Analistlerin Yatırım Tavsiyeleri ve Hisse Senedi Önerileri

Analist Tavsiyeleri: Apple, Amazon, JPM

October 5, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Analist Tavsiyeleri: Apple, Amazon, JPM

Apple (AAPL)

🎯 Morgan Stanley analisti Erik Woodring’e göre App Store’un net geliri Eylül ayında yıllık bazda 5% düştü. Analist, Sensor Tower’dan gelen verilere atıfta bulunarak gelirlerdeki bu düşüşün “veri tarihindeki en kötü düşüş” olduğunu belirtti. Ancak analistin, hisse senedi için “AL” notu ve 180 dolarlık bir fiyat hedefi var. Woodring’in fiyat hedefi, mevcut seviyelerde 23,32%’lik bir yükseliş potansiyeline işaret ediyor.

🔍 Ne demiş?

Woordring, “Ağustos ayına kıyasla net gelir artışı; Çin, Tayvan ve Güney Kore hariç, App Store’un en büyük 10 pazarının (App Store harcamalarının 87%’sini oluşturan) tümünde yavaşladı.

Analistin tahminine göre, Apple’ın toplam App Store net geliri, yıllık 2,1% düşüşle 6,4 milyar dolar oldu. Woodring, “Son App Store sonuçlarının; küresel tüketicinin, isteğe bağlı gelir, bastırılmış talep alanlarına yeniden tahsis edildiğinden yakın vadede App Store harcamalarına biraz daha fazla vurgu yaptığını açıkça gösterdiğine inanıyoruz.

🔍 Midas uygulamasında yer verdiğimiz analist tahminlerine göre analistlerin Apple hissesi için 12 aylık ortalama fiyat hedefi 182,97 dolar. Hisseyi değerlendiren analistlerin 83%’ü şirket için “AL” notu paylaşmış. 

Analist Tavsiyeleri: Apple, Amazon, JPM

Teknik Grafik Nasıl Gözüküyor?

  • Teknik olarak incelendiğinde günlük grafikte Apple hisseleri ağustos ayının ortalarında ulaştığı zirvelerden geri çekiliyor. Geçtiğimiz günlerde Apple hisseleri kanalın alt bandını kırmışsa da 4 Ekim’de gelen boşluklu yükselişle tekrar kanalın içine yükseldi. Fiyat kanalın üst bandını kırarsa bayrak formasyonunu tamamlayarak bayrak direğinin uzunluğu kadar bir yükseliş gelebilir. Hisse fiyatı 20-50-100 ve 200 günlük üstel hareketli ortalamalarının altında kalmaktadır, kanalın üst bandına doğru hareketler ile bu seviyelerle kesişim gerçekleşebilir.

Trend takip edici indikatörlerden RSI indikatörü, 41,72 seviyesinde yukarı yönlü hareket ediyor, bu noktada aşırı alım bölgesine kadar yükselişin devamının gelmesi beklenebilir. MACD indikatörü ise negatif tarafta ve sinyalin altında ancak yönünü yukarı çevirerek pozitif bir sinyal vermiştir.

  • Yukarı yönlü hareketlerin devamında 148,66 dolar – 151,72 dolar ve 154,35 dolar seviyeleri direnç olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 142,64 dolar – 140,57 dolar ve 138 dolar seviyeleri incelenebilir.

Amazon (AMZN) 

🎯 JPMorgan, Amazon’un hâlâ en iyi seçim olduğunu ve firma için daha fazla yükseliş potansiyeli gördüğünü söyledi. Bankanın Amazon üzerinde 185 dolarlık bir fiyat hedefi ve “YÜKSEK AĞIRLIK” notu bulunuyor.

🔍 Ne demiş?

JPMorgan analistleri salı günü bir notta, Amazon’un internet sektöründe ekibin en iyi fikri olmaya devam ettiğini ve 2023’te “önemli bir serbest nakit akışı dalgalanması” sağlamak için yıldan yıla gelir artışı, marj genişlemesi ve sermaye harcamalarının azaltılması beklentilerine atıfta bulunduğunu söyledi.

🔍 Midas uygulamasında yer verdiğimiz analist tahminlerine göre analistlerin Amazon hissesi için 12 aylık ortalama fiyat hedefi 171,94 dolar. Hisseyi değerlendiren analistlerin 97%’si şirket için “AL” notu paylaşmış.

Analist Tavsiyeleri: Apple, Amazon, JPM

Teknik Grafik Nasıl Gözüküyor?

  • Amazon hisseleri geçtiğimiz günü 4,50%’lik boşluklu yükselişle kapattı. Bu yükseliş hamlesi günlük grafikte bayrak formasyonunun üst kanalını kırarak tamamlanmasını sağlarken bu noktada hisse yükselişinin bayrak direği kadar olması beklenebilir. Güncelde 121,09 dolar seviyesinden işlem gören Amazon hisseleri, 52 haftanın en yüksek seviyesi olan 188,11 doların oldukça altında. Hisse fiyatındaki boşluklu yükseliş fiyatın 20 günlük üstel hareketli ortalama ile kesişmesini sağlarken fiyatın halen 50-100 ve 200 günlük üstel hareketli ortalamaların altında olduğu ve bu seviyelere doğru hareket edebileceği de belirtilebilir.
  • RSI indikatörü 48,04 seviyesindeki yatay pozitif yükselişini sürdürmektedir. Aşırı alım bölgesine kadar yükselişin devam etmesi beklenebilir. MACD indikatörü ise negatif tarafta ancak sinyali yukarı yönlü keserek pozitif bir sinyal veriyor.
  • Yukarı yönlü hareketlerde 124,72 dolar, 128,86 dolar, 131,92 dolar seviyeleri incelenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 116,91 dolar, 113 dolar ve 109,10 dolar seviyeleri takip edilebilir.

JPMorgan Chase (JPM)

🎯 Citi, JPMorgan Chase’in 14 Ekim’de açıklayacağı üçüncü çeyrek kazançlarının hissenin yükselmesine neden olacağını söyledi. Citi analistlerinin hisse üzerindeki hedef fiyatı 135 dolar ve analistlerin hisse üzerinde “AL” notu bulunuyor.

🔍 Ne demiş?

Üçüncü çeyrek kazançların tam yıl rehberliğinde yukarı yönlü revizyonlara yol açacağına ve 2023′e kadar olumlu bir projeksiyon anlamına geleceğine inandığımız için çeyreklik kazançların JPM’de olumlu bir katalizör olacağına inanıyoruz.

🔍 Midas uygulamasında yer verdiğimiz analist tahminlerine göre, analistlerin JPMorgan hissesi için 12 aylık ortalama fiyat hedefi 136,12 dolar. Hisseyi değerlendiren analistlerin 59%’u şirket için “AL” notu paylaşmış.

Analist Tavsiyeleri: Apple, Amazon, JPM

Teknik Grafik Nasıl Gözüküyor?

  • Grafik teknik olarak incelendiğinde, günlük grafikte hisse senedi fiyatının geçtiğimiz gün 4,68%’lik boşluklu yükselişle 112,77 dolar seviyesinden kapandığı belirtilebilir. Hisse senedi için 52 haftanın en yüksek seviyesi ise 170,66 dolar seviyesinde. Fiyat, boşluklu yükselişiyle 20 günlük üstel hareketli ortalama ile kesişmiştir. RSI indikatörü 50,75 seviyesinde yükselişini sürdürüyor MACD indikatörü ise negatif tarafta ancak sinyali yukarı yönlü kırma hareketiyle pozitif bir görünüm veriyor.
  • Yukarı yönlü hareketlerde; 114,68 dolar, 116,10 dolar ve 117,41 dolar seviyeleri takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 111,01 dolar, 108,31 dolar ve 106,17 dolar seviyeleri takip edilebilir.

Analist Tavsiyeleri: Apple, Amazon, JPM

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı