Borsa Haberleri

Apple Artık Dünyanın En Değerli Şirketi Değil

Apple Artık Dünyanın En Değerli Şirketi Değil
Google News Icon Takip Et

Petrol devi Saudi Aramco çarşamba günü Apple (AAPL)’ı geride bırakarak dünyanın en değerli şirketi unvanına sahip oldu.

FactSet’e göre, Aramco’nun piyasa değeri çarşamba günü 2,43 trilyon doların biraz altındaydı. Çarşamba günü ABD’de gerçekleşen işlemlerde 5%’ten fazla değer kaybeden Apple hisseleri ise şimdi 2,37 trilyon dolar değerinde.

Yatırımcılar, kötüleşen bir ekonominin verdiği korkuyla teknoloji de dahil olmak üzere çeşitli sektörlerdeki hisse senetlerini satarken, enerji hisseleri teknoloji sektörünün aksine bir yükseliş yaşıyor. 

Apple, 4 Ocak’taki 182,94 dolarlık zirvesinden bu yana yaklaşık 20% düşüş gösterdi. Teknoloji sektörü de dahil olmak üzere birçok sektörün deneyimlediği bu düşüş şu anda her ne kadar sembolik bir etki yaratsa da, küresel ekonomide artan faiz oranları, enflasyon ve tedarik zinciri sorunları piyasaların nasıl bir değişim içinde olduğunu kanıtlıyor.

Apple, 2020’de dünyanın en değerli halka açık şirketi olarak Saudi Aramco’yu geçmişti. Fakat Aramco hissesinin değeri 2022’nin başında bu yana 27%’nin üzerinde bir artış gösterdi. Petrol devi mart ayında, yükselen petrol fiyatları sebebiyle geçtiğimiz yılın kârının iki katından fazlasını kazanmayı da başardı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı