Altın Yorumları

Altın İkinci Haftalık Düşüşünü Kaydetmeye Hazırlanıyor

May 3, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın İkinci Haftalık Düşüşünü Kaydetmeye Hazırlanıyor

Altın fiyatları, yatırımcıların Fed’in faiz indirim takvimine ilişkin ipuçları verebilecek ABD tarım dışı istihdam verileri öncesinde temkinli kalmaya devam etmesiyle, üst üste ikinci haftalık düşüşüne hazırlandı.

Spot altın, TSİ 14.30’da 2.299 dolara gerilerken, ABD vadeli altın kontratları 0,11% düşüşle 2.307 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan gram altın da düşüşe devam etti ve 0,37% düşüşle 2.387 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.387 lira oldu.

Altın İkinci Haftalık Düşüşünü Kaydetmeye Hazırlanıyor

OCBC FX stratejisti Christopher Wong, “Son iki haftadaki büyük düşüş, jeopolitik risklere ilişkin endişelerin azalması ve faiz piyasalarındaki şahin yeniden fiyatlandırmadan kaynaklandı.yorumunu yapıyor

Jeopolitik gelişmeler tarafında, İsrail ile Hamas arasında tıkanan müzakereleri canlandırmak için Mısır’ın öncülük ettiği yeni bir girişim, bir ateşkes anlaşmasının yakın olabileceği beklentilerini artırdı.

Öte yandan Fed, faiz oranlarında nihai indirimlere hâlâ eğilimli olduğunu belirtti ancak yine de son dönemlerde yüksek gelen enflasyon verileri faiz indirimlerinin zamanlaması konusunda piyasa beklentilerinin zayıflamasına neden oldu. CME’nin FedWatch aracına göre, piyasalar şu an kasım ayında faiz indirimi olasılığını 73%  olarak fiyatlıyor.

📝 Külçe, enflasyondan korunma aracı olarak görülüyor ancak yüksek faiz oranları getirisi olmayan varlığın cazibesini azaltıyor.

Wong’a göre, bugünün ana gündemi olan tarımdışı istihdam verileri kapsamında rakamların düşük gelmesi altına bir miktar destek sağlayabilir ancak daha güçlü bir veri fiyatlar üzerinde baskı yaratabilir.

Altın İkinci Haftalık Düşüşünü Kaydetmeye Hazırlanıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC