Bültenler

Analist Tavsiyeleri / 18 Temmuz Haftası

July 19, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Analist Tavsiyeleri / 18 Temmuz Haftası
Analist Tavsiyeleri / 18 Temmuz Haftası

Exxon Mobil (XOM) / Güncel Fiyat: 86,10 dolar

🎯 Piper Sandler analisti Todd, hisse senedinin rekor seviyeden geri çekilmesinin yatırımcılara cazip bir giriş noktası açtığı için Exxon Mobil’i satın almanın zamanı geldiğini söyledi. Analist, Exxon Mobil’in notunu “NÖTR”den “YÜKSEK AĞIRLIK” notuna güncellerken hisse için 109 dolarlık bir hedef fiyat belirtti.

🔍 Ne demiş?

 • Todd, rafineri kârlılığına dönüşün Exxon hisselerini yakın vadede artırabileceğine inanıyor ve ABD rafinerileri için rekor ikinci çeyrek bilançosu ve cari dönem için güçlü bir görünüm bekliyor.
 • Todd ayrıca Exxon’un emsal grubu içinde en savunmacı portföylerden birini sunduğuna ve uluslararası gaz ve sıvılaştırılmış doğal gaza maruz kalmasının “yukarı yönlü risk eğilimi olan piyasalara en büyük kaldıracı” sağladığına inanıyor.

Kuş Bakışı Exxon Mobil

 • Petrol şirketi sıkı arz ve artan gaz fiyatlarından yararlandığı için Exxon’un hisseleri bu yıl sağlam bir seyir izliyor. Hisse senedi yaklaşık 41% yükseldi ve firmanın 109 dolarlık fiyat hedefine göre 26,5% daha yükselebilir. Ancak Exxon, Haziran ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığından bu yana 18%′den fazla düştü. Fakat genel olarak, enerji sektörü bu yıl 26%′dan fazla arttı.
Analist Tavsiyeleri / 18 Temmuz Haftası

Tesla (TSLA) / Güncel fiyat: 721,64 dolar 

🎯 Deutsche Bank’a göre, Tesla’nın hisselerini almayı bekleyen yatırımcılar, şirketin 20 Temmuz kazanç açıklamasından önce şimdi harekete geçmeli! 

🔍 Ne demiş?

 • Banka, elektrikli araç üreticisinin Wall Street’in beklentilerinden daha iyi kazançlar bildireceği potansiyeli üzerine Tesla’yı kısa vadeli satın alma çağrı listesine ekledi. 
 • Deutsche Bank, Tesla yönetiminin marj beklentilerinde yukarı yönlü rapor verebileceğini ve tüm yıl teslimatlarında 50%′lik bir büyümeyi yineleyebileceğini söyledi. Bu, toplam 1,4 milyon adetlik hacim anlamına gelir ve ikinci yarıda önemli bir artışa işaret eder.
 • Araştırma analisti Emmanuel Rosner, “Yılbaşından bu yana 30%′un üzerindeki hisse fiyatının geri çekilmesinin büyük ölçüde hızla gelişen tedarik sorunlarını yansıttığını ve hacim artışının ve marj genişlemesinin anlamlı olabileceği zorlayıcı bir fırsat sağladığını düşünüyoruz” dedi. Pazartesi yayınlanan bir notta ise “İkinci çeyrek marjının kaçırılması durumunda bile, çeyrekte karşı karşıya kalınan marj baskısının geçici olacağı ve uzun vadeli işletme kaldıracı bozulmadan kalacağı için yatırımcıların dahil olmak için hisse senedi geri çekilmesinden yararlanmaları gerektiğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı. Kaynak

🎯 Barclays analisti Brian Johnson Tesla’nın “YÜKSEK PERFORMANS” notunu sürdürürken hisse başına kâr hedefini de 370 dolardan 380 dolara yükseltti ancak bu seviye hâlâ hissede 47%’den fazla bir düşüş potansiyeli olduğuna işaret ediyor. Analist Tesla’nın bitcoin nedeniyle yaklaşık 460 milyon dolarlık bir değer düşüklüğü rapor etmesini beklediğini söyledi.

🔍 Ne demiş?

 • Yine de Johnson, Tesla kazançlarının beklentilerin üzerinde gelmesini bekliyor. Johnson, ”İkinci çeyrek hisse başına kar tahminlerinde mütevazi bir düşüş bekliyoruz, ancak CEO Elon Musk’ın geçen ay Berlin ve Austin’in ‘şu anda devasa para fırınları’ olduğu yönündeki yorumları göz önüne alınabilir.” ifadelerini kullandı.
 • Barclays, Berlin fabrikasındaki kısa süreli kapanmaya rağmen, Tesla’nın Ağustos ayında üretim oranını ikiye katlama hedefine ulaşmasını ve üçüncü çeyreği 18.000 ünite ile tamamlamasını bekliyor. Barclays, Şanghay fabrikasında, yükseltmeler için kısa bir süreliğine kapatılmış olmasına rağmen, şirketin üçüncü çeyrekte önceki 210.000 tahminden 213.000 araç üretmesini bekliyor. Kaynak
Analist Tavsiyeleri / 18 Temmuz Haftası

Delta Air Lines (DAL) / Güncel Fiyat: 31,14 dolar

🎯 Citigroup analisti Stephen Trent, geçtiğimiz sabah Delta Air Lines hissesi üzerindeki “AL” notunu yineledi. Analistin hisse başına 57 dolarlık bir fiyat hedefi var, bu da mevcut seviyeden yaklaşık 80%’lik bir artış anlamına geliyor.

🔍 Ne demiş?

 • “Delta, bu çeyrekte 1,60 milyar dolar serbest nakit akışı sağladı. Yine de hisse senedi, günlük nakit yakmanın milyonlarca olduğu ve görünürde hiçbir COVID-19 aşısının olmadığı 2020 ortası seviyeleriyle aynı doğrultuda.”
 • DCLA’nın Yönetici Ortağı Sarat Sethi de analiste katılarak, hisse senedinin bugüne kadarki en yüksek seviyesinden yaklaşık 30% düşmesinin bir “fırsat” olduğunu söyledi ve “Talep var; uçaklarını yeterince dolduramıyorlar. Bence ileriye dönük olarak [sadece] kapasiteye odaklanmamaya çok dikkat edecekler. Yani, hisse düştü ve bence bu, bunu satın almak için iyi bir fırsat.” ifadelerini ekledi.
Analist Tavsiyeleri / 18 Temmuz Haftası

Netflix (NFLX) / Güncel Fiyat: 190,92 dolar

🎯 Credit Suisse analisti Douglas Mitchelson, bu çeyrekte Netflix için 2 milyon abone kaybı modelliyor ve reklam sorularının – artan rekabete ilişkin endişelerle birlikte – devam etmesini bekliyor. Analist, Netflix’te “NÖTR” bir derecelendirmeye ve 350 dolarlık fiyat hedefine sahip, bu da yaklaşık 83%′lük bir artış anlamına geliyor.

🔍 Ne Demiş?

 • İkinci çeyrek veya üçüncü çeyrek abone beklentilerini kaçırması ya da geçmesi Netflix hisselerinin kazanç sonrası geçici olarak hareket ettirebilirken, görünürlük düşük kalacağından ve şirketin reklamcılığa pivot etmesi 2022′nin sonlarına kadar ciddi bir şekilde başlamadığından, hisse senetlerinin işlem aralığına dönmesini bekliyoruz.” dedi.
 • Analist, şirketin Verizon +play hizmetini kullanması ve kendisini pandemik büyümesinden uzaklaştırması sebebiyle, üçüncü çeyrekte üç milyon net ek beklediğini ifade etmiş.

🎯 Wells Fargo’dan Chris Harvey salı günü paylaştığı bir notta, birçok büyük sermayeli temel büyüme portföy yöneticisinin, Russell 1000 büyümesindeki hisse senedinin yakın zamanda yeniden dengelenmesi ve Russell 1000 değer endeksine eklenmesi nedeniyle Netflix satın aldığını söyledi. Ancak hayal kırıklığı yaratan bir baskı, agresif bir satışa yol açabilir.

Analist Tavsiyeleri / 18 Temmuz Haftası

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı