Borsa Yorumları

Altın Fed Desteğiyle 7 Ayın Zirvesine Yaklaştı

November 29, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altın Fed Desteğiyle 7 Ayın Zirvesine Yaklaştı

Altın fiyatları, yatırımcıların Fed’in gelecek yılın ilk yarısına kadar faiz oranlarını düşüreceğine dair inançlarının desteklenmesiyle dolar ve Hazine tahvili getirilerindeki uzun süreli düşüşün etkisiyle yaklaşık yedi ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Spot altın TSİ 14.20’de 2.039 dolardan, ABD vadeli altın kontratları ise 2.037 dolardan işlem gördü. 

Altının ons başına yükselişinden destek bulan gram altının satış fiyatı 0,03% artışla 1,933 liraya yükselerek bir kez daha yeni zirvesini gördü. Gram altının alış fiyatı da 1.928 lira oldu. 

Altın Fed Desteğiyle 7 Ayın Zirvesine Yaklaştı

OANDA Asya Pasifik analisti Kelvin Wong, “Altın, Fed’in gelecek yılın ilk yarısında şahin eğilimden güvercin eğilime döneceğine dair artan piyasa beklentilerinden etkileniyor. Bu noktada bakılması gereken en önemli veri kişisel tüketim harcamaları olmalı. Piyasalar, ABD’de enflasyonist baskıda bir yavaşlama daha bekliyor.” yorumunu yapıyor.

Merkez bankasında şahin ve etkili bir ses olarak bilinen Fed Başkanı Christopher Waller, önümüzdeki aylarda olası bir faiz indirimine işaret ederek ABD faizlerinin zirve yaptığı yönündeki piyasa beklentilerini besledi.

CME’nin FedWatch Aracı’na göre, yatırımcılar salı günkü 50%’lik ihtimale kıyasla, gelecek yıl mayıs ayında faizlerin düşme ihtimali 70% olarak fiyatlıyor.

Düşük faiz oranları, faiz getirisi olmayan külçe altın tutmanın fırsat maliyetini azaltıyor, bu yüzden altını destekleyen bir gelişme olarak yakından takip ediliyor.

Altın Fed Desteğiyle 7 Ayın Zirvesine Yaklaştı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC