Analist Notları

Analist Notu: Yapay Zekâ Coşkusu Kontrolden Çıkıyor

June 20, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Analist Notu: Yapay Zekâ Coşkusu Kontrolden Çıkıyor

Şu sıralar Cannes, Fransa’da büyük teknoloji şirketlerinin CEO’larının da bulunduğu bir teknoloji zirvesi gerçekleşiyor. Etkili açıklamaların hisse fiyatlarını bile yukarı çekebildiği etkinlikte, odak noktası yapay zekâ ve entegrasyonu!

Gençler arasında kullanımı oldukça yaygın sosyalleşme platformu Snapchat (SNAP), maliyet yapılanmasında zorlanmasına rağmen yapay zekâ ve artırılmış gerçeklik üzerindeki tüm geliştirmelerini öne çıkarıyor. Zuckerberg’ün Meta (META)’sının yanında Amazon (AMZN) ve WhatsApp da yapay zekânın operasyonlarına entegrasyonu konusunda yeni geliştirmeler açıklıyor.

Analist Notu: Yapay Zekâ Coşkusu Kontrolden Çıkıyor

“Hayatımızın her alanında görmeye başladığımız yapay zekâ, bir balon mu?” sorusu elbette akıllara geliyor. Neredeyse her teknoloji şirketi, kendi kendine öğrenen bu sistemi çeşitli alanlara entegre edip kullanımını yaygınlaştırmaya çalışıyor şu sıralar. 

  • Cannes’daki etkinliğin de ana konusu yapay zekâ olmamasına rağmen, coşkunun her yeri sardığı, hatta kontrolden çıkmaya yakın olduğu da söylenenler arasında. 

Yeni AI geliştirmelerinin hisse fiyatları üzerinde etkili olduğunu, önümüzdeki dönemde de eminim göreceğiz. Yalnızca teknoloji şirketlerinin değil, gıda ve restoran sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin bile ana odak noktası yapay zekâ olmuş durumda. 

“Yapay Zekâ Teknolojisi Restoran Endüstrisini Nasıl Değiştiriyor?” analist notumuza, dilersen bu linkten ulaşabilirsin.

  • Şirketlerin reklam ve pazarlama departmanlarının da en önemli işlerinin yeni geliştirmeleri yaymak ve tanıtmak üzerine olduğu biliniyor.

Burada tabii ki “yapay zekâ bir balon ve yakında patlaması mümkün” gibi kesin ve net bir önermede bulunmuyoruz. Sadece bu furya bir süre daha devam edecek gibi gözüküyor. Entegrasyonun gerçekleştirilmesi şirketlerin gelir ve kârlılık modellerine etki ettiği sürece ortada hiçbir problem de yok elbette. 

Ancak herkes bu kadar çok yapay zekâ konuşurken de bir adım geri çekilip belki yeniden hesaplama yapmak, yatırım yapacağın şirketin değerini daha dikkatli ölçmek doğru bir hamle olabilir.

Analist Notu: Yapay Zekâ Coşkusu Kontrolden Çıkıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Yahoo Finance