Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar Rekor Tazeledi! Yükseliş Devam Edecek Mi?

Dolar Rekor Tazeledi! Yükseliş Devam Edecek Mi?
Google News Icon Takip Et

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faizleri bir kez daha yükselttiği dünkü açıklamasının ardından lira karşısında gerilen dolar, bugün yeniden yükselerek bir kez daha rekor tazeledi. 

Serbest piyasada güne 28,87 liradan güne başlayan dolar, gün içinde 28,9248 lira seviyesine yükselerek tarihi rekorunu kırdı. Öte yandan 31,50 lira seviyesinde açılan Euro ise TSİ 15.30’da 0,25% artışla 31,57 dolardan işlem gördü.

Döviz fiyatlarındaki söz konusu hareket, TCMB’nin dün bir kez daha faiz artırımına giderek politika faizini 40% seviyesine yükseltmesiyle geldi. TCMB’den yapılan açıklamada, Para Politikası Kurulu’nun gerekli parasal sıkılık düzeyine önemli ölçüde yaklaşıldığını değerlendirdiği belirtildi. Açıklamaya göre PPK, parasal sıkılaştırma hızının yavaşlatılması ve sıkılaştırma adımlarının kısa bir zaman diliminde tamamlanması için çalışıyor.  

🎯 Dolar Endeksi Black Friday İndirimlerinden Nasibini Aldı

Dolar Rekor Tazeledi! Yükseliş Devam Edecek Mi?

Dolar endeksi, yatırımcıların ABD faiz oranlarının zirve yaptığına dair artan beklentileriyle düşmeye devam etti.

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, 0,077% düşüşle 103,69’a gerileyerek bu hafta başında gördüğü iki buçuk ayın en düşük seviyesi olan 103,17’ye yakın seyretti.

Endeks bu ay toplamda 2,8% değer kaybederek son bir yılın en zayıf aylık performansını gösterdi. Bunun sebebi ise Fed’in faiz oranlarını artırmayı bıraktığı ve gelecek yıl indirimlere başlayabileceği beklentileriydi.

Ancak CME Group’un FedWatch aracına göre, piyasalar Fed’in 2024’te faiz indirimine gideceğine dair beklentileri azalttı. Piyasalar artık geçen haftaki 33%’lük ihtimale kıyasla, Mart 2024 politika toplantısında hedef faiz oranını düşürme ihtimalini 25% olarak fiyatlıyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters