Bültenler

Akşam Bülteni: GM, NIO, HP, Ford, United Airlines

June 2, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Akşam Bülteni: GM, NIO, HP, Ford, United Airlines

Gün içerisinde ABD piyasalarında yaşanan önemli gelişmeleri her akşam, Akşam Bülteni’nde öğrenebilirsin. 

İşte, 2 Haziran 2022 tarihinde öne çıkan gelişmeler!

🚗 GM, Elektrikli Aracının Fiyatını Düşürdü

General Motors (GM) çarşamba günü, artan emtia maliyetlerine rağmen, elektrikli araç modeli olan Chevrolet Bolt’un 2023 fiyatını düşürdü. Bu düşüş Chevrolet Bold’u ABD’de satılan en ucuz elektrikli araç yaptı.

Detroit otomobil üreticisi, elektrikli araç Bolt’un maliyetini, 2022 model yılına göre 5.900 dolar düşüşle 26.595 dolarlık bir başlangıç ​​fiyatına indirdi. GM ayrıca daha büyük hacme sahip olan Bolt serisinin bir diğer modelinin fiyatını da 6.300 dolar azalttı. 

GM’nin Bolt serisinde fiyat indirimine gitmesinin en önemli nedeni elektrikli araç pazarında rekabetçi kalma çabası oluyor. Ayrıca bu düşük fiyatların, geçen ay 2022’de rekora ulaşması beklenen Bolt satışlarının artırılmasına yardımcı olacağı düşünülüyor.

Elektrikli araç modeli olan Bolt’un bu fiyat indiriminden sonra ABD’de satılan en ucuz elektrikli araç olması bekleniyor. Ancak diğer otomobil üreticileri 2023 model yılı araçları için henüz bir fiyat açıklaması yapmadı. 

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

😷 Elektrikli Araç Üreticisi NIO, Covid ile Yüzleşiyor

Elektrikli araç şirketi NIO (NIO), COVID-19 ile ilgili aksaklıkların şirketin üretimini sınırlamaya devam etmesinden dolayı mayıs ayında bir yıl öncesine göre 4,7% artışla 7.000’den fazla araç teslim etti. Ancak bu rakam, şirketin mevcut üretim kapasitesinin oldukça altında kaldı.

NIO yaptığı açıklamada, pandemi kaynaklı üretim kısıtlamaların mayıs ayında toparlanmaya başlamasına rağmen Çin’deki COVID varyantlarının devam etmesinin üretimde kısıtlamalara neden olduğunu belirterek bu durumun kaynaklarını belirtti.

NIO, haziran ayında üretimi artırmak için tedarikçileriyle birlikte çalışmayı planlıyor. Covid ile ilgili kısıtlamalar gevşemeye başladığından teslimatların da artmasını bekleniyor. Şirket, yaptığı açıklamada net rakamlar vermese de yeni siparişlerin NIO’nun sektörde güçlü kalmasına yardım edeceğini belirtti.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

💻 HP Hisseleri Neden Yükseliyor?

Bilgisayar ve yazıcı üreticisi HP (HPQ), Wall Street’in birinci çeyrek hedeflerini aşmasının ardından çarşamba günü hisse senetlerinde artış yaşandı. Ayrıca şirket, mevcut çeyrek ve tam yıl için daha yüksek bir tahmin de sundu. 

Kaliforniya merkezli şirket, salı günü geç saatlerde 30 Nisan’da sona eren çeyrekte 16,49 milyar dolarlık satışlardan hisse başına düzeltilmiş 1,08 dolar kazandığını açıkladı. FactSet’in anketine katılan analistler, HP’nin 16,16 milyar dolarlık satışlardan hisse başına 1,05 dolar kazanç elde etmesini bekliyorlardı. Yıllık bazda, HP kazançları 16% oranında arttı. 

HP mevcut çeyrek için, hedefinin orta noktasına dayalı olarak, hisse başına 1,06 dolarlık düzeltilmiş kazanç tahmininde bulundu. HP, mali yılın tamamı için, Wall Street’in 4,25 dolarlık hedefine karşı olarak hisse başına 4,31 dolarlık düzeltilmiş kazanç öngörüyor.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

⚡️ Ford, Elektrikli Araç Sektöründe Konsolidasyon Bekliyor

Ford Motor (F) CEO’su Jim Farley, otomobil endüstrisinin devam eden elektrikli araçlara geçişinin, önümüzdeki yıllarda üreticiler ve tedarikçiler arasında büyük bir konsolidasyon yaratmasını bekliyor.

Farley, teknolojilere yatırım yapmak için gereken devasa sermayenin daha küçük şirketleri satın almaya zorlayacağını ve fonlar kurudukça zaten sorun yaşamakta olan yeni elektrikli araç start-up’ları üzerinde baskı oluşturacağını belirtiyor.

Ayrıca Farley, Çin elektrikli araç şirketlerinin ABD’li şirketlere karşı üstünlük kazanmasını da bekliyor. Çin’deki yüksek profilli elektrikli araç şirketleri arasında, Nio (NIO), XPeng (XPEV) ve Li Auto (LI) yer alıyor. 

Farley bu duruma örnek olarak, General Motors (GM) ile Çinli otomobil üreticileri SAIC ve Wuling arasındaki bir ortak girişimle üretilen Hongguang Mini elektrikli araç modelini gösterdi. Bu aracın yapımı çok maliyetli değil, ancak tüketiciler arasında oldukça popüler.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

✈️ United Airlines Pilot Eğitimine Yatırım Yapıyor

United Airlines (UAL), çarşamba günü Denver’daki eğitim merkezinin genişletilmesinde çığır açan açan projesini açıkladı.

Proje şirket için yaklaşık olarak 100 milyon dolara mal oluyor. Eğitim kampüsündeki yeni dört katlı bina, United’ın altı yeni uçuş simülatörü eklemesine izin verecek şekilde dizayn edilecek. Şirket daha sonra bu yeni eğitim merkezine altı simülatör daha eklemeyi planlıyor. Şu anda eğitim merkezi 40 simülatörlük bir alana sahip.

Uçuş eğitim merkezinin genel müdürü Marc Champion, yeni simülatörlerin, geçen yılki büyük siparişin ardından satın alınan Boeing (BA) 737 Max, Airbus jet uçakları ve Boeing 787 Dreamliner pilotlarına da eğitim verileceğini açıkladı.

United Airlines projenin gelecek yılın sonundan önce tamamlanmasını bekliyor. Şirket eğitim merkezini genişletme projesinin üzerinde yaklaşık bir yıldır çalışıyor.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

Akşam Bülteni: GM, NIO, HP, Ford, United Airlines

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı