Borsa Yorumları

Altın, Şahin FED Açıklamalarıyla Geriledi

November 10, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Şahin FED Açıklamalarıyla Geriledi

Altın fiyatları, güvenli liman talebinin azalması ve FED Başkanı Powell’ın şahin açıklamaları nedeniyle üst üste ikinci haftalık düşüşünü yaşıyor.

Spot altın TSİ 16.30’da 1.944 dolara gerilerken, ABD vadeli altın kontratları 1,03% düşüşle 1.949 dolardan işlem gördü. 

Altın, Şahin FED Açıklamalarıyla Geriledi

FXTM kıdemli analisti Lukman Otunuga, “Yatırımcıların altına olan iştahı, Ortadoğu’daki gerilimin daha geniş bölgelere yayılacağına dair korkuların azalması ve Jerome Powell’ın şahin yorumları nedeniyle darbe aldı.” diyor.

Altın, Ortadoğu’da tırmanan gerilim nedeniyle geçen hafta 2.000 dolar seviyelerine ulaştığından bu yana 50 doların üzerinde değer kaybetti. Fiyatlar, bu hafta şu ana kadar 2,1% düştü.

Powell da dahil olmak üzere FED yetkilileri dün yaptıkları açıklamalarda, ABD faiz oranlarının zirve yapacağına dair piyasa beklentilerini sarsarak, faiz oranlarının enflasyonla savaşı sonuçlandıracak kadar yüksek olduğundan hâlâ emin olmadıklarını söyledi.

Powell’ın yorumlarının ardından gösterge 10 yıllık ABD Hazine tahvilinin getirisi yükseldi ve getirisi olmayan külçe altının cazibesini düşürdü.

Kinesis Money piyasa analisti Carlo Alberto De Casa “FED’in güvercin açıklamalarıyla birlikte para politikasında herhangi bir U dönüşü fiyatları yükseltebilir. Jeopolitik gerilimler de bir başka yükseliş katalizörü olabilir.” yorumunu yapıyor. 

Altın, Şahin FED Açıklamalarıyla Geriledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC