Bültenler

Akşam Bülteni: Starbucks, Snap, Zoom, Pfizer, Moderna, Airbnb

May 24, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Akşam Bülteni: Starbucks, Snap, Zoom, Pfizer, Moderna, Airbnb

Gün içerisinde ABD piyasalarında yaşanan önemli gelişmeleri her akşam, Akşam Bülteni’nde öğrenebilirsin. 

İşte, 24 Mayıs 2022 tarihinde öne çıkan gelişmeler!

☕️ Starbuck’ın Rusya’dan Çekilmesi Kesinleşti

Starbucks (SBUX), Rusya’da 15 yıl faaliyet gösterdikten sonra piyasadan çıkarak McDonald’s (MCD), Exxon Mobil (XOM) ve British American Tobacco (BTI) gibi ülkeden tamamen çekilme kararı aldı.

Kahve devi, pazartesi günü yaptığı açıklamada, Rusya’da artık bir marka varlığının olmayacağını duyurdu. Starbucks’ın ülkede, şirketin yıllık gelirinin 1%’inden daha azını oluşturan 130 şubesi bulunuyor. 

Starbucks çekilme kararına ek olarak kapattığı şubelerindeki yaklaşık 2,000 Rus çalışanına altı ay boyunca ödeme yapacağını ve yeni iş arayışlarında tüm desteğini vereceğini de belirtti.

Starbucks’ın Rusya’dan çekilme kararının arkasında ise Ukrayna-Rusya Savaşı bulunuyor. Bir diğer ifade ile, birçok Batılı firma örneklerinde olduğu gibi Starbucks da hem tüketicilerin hem de yatırımcıların yarattığı baskı nedeniyle Rusya’ya karşı muhalif tarafta yer alarak Rusya’daki faaliyetlerine son verdi. 

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🟡 Snapchat’in Hisseleri Neden 30% Düştü?

Snap (SNAP) hisseleri, pazartesi günü piyasa sonrası işlemlerde 30% düşüş yaşadı. Düşüş, CEO Evan Spiegel’in çalışanlara, şirketin mevcut çeyrekte gelir beklentisindeki düşüş uyarısını içeren notunu yayınlanmasının ardından gerçekleşti. 

Spiegel, sosyal medya şirketinin, giderleri azaltmaya gitmek adına işe alımları da yavaşlatacağını da aynı notunda belirtti. Nota göre, Snap’in yıl sonundan önce 500 yeni çalışanı işe alması bekleniyor. Şirket, son 12 ayda yaklaşık olarak 2.000 insanı işe aldı. Bu notun bir kısmı bilgilendirme amaçlı olarak Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na da sunuldu.

Snap, Nisan ayında da, Wall Street’in satış ve kâr beklentilerini karşılamayan ilk çeyrek gelir raporunu bildirmişti. O sırada şirket, gelirde yıldan yıla 20% ile 25% arasında bir büyüme beklediğini söylemişti. Ayrıca FAVÖK öncesi net kazançların 0 ile 50 milyon dolar arasında olacağını da tahmin ediyordu. 

Fakat Spiegel, pazartesi günkü güncellemede, bu çeyrekte FAVÖK tahmininde bulunmamanın imkansız olduğunu belirterek gelirinde yaşanabilecek olası bir düşüş için uyarıda bulundu.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🔎 Zoom’un Hisseleri Neden Yükseliyor?

Zoom (ZM) hisseleri, görüntülü sohbet yazılımının ilk çeyrek kazançlarının beklenenden daha iyi olduğunu bildirmesinin ve ikinci dönem için iyimser bir tahmin yayınlanmasının ardından pazartesi günü piyasa sonrası işlemlerde 16% yükseldi.

Zoom, analistlerin çeyrek beklentilerini aşarak üst düzey kazanç sağladı. Bu durum, rakiplerine ve sektördeki birçok şirkete kıyasla Zoom’un yavaş büyümesine rağmen maliyetleri düşürerek nasıl makro ekonomik zorluklarla mücadele edebildiğini gösteriyor. 

Zoom, pandemi sırasında üst üste beş çeyrek boyunca elde ettiği üç haneli gelir artışının ardından, şimdi daha yavaş bir büyüme gösteriyor. Pazartesi günkü borsa kapanışı itibariyle Zoom hisseleri, bu yıl 50%’den fazla düşüş de dahil olmak üzere Ekim 2020’deki zirvesinden yaklaşık 85% ​​oranında geriledi. 30 Nisan’da sona eren dönemde, gelir artışı, bir önceki yılın aynı çeyreğinde 200%’e yakınken şimdi %12 civarında seyrediyor.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

💉 Pfizer ve Moderna’nın Covid Aşısı için Onay Bekliyor

FDA’nın uzman komitesi, Pfizer (PFE) ve Moderna (MRNA)’nın bebekler ve küçük çocuklar için covid aşılarına ilişkin yeni verileri gözden geçirmek üzere 15 Haziran’da toplanmayı planlıyor. Bu toplantı yazın başında, aşıların acil kullanım izni almasına zemin hazırlayacak.

FDA’nın bağımsız uzmanlardan oluşan komitesi, halka açık bir toplantıda aşıların güvenlik ve etkinlik verilerini gözden geçirerek kurumun aşılara izin vermesi gerekip gerekmediği konusunda bir sonuç bildirecek. 

Öte yandan FDA, genellikle komite kararlarına uygun bir nihai sonuca ulaşıyor olsa da komitenin bildirdiği sonuca uymak zorunda değil.

FDA ve Pfizer, başlangıçta, kış aylarında gerçekleşen Omicron dalgası sırasında şubat ayında ilk iki dozun yetkilendirmesini hızlı bir şekilde takip etmeye çalışmıştı. Ancak, Pfizer, ilk iki dozun Omicron’a karşı yalnızca 30% ile 40% etkinliğe sahip olduğunu açıklamasından sonra, üçüncü dozdan elde edilecek verilerle aksiyon almayı daha uygun gördü.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🏘️ Airbnb, Çin Pazarından Çıkıyor mu?

Airbnb (ABNB)’nin Çin’deki yerel işini kapatma kararı aldığı düşünülüyor. Şirket, ülkedeki çalışanlarına bu kararını salı sabahı Pekin’de açıklamayı planlıyor. Ayrıca Airbnb, tüm envanterlerini bu yazın sonuna kadar kaldırmayı hedefliyor.

Airbnb, Çin’deki faaliyetlerine 2016 yılında başladı. Fakat, Çin’deki yerel şirketler ile gün geçtikçe artan bir rekabet ile karşı karşıya kaldı. Sektörün giderek maliyetleşmesi, tüm operasyonu giderek karmaşık bir hale getirdi. Pandemi de zaten var olan bu karmaşık durumu daha da kötüleştirdi. 

Airbnb’nin kurucu ortağı olan Nathan Blecharczyk’in tüm çabalarına ve şirketin kendisini ülke içinde markalaşmaya adamasına rağmen, son birkaç yıldır şirket için Çin’deki operasyonlar gelirin sadece 1%’ini oluşturdu. 

Şirketin hisseleri bu yıl 30%’dan fazla düştü. Ancak şirket hala 2020 halka arz fiyatı olan 68 doların oldukça üzerinde işlem görüyor. Airbnb, pandeminin ilk günlerinde de oldukça sıkı bir mücadele verdi. Mayıs 2020’de personelinin yaklaşık olarak 25%’ini işten çıkardı. Ardından aynı yılın kasım ayında da halka açılma kararı aldı. 

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

Akşam Bülteni: Starbucks, Snap, Zoom, Pfizer, Moderna, Airbnb

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı