Borsa Haberleri

Stellantis Elektrikli Araç Üretimi Konusunda Endişeli

May 25, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Stellantis Elektrikli Araç Üretimi Konusunda Endişeli

Stellantis (STLA) CEO’su Carlos Tavares, şirketin küresel otomotiv endüstrisi tüketici talebinde beklenen artışı karşılamak için elektrikli araçlara yönelirken, önümüzdeki yıllarda elektrikli araçlar yapmak için gereken materyallerde bir tedarik arzı sorunu yaşamasını bekliyor.

Tavares, 2024-2025 yılına kadar elektrikli araç bataryalarında bir kıtlık bekliyor. Ayrıca Tavares’e göre uluslararası düzeyde politika yapıcıların elektrikli araçlar için uzun dönemli teşvik programlarını sona erdirmesi ya da daha erken bir tarihe çekmesi de araç üretimindeki tedarik kıtlığını daha da büyük bir sorun haline getirebilir.

Avrupa ülkeleri şimdiden elektrikli araçların yaygın olarak kullanılması bakımından bir takım yeni düzenlemeler getirdi. Örneğin, Birleşik Krallık, içten yanmalı motorlu araçların satışını yasaklama planlarının geçerliliğini 2040 yılından 2030 yılına çekti. Biden yönetimi de 10 yıllık bir hedef planı açıklayarak ABD’deki araçlarının yarısının elektrikli olmasını planlıyor.

Ülkelerin elektrikli araç politikalarındaki düzenlemeleri otomobil sektörüne daha fazla elektrikli araç üretim tesisinin devreye girmesine neden olacak. Bu yüzden Tavares, öncelikli olarak batarya tedariğinde bir darboğaz yaşanacağını düşünüyor. Daha sonra bu tesislerin araçlar için hammadde sıkıntısı yaratmasını bekliyor. Elektrikli araç üreticilerinin bu tür eksiklikleri yaşama ihtimallerinden dolayı şu anda tüm analistlerin odak noktası otomobil sektöründe.

Stellantis elektrikli araç üretimine 35 milyar dolar yatırım yapmayı hedefliyor. 2030 yılına kadar dünya çapında yıllık 5 milyon elektrikli araç satışına ulaşmak da şirketin planları arasında bulunuyor. Stellantis’in bu planları, hükümetin düzenlemeleri uyumlu olarak Avrupa’daki tüm binek otomobil satışlarını içeriyor.

Stellantis Elektrikli Araç Üretimi Konusunda Endişeli

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı