Bültenler

Analist Tavsiyeleri / 1 Ağustos Haftası

August 2, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Analist Tavsiyeleri / 1 Ağustos Haftası
Analist Tavsiyeleri / 1 Ağustos Haftası

Amazon (AMZN) / Güncel Fiyat: 135,39 dolar

Hisseyi değerlendiren 40 analistin Amazon için 12 aylık ortalama hedef fiyat tahmini 176,04 dolar. Analistlerin 98%’i hisse için “AL” notu verirken 2%’si “TUT” notu vermiştir.

🎯 Capital araştırma analisti Scott Mushkin’e göre, Amazon’un ikinci çeyrek kazançlarındaki düşüşün ardından şirket, yatırımcılar için olmazsa olmaz bir hisse senedi haline geldi. Analist, hisse üzerindeki “AL” notunu ve 173 dolarlık fiyat hedefini koruyor.

🔍 Ne demiş?

 • Mushkin araştırma notunda, “Bize göre Amazon, iş modelinin ne kadar benzersiz olduğunu ve yatırımcıların neden hisseye sahip olması gerektiğini bir kez daha kanıtladı” dedi.
 • Mushkin, şirketin rekabet avantajının “tekrarlanamayan” dağıtım ve lojistik ağında yattığını yazdı. Müşteriler, Amazon’un aynı gün veya ertesi gün teslimat hizmetlerine giderek daha fazla bağımlı hale geliyor. Bu, Amazon’un ikinci çeyrek sonuçlarının da kanıtladığı gibi, üyelik ücretlerinde yapılan fiyat artışlarının tüketiciler arasında oldukça iyi bir şekilde karşılanmasına neden oldu.
 • Mushkin, platformda reklam vermenin etkinliği üzerine yaptığı özel araştırma göz önüne alındığında, Amazon’un reklamcılık hizmetlerinin rakiplerine göre bir başka avantaj olduğuna inanıyor.
 • Bununla birlikte, Mushkin, şirketin artan makroekonomik karşı rüzgarların baskısını hissedeceğini ve analistin yılın geri kalanı için kârlılığını ve marj görünümünü düşürmesine yol açacağını da belirtiyor.
Analist Tavsiyeleri / 1 Ağustos Haftası

Boeing (BA) / Güncel Fiyat: 169,07 dolar

Hisseyi değerlendiren 14 analistin Boeing hissesi için 12 aylık ortalama hedef fiyat tahmini 209,23 dolar seviyesinde. Analistlerin 79%’u hisse için “AL” notu verirken 21%’i “TUT” notu vermiştir.

🎯JPMorgan analisti Seth Seifman, Boeing hissesi için 200 dolarlık bir fiyat hedefiyle “YÜKSEK AĞIRLIK” notunu yineledi. Kaynak

🔍 Ne demiş?

 • Seth Seifman kazanç sonrası paylaştığı notunda, “Boeing’in 737 MAX krizinden çıkmasını ve 2022’de stokun, Çin’de 787, 737 MAX yeniden sertifikalandırma ve artan teslimatlar dahil olmak üzere birden fazla katalizör tarafından yönlendirilen nakit yaratmaya başlamasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

🎯 Morgan Stanley Analisti Kristine Liwag, Boeing’in şu anda envanterinde teslimatı bekleyen 120 787 uçaktan 17 milyar dolarlık satış gerçekleştirebileceğini tahmin ediyor.

🔍 Ne demiş?

 • Liwag, müşterilere yeni bir notta, gelişmeyi hisse senedi için “olumlu bir katalizör” olarak nitelendirerek, “Bu, iş için önemli bir kilometre taşıdır ve başka bir serbest nakit akışı yaratma kolunun kilidini açar.”
 • Liwag, Boeing’in 2022’de 20 787 uçağı teslim edeceğini, 2023’te 66’ya ve ardından 2024’te 110’a çıkacağını öngördü.
Analist Tavsiyeleri / 1 Ağustos Haftası

First Solar (FSLR) / Güncel fiyat: 99,49 dolar 

Hisseyi değerlendiren 13 analistin First Solar hissesi için 12 aylık ortalama hedef fiyat tahmini 97,04 dolar. Analistlerin 38%’i hisse için “AL” notu verirken 54%’ü “TUT” ve 8%’i “SAT” notu vermiştir. 

🎯Bank of America analisti Julien Dumoulin-Smith, First Solar’ı, “DÜŞÜK PERFORMANS” notundan “NÖTR” notuna yükseltirken hisse için hedef fiyatını da 63 dolardan 104,50 dolara yükseltti. Kaynak

🔍 Ne demiş?

 • Analist, şirketin uzun vadeli değerini büyük ölçüde hala belirsiz politikaya bağlı olmasına rağmen, olumlu politika katalizörlerine maruz kalma ve iyileştirilmiş 2025 kârlılık görünümünün olması sebebiyle şirketin hedef fiyat ve notunda pozitif güncelleme yaptığını belirtti.
 • Analist hala politika riski gördüğünü şu cümleler ile ifade etti: ‘Güneş paneli pazarının metalaşmış doğası ve First Solar’ın Çin ve Si’den türetilen emsallerine göre daha yüksek maliyetli panelleri göz önüne alındığında, [uzun vadeli] kazançlar devam eden korumacı politikaya dayanıyor.” dedi.

Ne Olmuştu? First Solar, ikinci çeyrek kazanç tahminleri ve Senatör Joe Manchin’in temiz enerji harcama faturasıyla ilgili sürpriz anlaşmasından ardından geçen hafta üç gün içinde 35% yükseldi.

Analist Tavsiyeleri / 1 Ağustos Haftası

Ford Motor (F) / Güncel Fiyat: 15,34 dolar

Hisseyi değerlendiren 17 analistin Ford Motor için 12 aylık ortalama hedef fiyat tahmini 16,02 dolar seviyesinde. Analistlerin 29%’u hisse için “AL” notu verirken 65%’i “TUT” ve 6%’sı “SAT” notu vermiştir.

🎯 Citi analisti Itay Michaeli, Ford’daki fiyat hedefini 15 dolardan 16 dolara yükseltirken, hisseler üzerinde “NÖTR” notunu tekrarladı. Michaeli, Ford’un 2022’nin ikinci çeyreği için teşvik edici kazanç sonuçları ve tekrarlanan güçlü yıllık rehberlik yayınladığını özellikle belirtti.

🔍 Ne Demiş?

Analist, “Ford’un cesaret verici ikinci çeyrek sonuçlarını ve güçlü bir uygulama sergileyen 2022 rehberlik tekrarını takiben Nötr derecemizi koruyoruz. 2023-2024 tahminlerimizi büyük ölçüde korurken, 2022 hisse başına kâr tahminimizi yükseltiyoruz. Son anket çalışmamıza dayanarak ABD otomobil döngüsüne ilişkin daha olumlu bir görüşe sahip olduğumuz için tahminlerimiz fikir birliğinin üzerinde kalıyor” dedi.

Ne olmuştu? Temmuz ayında Ford Motor hissesi, Büyük Durgunluktan bu yana en iyi ayını kaydetti. Hisse senedi 32% yükselerek Ford’un hisseleri için Nisan 2009′daki 127,4%′lük artıştan bu yana en iyi aylık yüzde kazancını işaret etti. Kaynak

 • Ford’un Temmuz’daki hisse senedi performansı, yaklaşmakta olan elektrikli araçları için pil tedarikini güvence altına alması ve şirketin piyasa beklentilerini geride bırakan ikinci çeyrek sonuçlarını bildirdiği geçen hafta 14,6%′lık bir artış da dahil olmak üzere, ürünle ilgili düzenli duyurular akışından kaynaklandı. 
 • Ford geçen hafta ayrıca tüm yıl için önceki rehberliğini yineledi ve üç aylık temettüsünü, Covid-19 pandemisinden önce ödediği miktar olan hisse başına 15 sente çıkaracağını söyledi.

Analist Tavsiyeleri / 1 Ağustos Haftası

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı