Bültenler

Analist Tavsiyeleri / 4 Temmuz Haftası

July 6, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Analist Tavsiyeleri / 4 Temmuz Haftası
Analist Tavsiyeleri / 4 Temmuz Haftası

Meta Platforms (META) / Güncel fiyat: 168,19 dolar 

🎯 Cleo Capital analisti Sarah Kunst, salı günü yaptığı açıklamada, Facebook’un ana şirketinin hisseleri 2022’de 50%’den fazla düştükten sonra artık “Meta satın almak için harika bir zaman” dedi.

🔍 Ne demiş?

 • CNBC’ye konuşan Cleo Capital’in genel müdürü, Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg’in son zamanlarda Tesla’nın CEO’su Elon Musk gibi davrandığını ve çalışanları daha çok çalışmaya çağırdığını ekledi.

 • Analist, sosyal medya devinde maliyet düşürmenin “hisse senedi fiyatı için gerçekten çok iyi çalışabileceğini” belirtti. Ancak, gider kontrolüne yönelik bu son hamlenin hissedar değerini artırmada da başarısız olabileceğini belirtti.

 • Buna rağmen Kunst, firmanın hisse senedi fiyatlarındaki son düşüşün nadir bir giriş noktası oluşturduğunu savundu. “Değerli bir hisse olarak görülüyor … ve bu, teknoloji hisselerinin son birkaç yılında gördüklerimizden oldukça emsalsiz.” dedi.

 • Kunst, daha uzun vadeli bakıldığında, META satın almanın büyük ölçüde bir yatırımcının şirketin metaverse üzerindeki bahsine ilişkin görüşüne bağlı olduğunu iddia etti. Bununla birlikte, Wall Street’ten META’nın yakın vadede metaverse yatırımlarından değer elde etme yeteneği konusunda bazı şüpheler olduğunu da belirtti. “Sokaktaki pek çok insan için, bundan bir yıl sonra milyonlarca insanın gözümüze kulaklıklarla bağlanmış halde oturacağı fikrine kafa yormak biraz zor.” diye ekledi. Kaynak

🎯 Barclays analisti ise geçtiğimiz gün Meta Platforms için hedef fiyatını 370 dolardan 280 dolara düşürürken hisse üstündeki “YÜKSEK AĞIRLIK” notunu korudu.

Analist Tavsiyeleri / 4 Temmuz Haftası

Alphabet (GOOGL) / Güncel Fiyat: 2.265,26 dolar

🎯 Barclays, Alphabet üzerindeki hedef fiyatını 3.200 dolardan 3.000 dolara düşürürken Alphabet’teki “YÜKSEK AĞIRLIK” notunu korumaya karar verdi.

🔍 Diğer Analistler Ne Yapmış?

 • UBS, şu anda 2.650 dolar hedef fiyatı olan Alphabet’teki “AL” notunu  korumaya karar verdi.

 • JP Morgan, şu anda 2.800 dolar hedef fiyatı olan Alphabet’te “YÜKSEK AĞIRLIK” notunu korumaya karar verdi.

 • JMP Securities, şu anda 3.200 dolar hedef fiyatı olan Alphabet’te “PİYASA ÜSTÜ PERFORMANS”  notunu korumaya karar verdi.
Analist Tavsiyeleri / 4 Temmuz Haftası

Tesla (TSLA) / Güncel Fiyat: 699,20 dolar

🎯 JP Morgan analisti Ryan Brinkman, Tesla için “DÜŞÜK AĞIRLIK” notunu yineledi ve salı günü yayınladığı bir notta, elektrikli araç üreticisinin çeyreklik teslimatların beklenenden daha zayıf olduğunu bildirmesinin ardından ikinci çeyrek ve tam yıl kazanç tahminlerini düşürdüğünü söyledi. 

Analist, Tesla için ikinci çeyrek kazanç tahminini 2,26 dolardan 1,70 dolara düşürdü. 2022 tam yıl tahmini ise 11,50 dolardan 10,80 dolara düştü. Analist ayrıca Tesla üzerindeki Aralık 2022 hedef fiyatını 395 dolardan 385 dolara indirdi.

🔍 Ne demiş?

 • JPMorgan analistine göre Tesla, teslimatları hızlandırırken zorluklarla karşı karşıya kaldığı için şirketin hisseleri 40%′tan fazla düşebilir. Kaynak

 • Analist, “Tesla’nın hafta sonu çeyreklik 310 binlik beklentilere karşın 254.695 adet teslimat bildirmesinin ardından, 2. çeyrek ve tam yıl hisse başına kar tahminimizi düşürüyoruz.” ifadelerini kullandı.

 • Analist ayrıca Tesla’nın Austin, Texas ve Berlin fabrikalarında zorluklarla karşılaştığına inanıyor. Notta, “Tesla’nın Şangay fabrikalarındaki zayıf üretim, Çin’de Covid kısıtlamaları devam ettiği için “büyük olasılıkla çeyrek boyunca teslimatları baskılayan üretim açığına en büyük katkı” oldu.” dedi.
Analist Tavsiyeleri / 4 Temmuz Haftası

Netflix (NFLX) / Güncel Fiyat: 185,88 dolar

🎯Piper Sandler analisti Thomas Champion, Netflix’te bir “EŞİT AĞIRLIK” notu yineledi ve hedef fiyatını 28% oranında düşürerek 293 dolardan 210 dolara indirdi. Analist, daha sert rekabet, daha yüksek enflasyon ve daha zayıf tüketici harcamalarının Netflix’e meydan okumaya devam edeceğini de söyledi.

🔍 Ne Demiş?

 • Analist, şu anda akış şirketinin geçen yılki Squid Game’den sonra en çok izlenen ikinci şovu olan yakın zamanda yayınlanan Stranger Things 4′ün popülaritesine rağmen, kullanıcı büyümesinin Netflix’te “bastırılmış” kalmaya devam ettiğini belirtti. 

 • Bu arada, analiste göre, reklam destekli bir aşama, piyasaya sürüldüğünde Netflix için üç ayda bir milyar dolardan fazla gelir fırsatı anlamına gelebilir. Yine de analist, “yönetimin burada proaktif olmaktan daha reaktif olup olmadığını merak ettiklerini” söyledi. Kaynak

Analist Tavsiyeleri / 4 Temmuz Haftası

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı