Borsa Haberleri

Beyond Meat Hisseleri Düşüyor

Beyond Meat Hisseleri Düşüyor
Google News Icon Takip Et

Beyond Meat (BYND), çarşamba günü yaptığı açıklamada, şirketin beklenenden daha fazla kayıp yaşadığını belirtti. 

Bu kayıpların arkasında şirketin yeni bitki bazlı kurutulmuş et ürününün piyasaya sürülmesinin marjlar üzerinde ağır bir baskı oluşturması yatıyor.

Şirketin hisseleri, piyasa sonrası işlemlerde 25%’e kadar düştü. Ayrıca Beyond’un hissesi çarşamba günü şirketin çeyrek bilançosunu önce de 13,8% düşüş kaydetti.

Bildirilen ilk çeyrek net zararı, bir yıl önceki 27,3 milyon dolar net zarardan daha yüksek olarak, 100,5 milyon dolar olarak açıklandı.

Beyond Meat’in CEO’su Ethan Brown yaptığı açıklamada, PepsiCo ile ortak girişimi aracılığıyla piyasaya sürülen bitki bazlı kurutulmuş et ürününün “geçici olsa da oldukça büyük” bir rağbet gördüğünü söyledi. 

Şirketin brüt kar marjı, bir önceki yıla göre keskin bir düşüş yaşayarak, çeyrek boyunca gelirin sadece 0,2%’sini oluşturdu.

Başka bir ifade ile, bitki bazlı kurutulmuş et ürünü Beyond Meat için oldukça pahalıya patladı. Ürün şu anda 56.000 lokasyonda mevcut, fakat bu durum bitki bazlı kurutulmuş et üretiminin Beyond Meat için pahalı ve verimsiz olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Beyond’un geliri uluslararası pazarda da bir düşüş yaşadı. Pound başına net gelir 10% azaldı. Şirket, uluslararası müşteriler için indirimleri artırdığını ve Avrupa Birliği’nde fiyatları düşürdüğünü açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde ise Beyond’un geliri 4% artsa da, restoranlara ve üniversite kampüslerine yapılan satışları içeren ABD yemek servisi geliri, çeyrek boyunca 7,5% düşüş kaydetti. 

Sonuç olarak; şirketin geliri, daha fazla satış yaptığını söylemesine rağmen, kendi iç pazarının dışında, 6,2% azaldı. Uluslararası pazardaki bu düşüşün nedeni ise döviz kurlarındaki değişkenlik oldu.

Ancak gıda şirketi şu anda yatırımcıları sakinleştirmeye çalışıyor. Beyond Meat yöneticilerine göre ikinci çeyrekte bitki bazlı kurutulmuş et ürünü için talebin artması söz konusu. Bu yüzden şirket, tüm yıl için 560 milyon dolar ile 620 milyon dolar arasındaki gelir tahminininde herhangi bir değişiklik yapmayı şu anda tercih etmiyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı