Analistlerin Yatırım Tavsiyeleri ve Hisse Senedi Önerileri

Analist Tavsiyeleri – 20 Mart Haftası

March 21, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Analist Tavsiyeleri – 20 Mart Haftası

UBS (UBS)

🎯 Bank of America analisti Alastair Ryan, UBS’in ABD borsalarında işlem gören hisselerinin “NÖTR” olan notunu “AL” seviyesine yükseltti. Ryan, hissenin 22,65 dolar olan 12 aylık ortalama fiyat hedefini 24,81 dolara çıkardı. Bu yeni fiyat hedefi hissenin 33%’lük bir yükselme potansiyeli olduğu anlamına geliyor. 

🔍 Ne Demiş?

UBS, pazar günü açıklanan anlaşmaya göre Credit Suisse (CS)’i 3 milyar İsviçre Frangı, yani yaklaşık 3,2 milyar dolara satın almayı kabul etti. Bank of America analisti Alastair Ryan, UBS hissedarları açısından bu anlaşmanın uzun vadede kazançlı olabileceğini vurguladı. İsviçre merkezli iki bankanın bir araya gelmesinin getireceği potansiyel maliyet sinerjilerini gerekçe gösteren analist, UBS’in notunu “AL” seviyesine yükseltti. 

Analist, müşteri bilgilendirme yazısında, “Sektörel mantıkta şüphe yok: Servet yönetiminde ve İsviçre’de UBS’in en yakın rakibi CS idi ve İsviçre merkezi maliyetleri açısından her iki bankanın da ağırlığı var.” ifadelerine yer verdi.

Analist Tavsiyeleri - 20 Mart Haftası

Meta Platforms (META)

🎯 Morgan Stanley, bugün paylaştığı güncelleme ile Meta Platforms’un notunu “EŞİT PORTFÖY AĞIRLIĞI” notundan “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notuna yükseltti. Banka, META için belirlediği hedef fiyatı da 190 dolardan 250 dolara yükseltti.
Metaverse harcamalarını azaltma kararını destekleyen Edward Jones analistleri, Meta Platforms (META) hisselerinin “TUT” olan notunu “AL” seviyesine yükseltti. Edward Jones’un not yükseltme hamlesinden önce, başka bir Wall Street kurumu 12 aylık ortalama fiyat hedefini artırdı. 

Alan Gould liderliğindeki Loop Capital analistleri pazar günkü raporda, hissenin 12 aylık ortalama fiyat hedefini 188 dolardan 220 dolara çıkardı. Analist grubu hisse için daha önce verdikleri “TUT” notunu değiştirmedi.

🔍 Ne Demiş?

Facebook’un ana şirketinin “artık işletme verimini artırmaya odaklandığını ve metaverse yatırımlarını geri çektiğini” kaydeden analist David Heger pazartesi günkü raporunda, META hisselerinin “TUT” olan notunu “AL” seviyesine yükseltti. Analist, Meta’nın reklam hedefleme uygulamalarını daha da iyileştirmek için yatırım yapmaya devam edeceğini de belirtti.

Gould ise rakip platform TikTok’un yasaklanmasının Meta için olası bir yükseliş anlamına geleceğini de vurguladı. Biden Hükümeti, Çinli teknoloji şirketi ByteDance’ın ABD’deki operasyonlarını elden çıkarmaması durumunda sosyal medya uygulamasına yasak getirmeyi planlıyor.

Gould, “Bu işten META’nın kazançlı çıkacağı kesin ancak TikTok’tan ne kadar pay koparabileceğini modellemek için henüz çok erken.” dedi.

Analist Tavsiyeleri - 20 Mart Haftası

Enphase Energy (ENPH)

🎯 Analist Pavel Molchanov, güneş enerjisi hissesinin “SEKTÖRE PARALEL PERFORMANS” notunu “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” seviyesine yükseltti. Molchanov’un belirlediği 12 aylık ortalama 225 dolarlık hedef fiyatı belirledi. Güncelleme sonrası yükseliş kaydeden hisse, son kapanış fiyatına göre 17%’lik bir yükseliş potansiyeline işaret ediyor.

🔍 Ne Demiş?

Analist, müşteri bilgilendirme yazısında, “Güneş enerjisi sektör standartları açısından antik dönem şeklinde nitelendirebileceğimiz 2013’ten bu yana, ilk defa Enphase (ENPH) için olumlu düşünüyoruz. Bu not yükseltmesi kısmen fırsatçı, kısmen tematik.” ifadelerini kullandı.

Analist Tavsiyeleri - 20 Mart Haftası

NRG Energy (NRG)

🎯 NRG Energy, Kasım 2020’den bu yana en düşük seviyelerine geriledikten sonra, Bank of America’nın “NÖTR” olan notunu “AL” seviyesine ve 35 dolar olan 12 aylık ortalama fiyat hedefini 39 dolara yükseltti. Bu hedef fiyatın ardından 7%’ye yakın yükselişle NRG Energy (NRG), dünkü seansta ralli yaptı. Güncel fiyatı yükseliş sonrası 33,63 dolara gelen hisse, 12 aylık ortalama 39 dolarlık hedef fiyatının altında kapanış gösterdi.

🔍 Ne demiş?

BofA analisti Julien Dumoulin-Smith, “Vivint şirketinin alımını sermayenin optimum kullanımı şeklinde değerlendirmesek de, daha güçlü bir maliyet kontrolü sayesinde ve bunun yanı sıra fiyat duyarlılığı düşük olan NRG perakende markalarına çapraz satış yoluyla ilave değer oluşturma fırsatları var.” ifadelerini kullandı. 

Analist Tavsiyeleri - 20 Mart Haftası

Kimberly Clark (KMB)

🎯 Deutsche Bank, Kimberly-Clark (KMB)‘ın “SAT” olan notunu ağırlıklı olarak değerlemeleri baz alarak “TUT” seviyesine yükseltti. Banka hissenin hedef fiyatını 122 dolardan 123 dolara yükseltti.

🔍 Ne demiş?

“Genel anlamda takip ettiğimiz hisseler konusunda biraz daha olumlu düşünmeye başladık. Önceden belirlediğimiz hedef fiyatlara daha uyumlu fiyatlarla işlem görmekte olan KMB hisselerinin “SAT” olan notunu “TUT” seviyesine yükseltmemiz de bunun bir örneği.”

Analist Tavsiyeleri - 20 Mart Haftası

Dow (DOW)

🎯 Deutsche Bank, en kötü senaryonun geride kaldığını belirterek DOW için belirlediği “TUT” notunu “AL” seviyesine yükseltti. Bankanın hisse için belirlediği hedef fiyat, 60 dolar seviyesinde.

🔍 Ne demiş?

Deutsche’den yapılan açıklamada, “En kötü senaryoyu geride bıraktık. 

Emtiaya yönelik her not yükseltmesinde olduğu gibi, anahtar soru şu: Neden şimdi? Dow açısından değerlendirdiğimizde bunun iki sebebi var: 

1) en kötü senaryonun şirketin gerisinde kalması ya da şirketin gerisinde kalmaya yakın olması ve 

2) şu an itibarıyla pozitif yatırım verisindeki dolgunluğun, negatif yatırım verisine göre daha ağır basması.” ifadelerine yer verildi.

Analist Tavsiyeleri - 20 Mart Haftası

Analist Tavsiyeleri - 20 Mart Haftası

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı