Borsa Yorumları

Altın 2. Haftalık Kazancına Doğru İlerliyor

November 24, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altın 2. Haftalık Kazancına Doğru İlerliyor

Altın, piyasaların Fed’in faiz artırımlarını tamamladığına dair güveninin artmasıyla zayıflayan doların desteğiyle üst üste ikinci haftalık kazancını elde etme yolunda yükselişini sürdürüyor.

Spot altın TSİ 16.00’da 1.995 dolara yükselirken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,18% artışla 1.996 dolardan işlem gördü. 

Altın 2. Haftalık Kazancına Doğru İlerliyor

KCM Trade analisti Tim Waterer, “Geçtiğimiz hafta finans piyasalarındaki tema düşen getiriler ve dolar oldu.Bu gelişmeler, altının yükselmesi için oldukça elverişli.” yorumunu yapıyor.

Dolar endeksi, ikinci haftalık düşüşünü gerçekleştirerek altını diğer para birimi sahipleri için daha ucuz hale getirdi.

Piyasalar, işsizlik maaşı için yeni başvuruda bulunan Amerikalıların sayısının geçen hafta beklenenden daha fazla düştüğünü gösteren verilerin ardından, Fed’in 2024 yılında faiz indirimine gideceği beklentilerini azalttı.

Ancak beklenenden daha güçlü gelen istihdam verileri, ABD’de işgücü piyasasının yüksek faiz oranları nedeniyle yavaşladığı görüşünü değiştirmedi.

Bu haftanın başlarında, Fed tutanakları merkez bankasının “dikkatli” bir şekilde ilerleyeceğini ve “tüm katılımcıların mevcut faiz oranını korumanın uygun olduğuna karar verdiğini” gösterdi.

Altın 2. Haftalık Kazancına Doğru İlerliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC