Borsa Haberleri

Ford, Elektrikli Araç Sektöründe Konsolidasyon Bekliyor

Haziran 2, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Ford, Elektrikli Araç Sektöründe Konsolidasyon Bekliyor

Ford Motor (F) CEO’su Jim Farley, otomobil endüstrisinin devam eden elektrikli araçlara geçişinin, önümüzdeki yıllarda üreticiler ve tedarikçiler arasında büyük bir konsolidasyon yaratmasını bekliyor.

Farley, teknolojilere yatırım yapmak için gereken devasa sermayenin daha küçük şirketleri satın almaya zorlayacağını ve fonlar kurudukça zaten sorun yaşamakta olan yeni elektrikli araç start-up’ları üzerinde baskı oluşturacağını belirtiyor.

Ayrıca Farley, Çin elektrikli araç şirketlerinin ABD’li şirketlere karşı üstünlük kazanmasını da bekliyor. Çin’deki yüksek profilli elektrikli araç şirketleri arasında, Nio (NIO), XPeng (XPEV) ve Li Auto (LI) yer alıyor. Farley bu duruma örnek olarak, General Motors (GM) ile Çinli otomobil üreticileri SAIC ve Wuling arasındaki bir ortak girişimle üretilen Hongguang Mini elektrikli araç modelini gösterdi. Bu aracın yapımı çok maliyetli değil, ancak tüketiciler arasında oldukça popüler.

Bu rekabet içerisinde elektrikli otomobiller karlı kalmaya devam ederken Ford ve diğer geleneksel otomobil üreticilerinin maliyetleri düşürmesi gerekiyor. Farley bu konuyla ilgili olarak Tesla (TSLA) örneğini verdi. Tesla’nın doğrudan tüketiciye satış yapması, Ford’un franchise bayileri aracılığıyla satışa harcadığı tutardan 2.000 dolar daha az maliyetli.

Eski bir pazarlama müdürü olan Farley, Ford’un pazarlamaya harcadığı para miktarını da eleştirdi. Pazarlama için harcanan paralar, Farley’e göre, müşterileri elde tutmak için teşviklere ve araç güncellemelerine yatırılabilir. 

Ford, Elektrikli Araç Sektöründe Konsolidasyon Bekliyor

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti