Borsa Haberleri

Google I/O 2022 Keynote Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Google I/O 2022 Keynote Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!
Google News Icon Takip Et

Piyasaların hali belliyken dün tüm gözler Google’ın I/O açılış konuşmasındaydı! Google (GOOGL) yılda bir kez geliştirici konferansını hızlı bir duyuru akışıyla başlattı ve son zamanlarda sahne arkasında üzerinde çalıştıkları pek çok şeyi ortaya çıkardı.

İki saat süren bu konferansa aktif bir şekilde katılım sağlayamayanlara özel olarak, önemli gelişmeleri içeriğimizde topladık. İşte Google’ın bu yıl yıldızı parlayan gelişmeleri!

Smart Watch

Google sonunda bir Smart Watch (Akıllı Saat) üretim haberini duyurdu. Google’ın bu yeni ürünü hakkında detaylar her ne kadar önceden sızdırılmış olsa da şu anda şirket yetkilileri tarafından herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

Ancak Google’ın, ilk akıllı saati olan Pixel’i bu yılın sonbahar aylarında satışa sunacağı biliniyor. Ayrıca Google, dünkü konuşmasında bu ürününe ait görselleri katılımcılara sunmayı da ihmal etmedi.

Pixel 7 ve Pixel 7 Pro

Google geçtiğimiz yıl, I/O’da yeni bir girişimde bulunmuştu. Şirket en çok sevilen ürünü olan Pixel telefonları ve Pixel 6’yı katılımcılara tanıtmıştı fakat detaylı bilgi sunmamıştı. 

Google aynı stratejiyi bu yıl, Pixel 7 ve Pixel 7 Pro için de izledi. Fiyat ve çıkış tarihi gibi ayrıntıları gizli tutarak konferansta sadece bu iki ürünün Android 13 işlemcisine ve yeni nesil Tensor çipine sahip olacağını belirtti. 

Ayrıca Pixel 7 ve Pixel 7 Pro, arka taraflarında uzanan yükseltilmiş “kamera çubuğu” da dahil olmak üzere tasarımı özelliklerinin çoğunu Pixel 6’dan ödünç almış gibi duruyor.

Pixel 6a

Google bu yılki konuşmasında ayrıca Pixel 6’nın bir alt sürümü olan Pixel 6a hakkında da bilgi paylaşımında bulundu. Bildiğiniz üzere Pixel 6 şu anda 599 dolara satılıyor. Google da bu fiyatı 449 dolara düşürüp müşteri sirkülasyonunu artırmak için Pixel 6’daki bazı işlemci ve tasarım özelliklerini çıkartarak Pixel 6a’yı piyasa çıkarmaya hazırlanıyor.

Pixel 6a’yı bir başka modeli olan Pixel 6 ile karşılaştırdığımız zaman bu yeni ürünün daha küçük bir ekrana, daha az RAM’e ve düşük çözünürlükteki kameralara sahip olduğu biliniyor. Ancak Google Pixel 6a’nın işlemcisinde özel Tensor çipi, Titan M2 güvenlik çipi ve 5G desteği gibi özellikleri kullanmayı ihmal etmiyor.

Google Glass

Google bu yılkı konuşmasında Google Glass ile aynı koşullarda devam eden AR gözlük projesinin demosunu katılımcılar ile paylaştı. Demosu paylaşılan bu yeni AR gözlük projesinin en çılgınca özelliği canlı transkripsiyon/çeviri modu oldu. Bu mod ile kullanıcılar bir nevi gerçek yaşamda altyazı kullanabilecek. Bir diğer ifade ile bu mod, gözlük sahiplerine konuşmacıların dillerini çevirip aktarabilecek.

Pixel Buds Pro

Google sonunda “gürültü engelleme” özellikli Pixel Buds’ı piyasaya sürdü! Google’ın bu yeni kulaklıkları, tere dayanıklılık, ses iyileştirmesi için ışın oluşturan mikrofonlar ve örgü rüzgar engelleyiciler gibi birçok gelişmiş özelliklere sahiptir. Pixel Buds Pro’nun satış fiyatı ise 199 dolar olarak belirleniyor.

Pixel Tablet

Google, Android tabletleri yeniden üretiyor!

Daha önceki tablet modelleri ile alay konusu olan Google, 2023’e kadar yeni Android tabletlerini satışa çıkarmayı planlamıyor. Dünkü konferansta Google yetkilileri bu yeni tabletler hakkında hiçbir bilgi paylaşımında da bulunmadı. Yeni Android tabletleri hakkında şu an tek bildiğimiz şey çalışmaların devam ettiği.

Google Wallet

Google, temassız ödemeler için dijital kredi kartlarını saklayabileceğiniz bir Android uygulaması olan Google Pay’i uzun süre önce kullanıma sunmuştu. Dünkü konuşmada ise Google Pay’in konseptini geliştirerek yeni bir uygulamayı hayata geçireceğinin duyurusunu yaptı.

Kullanıcılar, Google Wallet adlı bu yeni uygulama ile artık sadece kredi kartlarını değil diğer kartlarını, dijital kimliklerini, toplu taşıma kartlarını, konser biletlerini, aşı kartlarını ve daha fazlasını hesaplarında saklayabilecek. Öte yandan uygulamanın kullanıma sunulma süreci bulunulan ülkeye bağlı olarak biraz değişkenlik gösterecek.

Google Assistant Geliştirmeleri

Google Asistant biraz daha akıllı hale geliyor!

  • Daha doğal iletişim: Google Assistant artık bir komutu ne zaman kullanacağınızı veya ne söylemeye çalıştığınızı bir saniye içerisinde anlayabilecek.
  • Bak ve konuş: Yerleşik bir kameraya sahip Google Assistant Nest Hub Max gibi birçok cihazda artık soru sormadan önce “Hey Google” demenize gerek kalmayacak. Bunun yerine ayarladığınız özel bir bakış veya hareketle Google Assistant soru sormak istediğinizi anlayarak kendiliğinden açılacak.
  • Kısa ifadeler: Belirlediğiniz sık kullanılan kısa ifadeler ile Google Assistant isteğinize göre hareket edecek.

Google Maps Geliştirmeleri

Google Maps yeni özellikleri ile göz kamaştırıyor!

  • “Sürükleyici” görünüm: Google Haritalar, belirli büyük şehirlerden başlayarak, her şeyin nerede olduğunu daha iyi anlamak için o şehrin 3B modelini yakınlaştırmanıza olanak tanıyan yeni bir 3B keşif modu sunuyor. Veri kümeleri genişledikçe, bu 3B model, popüler restoranların ve konumların iç mekanlarını içerecek şekilde büyüyecek.
  • Çevre dostu yönlendirme genişletmesi: Google geçen yılın sonlarında, araç verimliliğini optimize etmek için rotanızı seçmenize olanak tanıyan bir özelliği kullanıma sunmuştu. Bu özelliği bu yıl içinde Avrupa’ya genişletecek.
  • Üçüncü taraflar için canlı görünüm: Google 2019’da, daha doğru navigasyon için dünyanın tam olarak neresinde olduğunuzu belirlemek amacıyla telefonunuzun kamerasını ve etrafınızdaki binaları/yer işaretlerini kullanan bir özelliği kullanıma sunmaya başladı. Şimdi bu özelliği daha da geliştirerek üçüncü taraflara açtı.

Google Translate için Yeni Diller

Google Translate’e “çok büyük ancak yetersiz nüfusa sahip dillere” odaklanarak düzinelerce yeni dil ekleniyor. İlaveler arasında, Quechua, Guarani, Aymara, Sanskritçe ve Tsonga gibi birçok dil yer alıyor.

Google, bugün ekledikleri dillerin birçoğunun, yalnızca birkaç yıl önce bile teknik olarak desteklenmesinin imkansız olduğunu ve bugün yalnızca makine öğrenimindeki ilerlemelerle mümkün olduğunu belirterek Translate için yapılan bu geliştirmelerin önemini vurguladı.

Chrome Sanal Kredi Kartları

Google Chrome artık gerçek kredi kartı numaranızı güvende tutmak için “sanal” bir kredi kartı numarası oluşturabilecek. Sanal numaranın çalınması durumunda, onu iptal ederek, tamamen yeni bir kart alma zahmetine girmeden, yeni bir sanal kart oluşturup ödemelerinize kolayca devam edebileceksiniz.

Cilt Tonunun Daha İyi Anlaşılması

Google, fotoğraflardaki tüm ten tonlarını daha doğru bir şekilde yakalamak için arama sonuçlarında cilt tonu anlayışını geliştirmeyi hedefliyor. Google yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre bu özellik kullanıcıların belirli bir cilt tonu için en iyi sonucu veren sonuçları bulma seçeneğine sahip olmasını sağlıyor. Yani, bir nevi arama motorunda filtreleme görevi görüyor da denilebilir.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı