ABD Borsası Notları

Alibaba 25 Milyar Dolarlık Hisse Geri Alım Programı Açıkladı

February 7, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Alibaba 25 Milyar Dolarlık Hisse Geri Alım Programı Açıkladı

Çinli konglomerat Alibaba (BABA), dördüncü çeyrek bilançosunda analistlerin beklentilerinin altında kalan rakamlar açıklasa da yeni hisse geri alım programıyla piyasa öncesi işlemlerde 2%’ye yakın yükseldi. 

Şirket, oldukça çalkantılı geçen 2023 yılın son çeyreğinde 36,8 milyar dolarlık konsensüsün altında, 36,6 milyar dolar gelir açıkladı. Şirket gelirleri, Alibaba’nın Çin’deki e-ticaret ve bulut segmentinin zayıf kalmasıyla yıllık bazda 5% düşüş gösterdi. 

Söz konusu sonuçlara rağmen, yatırımcılar şirketin hisse geri alım programını sevinçle kutladı. Alibaba, Mart 2027 sonuna kadar hisse geri alım programını 25 milyar dolarlık güçlendirdiğini ve program kapsamındaki toplam kullanılabilir miktarın 35,3 milyar dolara ulaştığını belirtti. 

Çinli şirket, Pekin’in pandemi dönemi kısıtlamalarını kaldırmasından sonra bile tüketici talebinin zayıf kaldığı Çin’de zorlu bir makroekonomik ortamla boğuşuyor. Ekonomik belirsizliklerin ortasında, yerel müşteriler Alibaba’nın rakibi Pinduoduo (PDD) gibi daha uygun fiyatlı e-ticaret platformlarına akın etti.

Alibaba’nın Çin’deki e-ticaret platformları olan Taobao ve Tmall segmentleri, aralık çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yalnızca 2% artış kaydederek 18,1 milyar dolar gelir elde etti.

Yatırımcıların teknoloji devinin gelecekteki büyümesi için kritik olarak gördükleri Alibaba’nın bulut bilişim segmenti ise yıllık bazda 3% artışla 4 milyar dolar gelir elde etti. 

Alibaba 2023 yılında, şimdiye kadarki en büyük kurumsal yapı değişimini gerçekleştirdiği zorlu bir yıl geçirdi. Ayrıca, şirketin kıdemli yöneticisi Eddie Wu’nun eylül ayında CEO koltuğuna oturarak birkaç yüksek profilli yönetim değişikliği uyguladı. 

Yapısal değişikliklerin yanı sıra Alibaba, geçen yıl merakla beklenen bulut bilişim segmentinin bölünmesi planını da rafa kaldırdı. 

Analist Değerlendirmesi

Alibaba’nın finansal sonuçları, analistlerin beklentilerinin biraz altında kalsa da şirketin hisse geri alım programını genişletme kararı piyasalarda olumlu karşılandı. 36,6 milyar dolarlık gelir ile konsensüs tahminlerinin hafif altında bir performans sergileyen Alibaba, Çin’deki e-ticaret ve bulut bilişim segmentlerindeki zayıflıklar nedeniyle yıllık bazda 5%’lik bir düşüş yaşasa da şirketin hisse geri alım programını 25 milyar dolar artırarak toplamı 35,3 milyar dolara çıkarması, yatırımcı güvenini artıran bir unsur olarak değerlendirilebilir.

Alibaba, Çin’deki zorlu makroekonomik koşullar ve pandemi sonrası dönemde tüketici talebinin zayıf kalması gibi önemli zorluklarla karşı karşıya kalmaya devam ediyor. Özellikle, Taobao ve Tmall gibi e-ticaret platformlarının yalnızca 2% gelir büyümesi kaydetmesi bu segmentlerdeki büyüme hızının yavaşladığını gösteriyor. Buna karşın, bulut bilişim segmentinin 3% gelir büyümesi kaydetmesi de Alibaba’nın bu alandaki istikrarlı büyümesini ve teknoloji odaklı inovasyonlarına olan bağlılığını vurguluyor. 

2023 yılında gerçekleştirilen büyük kurumsal yapı değişikliği ve yönetim kadrosundaki önemli değişiklikler, şirketin gelecekteki stratejilerini ve pazar pozisyonunu güçlendirmeye yönelik adımlar olarak değerlendirilebilir. Ancak, bulut bilişim segmentinin bölünmesi planının rafa kaldırılması, Alibaba’nın bu alandaki büyüme stratejisinde bir yeniden değerlendirme yapabileceğini işaret ediyor.

Alibaba 25 Milyar Dolarlık Hisse Geri Alım Programı Açıkladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Alibaba