Bültenler

Akşam Bülteni: Tesla, Uber, Alibaba, Nordstorm, Stellantis

May 25, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Akşam Bülteni: Tesla, Uber, Alibaba, Nordstorm, Stellantis

Gün içerisinde ABD piyasalarında yaşanan önemli gelişmeleri her akşam, Akşam Bülteni’nde öğrenebilirsin. 

İşte, 25 Mayıs 2022 tarihinde öne çıkan gelişmeler!

🚗 Tesla’nın Değeri 575 Milyar Dolar Düştü

Tesla (TSLA) hissesi salı günü 7% düşüş ile 628 dolara geriledi. Bu gerileme şirketin hisse senedinin, kasım ayından bu yana tüm zamanların en yüksek seviyesinden yaklaşık olarak 49% düşüş yaşamasına neden oldu.

Bu durum sonucunda Daiwa Analisti Jairam Nathan, salı sabahı Tesla hisseleri için fiyat beklentisini 1.150 dolardan 800 dolara indirdi. Ayrıca Nathan, Tesla’nın Şangay’daki Covid kısıtlamalarına ek olarak arz sorunları yaşadığını da belirterek yatırımcıları Tesla’nın hisselerindeki düşüşü hakkında bilgilendirdi. Öte yandan Nathan’a göre Tesla’nın Austin ve Berlin fabrikaları, beklenenden daha fazla gelir getirme ihtimaline sahip olabilir.

Nathan, şirketin bu yılki teslimatlarında 180.000 araç azalışı olacağını da tahmin ediyor. Bu da Tesla’nın daha önce beklenen 1,4 milyon adedin aksine bu yıl 1,2 milyon araç teslim edeceği anlamına geliyor.

Tesla’nın hisseleri, Musk’ın kasım ayı hissesinin yaklaşık 10%’unu satacağını önermesinden bu yana büyük kayıplara yol açtı. Fakat fiyatlar artan faiz oranları karşısında daha geniş piyasa mücadelesi verirken daha da düşmeye başladı. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq Endeksi’nde Tesla bu yıl 47% düşüş de kaydetti.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🚖 Uber, İtalya’da Taksicilerle Anlaştı

Uber (UBER), İtalya’nın en büyük taksi firması olan IT Taxi ile şirketin ülkedeki varlığını güçlendirmeyi amaçlayan bir ortaklık anlaşması imzaladı.

Salı günü yayınlanan bir açıklamaya göre anlaşma, IT Taxi, 12.000 taksi şoförünün Uber uygulaması aracılığıyla ülke genelinde 90 şehri kapsayan seyahatleri kabul etmesine izin verecek.

Uber, bu anlaşmanın firmanın Avrupa’nın dördüncü en büyük ekonomisi olan İtalya’daki varlığını genişletmesine yardımcı olacağını düşünüyor.

Ayrıca bu anlaşma, Uber’in mart ayında New York’ta kabul ettiği benzer bir anlaşmayı takip ediyor. Şirketin İtalya haricinde şu anda da Hong Kong, Madrid ve San Francisco’daki taksi gruplarıyla çeşitli ortaklıkları bulunuyor.

Öte yandan Uber, yıllardır İtalyan taksi şoförlerinin muhalefetiyle karşı karşıya. Şirket, 2017 yılında haksız rekabete girmekle suçlayan taksicilerin protestolarına hedef olmuştu. Aynı yıl, her ne kadar daha sonrasında bu karar yürürlükten kalkmış olsa da, bir İtalyan mahkemesi rekabet karşıtı endişeler nedeniyle şirketin faaliyetlerini askıya alma kararı vermişti.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🇨🇳 SEC’in Açıklaması Alibaba ve Baidu Hisselerini Düşürdü

Alibaba (BABA), JD.com (JD), Baidu (BIDU) ve diğer birkaç farklı Çin şirketinin hisseleri salı günü SEC yetkilisinin şeffaflık konusunda önemli noktalardaki yetersizliklerin hala çözülmediğini açıklamasının ardından düşüşe geçti.

Workplace of Worldwide Affairs Direktörü YJ Fischer, Halka Açık Şirketler Muhasebe Gözetim Kurulu’nun Çinli şirketlerin denetim evraklarına girmek istediğini ve ülke çapında güvenlik sorunları nedeniyle denetim evraklarının üretilemeyeceğini beyan etmesinin “şüpheli” bir durum olduğunu belirtti.

Bunun yanı sıra, Fischer, denetim soruşturmalarıyla ilgili olarak ABD ve Çin makamları arasında devam eden tartışmalar olmasına rağmen, zamanın hızlı bir şekilde işlemeye başladığını da belirtti. 

Bu durumlardan sonra Alibaba hisseleri 6%’dan fazla düşüşle 82,07 dolara gerilerken, JD.com ve Baidu yaklaşık olarak 7,5% oranında düştü.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🛍️ Nordstrom Tam Yıl Hedeflerini Yükseltti

Nordstrom (JWN) salı günü, ilk çeyrek mali satışlarının analistlerin beklentilerinin üzerinde olduğunu açıkladı. Bu açıklamasının ardından şirket, müşterilerin dolaplarını tasarımcı markaların ayakkabılarıyla yenilemek için şirketin büyük mağazalarını ziyaret etmesi ile birlikte tam yıl hedeflerini yükseltti.

Nordstrom şimdi, kredi kartı satışları da dahil olmak üzere 2022 yılı gelirinin, önceki 5% ile 7% aralığına kıyasla 6% ile 8% arasında artmasını öngörüyor. Şirketin hisse başına kazancının da, önceki 3,15 ile 3,50 dolar aralığından 3,38 ile 3,68 dolar aralığına yükseleceği tahmin ediliyor.

Şirketin kredi kartı satışları dahil bu çeyrekteki toplam geliri, bir yıl önceki 3 milyar dolardan 3,57 milyar dolara yükseldi. Bu rakam, 3.,8 milyar dolarlık analist beklentilerini aşmayı başardı.

Öte yandan müşteriler online harcamalarını azaltıp mağazalara geri döndüklerinden dolayı şirketin dijital satışları yıldan yıla sabit kaldı. E-ticaret, toplam satışların 39%’unu temsil ederken, bu oran bir önceki yıl 46%’ydı.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

⚡️ Stellantis Elektrikli Araç Üretimi Konusunda Endişeli

Stellantis (STLA) CEO’su Carlos Tavares, şirketin küresel otomotiv endüstrisi tüketici talebinde beklenen artışı karşılamak için elektrikli araçlara yönelirken, önümüzdeki yıllarda elektrikli araçlar yapmak için gereken materyallerde bir tedarik arzı sorunu yaşamasını bekliyor.

Tavares, 2024-2025 yılına kadar elektrikli araç bataryalarında bir kıtlık bekliyor. Ayrıca Tavares’e göre uluslararası düzeyde politika yapıcıların elektrikli araçlar için uzun dönemli teşvik programlarını sona erdirmesi ya da daha erken bir tarihe çekmesi de araç üretimindeki tedarik kıtlığını daha da büyük bir sorun haline getirebilir.

Avrupa ülkeleri şimdiden elektrikli araçların yaygın olarak kullanılması bakımından bir takım yeni düzenlemeler getirdi. Örneğin, Birleşik Krallık, içten yanmalı motorlu araçların satışını yasaklama planlarının geçerliliğini 2040 yılından 2030 yılına çekti. Biden yönetimi de 10 yıllık bir hedef planı açıklayarak ABD’deki araçlarının yarısının elektrikli olmasını planlıyor.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

Akşam Bülteni: Tesla, Uber, Alibaba, Nordstorm, Stellantis

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı