Analistlerin Yatırım Tavsiyeleri ve Hisse Senedi Önerileri

Analist Tavsiyeleri – 29 Mart Haftası

March 29, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Analist Tavsiyeleri – 29 Mart Haftası

Occidental Petroleum (OXY)

🎯 Cowen, Occidental Petroleum’un “SEKTÖRE PARALEL PERFORMANS” notunu “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” seviyesine yükseltti. Ayrıca şirketin 63 dolarlık hedef fiyatı da 70 dolara yükseltildi.

🔍 Ne Demiş?

Cowen bu not yükseltmesinde, şirketin “olumlu yöndeki serbest nakit akışı” ve “üstün risk/ödül oranının” etkili olduğunu belirtti. 

“Ham petrol fiyatlaması, sermaye yapısındaki değişimler, Berkshire Hathaway’den gelen zorunlu alım desteği, olumlu yöndeki serbest nakit akışı, verimliliğin yüksek oluşu ve petrol arama ve üretim alanlarındaki görece homojen ortamda katalizör olarak zengin ve farklılaştırılmış profili nedeniyle üstün bir risk/ödül dengesi gördüğümüz Occidental Petroleum (OXY)’un ‘SEKTÖRE PARALEL PERFORMANS’ notunu ‘SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS’ seviyesine yükseltiyoruz.”

Analist Tavsiyeleri - 29 Mart Haftası

Tesla (TSLA)

🎯 Deutsche Bank, teslimat rakamlarını bu hafta açıklayacak olan Tesla’nın “AL” notunu ve 250 dolarlık hedef fiyatını yineledi.

Deutsche Bank, fiyat indirimlerinden sonra makro ortamda devam eden belirsizliği ve Çin’deki rekabetçi fiyatlandırma tepkilerini yansıtarak birinci çeyrek teslimat tahminini 416 bin adede indirdi.

🔍 Ne Demiş?

Tesla (TSLA) bu hafta sonu 2023 1. çeyrek teslimat ve üretim rakamlarını açıklamaya hazırlanıyor. Yapılan fiyat indirimleri ve rekabetçi fiyatlandırmanın Çin’deki yankılarının ardından belirsizliğini koruyan makro ortam nedeniyle 1. çeyrek teslimat tahminimizi 416 bin adede düşürdük.

Analist Tavsiyeleri - 29 Mart Haftası

Bowlero (BOWL)

🎯 Bowling şirketinin hisselerini “AL” notuyla takip etmeye başlayan Stifel, hisse için 12 aylık ortalamada 26 dolarlık bir fiyat hedefi belirledi. Bu fiyat hedefi, hisselerin bir önceki kapanış fiyatı olan 16,40 dolara kıyasla 58%’den fazla yükselebileceğini gösteriyor. Hisseler bu açıklamaların ardından dünkü seansta 8%’e yakın yükseldi. 

🔍 Ne Demiş?

Stifel analisti Steven Wieczynski, “Bowlero (BOWL)’nun; piyasada hâkim bir konuma, değer artışı sağlayabilecek zengin bir fırsat kümesine, başarılı bir satın alma ve kâr marjı artırma planına sahip olduğunu ve ilgi çekici bir büyüme hikâyesinin başında olduğuna inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Analist Tavsiyeleri - 29 Mart Haftası

Ciena (CIEN)

🎯 Analist Simon Leopold, telekom şirketi olan Ciena (CIEN)’nın “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notunu “GÜÇLÜ AL” seviyesine yükseltti. Ayrıca 12 aylık ortalama fiyat hedefini 58 dolardan 70 dolara çıkaran analistin bu fiyat hedefi, hissenin cari kapanış fiyatına göre 38% yükselme potansiyeli olduğuna işaret ediyor.

 🔍 Ne demiş?

Leopold, şirketin geliştirilmiş yönlendirme sektöründeki yatırımlar sayesinde ulaşabileceği potansiyel başarının yanı sıra pazar payını artırmaya devam ettiğinin ve “Huawei’nin yerini aldığının” altını çizdi. 

Geliştirilmiş yönlendiricide, harici ağlara bağlanmaya yarayan dahili bir ağ kullanılıyor. Geliştirilmiş yönlendiriciler, harici ağlardan veri gönderip alma ve gelen ağ trafiğini düzenlemede oldukça kullanışlı. 

Geliştirilmiş yönlendirme 2023’ün sonuna kadar 8 milyar dolarlık bir pazar haline gelebileceğinden, Ciena (CIEN)’nın açılan bu yeni sektörden daha büyük bir pay alma hamlesinin başarısız olma ihtimali hemen hemen hiç yok.

Leopold, Ciena’nın özellikle optik taşıma ve anahtarlama ve yönlendirme pazarlarında Huawei’yi önemli ölçüde yerinden etme fırsatına sahip olduğunu söyledi. Leopold, “Huawei’nin yerini alma fırsatı, Ciena ve Batılı muadilleri için uzun vadeli bir arka rüzgar sunuyor” dedi.

Analist Tavsiyeleri - 29 Mart Haftası

Nvidia (NVDA)

🎯 Yapay zeka tabanlı eğitim uygulamalarının büyüme potansiyeline dayanarak değerlendirmelerde bulunan Bernstein, Nvidia (NVDA)’nın yarı iletkenlerine yönelik talep konusunda iyimserliğini artırdı. Analist Stacy Rasgon, Nvidia (NVDA)’nın “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notunu yineledi ve çip üreticisinin hisseleri için 12 aylık ortalama fiyat hedefini 265 dolardan 300 dolara çıkardı.

 🔍 Ne demiş?

Geçen hafta düzenlenen bir konferansta konuşma yapan Nvidia CEO’su Jensen Huang, tümüyle Nvidia yarı iletkenlerinin kullanıldığı en yeni üretimsel yapay zeka hizmetlerini mümkün kılan ortaklıklar ve ürünlerden oluşan geniş kapsamlı bir planlamalarının olduğunu duyurdu.

Huang, “Teknolojide bir dönüm noktasını tetiklemiş olan üretimsel yapay zeka, şirketin çiplerine yönelik talebi artıracak. Hakikaten yeni bir bilgi işlem platformundan bahsediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Analist Tavsiyeleri - 29 Mart Haftası

Analist Tavsiyeleri - 29 Mart Haftası

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı