Analist Notları

Analist Notu: Yapay Zekâ Teknolojisi Restoran Endüstrisini Nasıl Değiştiriyor?

May 31, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Analist Notu: Yapay Zekâ Teknolojisi Restoran Endüstrisini Nasıl Değiştiriyor?

Son dönemde yapay zekânın tüm hayatımıza entegrasyonu ve hızı, dur durak bilmeden devam ediyor. Artık yiyecek – içecek endüstrisinde de boy göstermeye başlayan yapay zekâ uygulamaları, bu alandaki şirketler tarafından entegre edilmeye başlandı. 

Özellikle restoran zincirlerinde sipariş vermeyi kolaylaştıran yeni uygulama ile müşterilerin tercihleri daha kolay analiz edilirken, hem şirket hem de müşteri açısından daha verimli bir süreç oluşturuluyor.

Jack in the Box (JACK) şirketinin restoran zincirlerinden biri olan Del Taco, sesli bir yeni yapay zekâ yazılımını, araç siparişlerinde (drive thru) yaygınlaştırmaya çalışıyor.

Wendy’s (WEN), Google Cloud ile yaptığı ortaklıkla birlikte, Ohio’daki bir restoranda yapay zekânın entegre edildiği yeni bir sistem deniyor.

Dünyanın en büyük fast food zincirlerinden McDonald’s (MCD) da hem restoranlarında hem de “drive thru” sırasında, müşterilerin siparişlerini daha verimli hale getirecek yapay zekâ uygulamasının testlerini yapıyor.

Otomasyon ürünleri üreten Presto (PRST), kendisini ülkenin en büyük hizmet ve gıda şirketlerine yapay zekânın ticari çözümlerini sağlayan bir geliştirici olarak tanıtıyor.

  • Presto’nun otomasyon cihazlarında kullandığı sesli yapay zekâ geliştirmesi, sektörde lider olmakla birlikte, iş verenin maaliyetlerini düşürmesini, siparişlerde netliğin sağlanmasını ve “drive thru” hizmetlerinin gelirlerinin artırılmasını sağlıyor.
  • CEO Krishna Gupta, restoranlardan ve gıda şirketlerinden telefonlar aldıklarını ve yapay zekânın entegrasyonunu kolaylaştırmaları için talebin fazla olduğunu söylüyor.
Analist Notu: Yapay Zekâ Teknolojisi Restoran Endüstrisini Nasıl Değiştiriyor?

Toparlayacak olursak yapay zekâ;

  • Sesli komutları algılayabilme yeteneğiyle müşterilerin ödemelerini sesleri yardımıyla yapabilmelerini sağlayabiliyor.
  • Daha net ve zamandan tasarruf edilen siparişlerle, işletmelerin masraflarını kısmalarına yardım edebiliyor.
  • Müşterilerin karar vermelerini çeşitli öneriler yaparak kolaylaştırırken, daha fazla ürün satışı ile şirketlerin gelirlerini büyütmelerine katkı sağlayabiliyor.
  • İşletmelerin harcamalarını analiz ederek, daha verimli bir operasyona yönlendirebiliyorken, fiyatlandırma konusunda sektöre karşı bir kıyas yapıp, kazancı maksimize edebilecek şekilde fiyatlandırma önerileri sunabiliyor.

AI uygulamalarının diğer sektörlerde olduğu gibi kazananları ve kaybedenleri mutlaka olacaktır. Gelişim hızının son derece yüksek olduğu yapay zekânın, hayatımızın her alanına etki ettiğini görmek hiç de zor değil. 

Bu sebeple gelişmeleri gelişmeden görmek ve bir plan çerçevesinde kararlar almak, AI trenini kaçırmamamızı sağlayabilir. 

Analist Notu: Yapay Zekâ Teknolojisi Restoran Endüstrisini Nasıl Değiştiriyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu analist notu hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Forbes, Seeking Alpha