Bültenler

Akşam Bülteni: Apple, Rivian, Beyond Meat, Google

Akşam Bülteni: Apple, Rivian, Beyond Meat, Google
Google News Icon Takip Et

Gün içerisinde ABD piyasalarında yaşanan önemli gelişmeleri her akşam, Akşam Bülteni’nde öğrenebilirsin. 

İşte, 12 Mayıs 2022 tarihinde öne çıkan gelişmeler!

📱 Apple Artık Dünyanın En Değerli Şirketi Değil

Petrol devi Saudi Aramco çarşamba günü Apple (AAPL)’ı geride bırakarak dünyanın en değerli şirketi unvanına sahip oldu.

FactSet’e göre, Aramco’nun piyasa değeri çarşamba günü 2,43 trilyon doların biraz altındaydı. Çarşamba günü ABD’de gerçekleşen işlemlerde 5%’ten fazla değer kaybeden Apple hisseleri ise şimdi 2,37 trilyon dolar değerinde.

Yatırımcılar, kötüleşen bir ekonominin verdiği korkuyla teknoloji de dahil olmak üzere çeşitli sektörlerdeki hisse senetlerini satarken, enerji hisseleri teknoloji sektörünün aksine bir yükseliş yaşıyor. 

Apple, 4 Ocak’taki 182,94 dolarlık zirvesinden bu yana yaklaşık 20% düşüş gösterdi. Teknoloji sektörü de dahil olmak üzere birçok sektörün deneyimlediği bu düşüş şu anda her ne kadar sembolik bir etki yaratsa da, küresel ekonomide artan faiz oranları, enflasyon ve tedarik zinciri sorunları piyasaların nasıl bir değişim içinde olduğunu kanıtlıyor.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🚘 Rivian Yükselişe Geçti

Elektrikli araç üreticisi Rivian Automotive (RIVN), çarşamba günü yaptığı açıklamada 2022 üretim hedefini koruyarak, sipariş rezervasyonlarında bir artış bildirdi. Şirket bu yıl 25.000 araç üretme yolunda olduğunu belirtti.

Rivian, R1 serisi kamyon ve SUV için mart ayındaki son fiyat güncellemesinden itibaren 83.000’den fazla olan üretim siparişlerinin şimdi 90.000’in üzerinde seyrettiğini söyledi. Bu sayı aynı zamanda Mart ayının başında fiyatların yükselmesinden bu yana yapılan yaklaşık 10.000 yeni siparişi içeriyor. Fiyat güncellemesinden sonra elektrikli araç üreticisinin ortalama satın alma fiyatı 93.000 doların üzerine çıktı.

Ancak Rivian’ın son siparişleri üretime çıkarması biraz zaman alacak gibi gözüküyor. Şirketin, bazı kritik bileşenlerin tedarik arzındaki kısıtlamalar nedeniyle, mart ayının sonundan bu yana planlanan üretimin “yaklaşık dörtte birini” kaybettiği biliniyor. 

Rivian’ın Illinois fabrikasının şu anda restorasyon aşamasında olması da elektrikli araç üreticisinin siparişlerini yetiştirmede zorluk yaşamasının bir başka nedeni olarak sayılabilir. Illinois fabrikası tam hızda çalışmaya başladığında yılda 150.000 araç kapasitesine sahip olacak. Bu da şirket için oldukça büyük bir avantaj sağlayacak.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🥩 Beyond Meat Hisseleri Düşüyor

Beyond Meat (BYND), çarşamba günü yaptığı açıklamada, şirketin beklenenden daha fazla kayıp yaşadığını belirtti. 

Bu kayıpların arkasında şirketin yeni bitki bazlı kurutulmuş et ürününün piyasaya sürülmesinin marjlar üzerinde ağır bir baskı oluşturması yatıyor.

Şirketin hisseleri, piyasa sonrası işlemlerde 25%’e kadar düştü. Ayrıca Beyond’un hissesi çarşamba günü şirketin çeyrek bilançosunu önce de 13,8% düşüş kaydetti.

Bildirilen ilk çeyrek net zararı, bir yıl önceki 27,3 milyon dolar net zarardan daha yüksek olarak, 100,5 milyon dolar olarak açıklandı.

Beyond Meat’in CEO’su Ethan Brown yaptığı açıklamada, PepsiCo ile ortak girişimi aracılığıyla piyasaya sürülen bitki bazlı kurutulmuş et ürününün “geçici olsa da oldukça büyük” bir rağbet gördüğünü söyledi. 

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

👩‍💻 Google I/O 2022 Keynote Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Piyasaların hali belliyken dün tüm gözler Google’ın I/O açılış konuşmasındaydı. Google (GOOGL) yılda bir kez geliştirici konferansını hızlı bir duyuru akışıyla başlattı ve son zamanlarda sahne arkasında üzerinde çalıştıkları pek çok şeyi ortaya çıkardı.

İki saat süren bu konferansa aktif bir şekilde katılım sağlayamayanlara özel olarak, önemli gelişmeleri içeriğimizde topladık. İşte Google’ın bu yıl yıldızı parlayan gelişmeleri.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı