Borsa Haberleri

ABD’li Perakendeciler, “Black Friday” Konusunda Biraz Şüpheciler

Kasım 23, 2023 • 3 dakika okuma süresi
ABD’li Perakendeciler, “Black Friday” Konusunda Biraz Şüpheciler

ABD; Şükran Günü, Noel Tatili ve yılbaşını kapsayan tatil sezonuna giriş yaptı. Herkes, ülkemizde Muhteşem Cuma, Şahane Cuma veya Şanslı Cuma gibi isimlerle bildiğimiz “Black Friday” çılgınlığını iple çekmeye başladı. 

Değişen tüketici davranışları çerçevesinde özellikle Black Friday döneminin piyasaya olan etkilerinden daha önce bahsetmiştik.

Fakat ABD’li büyük perakende şirketleri, geçtiğimiz haftalarda açıkladıkları bilanço raporunda, tatil sezonuna yönelik tahminlerini açıklarken biraz temkinli bir tavır sergiledi. 

Sezona ve Sektöre Yönelik Bilgilerimizi Bi’ Tazeleyelim

Son birkaç yıldır tatil alışveriş sezonu, pandemi önlemleri sebebiyle evde kalan; seyahat edemeyen ve dışarıda yemek yiyemeyen, böylelikle aldıkları teşvik ödemelerini biriktirme fırsatına sahip olan tüketicilerin harcamalarıyla, COVID-19 sonrası açılma döneminde büyük bir büyüme gördü. 

Ulusal Perakende Federasyonu’na göre, 2020 yılında tatil harcamaları bir önceki yılın aynı dönemine göre 9,1% yükseldi. Bu büyüme oranı, yıllık bazda 2021’de 12,7%, 2022’de ise 5,4% oldu.

Tatil sezonundaki alışveriş çılgınlığında, COVID-19 dönemindeki büyük kazanımların bu yıl yavaşlaması bekleniyor. Perakende şirketleri, enflasyon ve artan faiz oranları karşısında tüketicilerin bu yıl ne kadar harcayacaklarından pek emin değil.

Federasyon, 2023 yılı sonuna yaklaşırken, tasarruf hesaplarındaki azalış ve tüketicilerin yüksek faiz oranlarıyla karşı karşıya kaldığı bir dönemde, tatil harcamalarındaki bu büyümenin 3% ile 4% yavaşlamasını bekliyor. 

Perakendecilerin Tatil Sezonuna Yönelik Beklentileri

Geçtiğimiz birkaç hafta içinde çok sayıda perakendecinin ılımlı, temkinli ve hayal kırıklığı yaratan bilanço raporları, yılın en büyük alışveriş gününe gölge düşürdü. 

  • Lüks tüketim ürünleriyle bilinen Tapestry (TPR)’den indirimli ürünleriyle öne çıkan BJ’s Wholesale Club (BJ)’a kadar birçok perakende şirketi görünümlerini düşürdü ve tatil sezonuna yönelik beklentilerin altında tahminler yayınladı.
  • Best Buy (BBY) ve Nordstrom (JWN) ise devam eden enflasyonun ardından tüketici harcamalarının “belirsiz” olduğuna değinirken, Hanesbrands (HBI) gibi toptancılar da stoklarındaki tişört, çorap ve iç çamaşırlarına olan talebin azaldığını söyledi. 
  • Dahası, güçlü bilanço açıklayan Dick’s Sporting Goods (DKS) ve Abercrombie & Fitch (ANF) bile tatil sezonuna yönelik beklentilerin altında kalan tahminler açıkladı. 
  • Fakat Dick’s Sporting Goods tatil sezonuna yönelik hâlâ umutlu. Şirketten yapılan bir açıklamada; “4. çeyreğe yönelik çok heyecanlıyız. Ürünlerimiz stoklarımızda mevcut, muazzam hediyelerimiz var ve ekiplerimiz harika bir tatil deneyimi sunmak için sabırsızlıkla bekliyorlar.” ifadeleri kullanıldı. 
  • Target (TGT) CEO’su Brian Cornell, yaptığı bir açıklamada; “Tüketiciler harcama yapmaya hâlâ devam ediyor ancak yüksek faiz oranları, öğrenci kredisi geri ödemelerinin yeniden başlaması, artan kredi kartı borcu ve azalan tasarruf oranları gibi baskılar, tüketicileri daha kısıtlı bir gelirle baş başa bıraktı ve onları harcamalarından ödün vermeye zorladı.” ifadelerini kullandı.

Şunu da not düşmek gerek: Bu hafta başında Bank of America analistleri, 43 perakendeciden 37’sinin -yani 86%’sının- Wall Street’in beklentilerine paralel tahminler açıkladığını bildirmişti.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti