Ekonomi ve Finans Haberleri

ABD’de Enflasyon Günü! Yıl Sonu Enflasyonu Merakla Bekleniyor!

January 11, 2024 • 3 dakika okuma süresi
ABD’de Enflasyon Günü! Yıl Sonu Enflasyonu Merakla Bekleniyor!

Gözler bugün TSİ 16.30’da açıklanacak olan ABD enflasyon verilerinde olacak. Bu veri, fiyat artışlarının Aralık ayında ne yönde seyrettiğini veya daha fazla ilerleme kaydedip kaydetmediğini gösterecek. 

Yıl sonu enflasyonuna işaret edecek Aralık ayı TÜFE verisi, Fed’in faiz indirim sürecine ilişkin ipucu sunabilir. 

Bir adım daha geriden almak istersen “Enflasyon Nedir? Paramın Değerini Nasıl Korurum?” başlıklı akademi içeriğine göz atabilirsin. 👀

📊 Beklentiler Nasıl Şekilleniyor?

Ekonomistler, aralık ayında fiyatların yıllık bazda 3,2% arttığını öngörüyor. Bu, önceki ay kaydedilen enflasyon oranına göre hafif bir yükselişe işaret ediyor. Kasım ayında açıklanan enflasyon verisi yıllık bazda 3,1% artışa işaret etmişti. 

ABD’de Enflasyon Günü! Yıl Sonu Enflasyonu Merakla Bekleniyor!

🔎 Enflasyondaki yükseliş, kasımda indirim uygulayan perakende şirketlerinin indirim sürecinin sonlanmasına bağlanıyor. Diğer yandan analistler, yüksek kalmaya devam eden kira ücretleri başta olmak üzere barınma maliyetlerinin enflasyondaki soğumayı engellediğini belirtiyor.

Fed Yönlendirmesi 💬

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan son Fed toplantısına ilişkin tutanaklarda Fed yetkililerinin çoğunun, 2024 sonuna kadar politika faiz oranının mevcut seviyesinden daha düşük olacağını ve en az 0,75% puan indirime gidileceğini öngördüğü açıklandı. Ayrıca Fed’in faizleri beklenenden daha uzun süre yüksek tutabileceği ve faiz indirimlerinin yıl sonunda gerçekleşebileceği sinyali verildi.

Öte yandan tutanaklarda, enflasyonda belirgin gerileme görülene kadar sıkı para politikasının devam etmesinin gerekli olduğu görüşünde olunduğu belirtildi. Fed’in enflasyon hedefinin 2% seviyesinde olduğunu hatırlatalım. Tutanaklarda, ekonomik görünümle ilgili “olağanüstü yüksek derecede belirsizlik” olduğu belirtilirken, faiz artırımlarının hâlâ mümkün olduğu ve istihdam verilerinin de bu noktada önem arz ettiği ifade edildi.

Fed toplantı tutanaklarına ilişkin detayları “Fed Tutanakları Ne Mesaj Verdi?” içeriğinden okuyabilirsin. 👀

🧑🏻‍💼 Aralık İstihdam Verileri 

Özel sektör istihdamı olarak değerlendirilen ADP verisi 164K artışla beklenti üstü geldi. ADP verisi sonrasında gözler Tarım Dışı İstihdam verisine çevrildi. 

Aralık ayına ilişkin Tarım Dışı İstihdam verisi de 170K beklentisinin üstünde 216K artış gösterdi. İstihdam verilerinin iyileşmesi resesyon endişelerini bir nebze dindirse de enflasyonun seyrine işaret eden Ortalama Saatlik Kazançlar verisinin aylık 0,4% artışla beklenti üstü gerçekleşmesi enflasyonun beklenen soğumayı gerçekleştiremeyebileceği sinyalini verdi.

🏦 Fed Faiz İndirimi Beklentileri

Fed tutanaklarında faiz indirimlerinin yıl sonuna doğru başlayabileceği belirtilmesine rağmen FedWatch verileri ekonomistlerin 67%’sinin ilk faiz indiriminin Mart toplantısında başlamasını beklediğini gösteriyor. 

ABD’de Enflasyon Günü! Yıl Sonu Enflasyonu Merakla Bekleniyor!

Enflasyonun yüksek kalmaya devam etmesi durumunda ise analistler, Fed’in bekle-gör politikası uygulayabileceğine ve enflasyonun hedeflenen seviyeye gerilemesiyle 2024’ün sonlarında faiz indirimlerine başlayabileceğine de dikkat çekiyor.

ABD’de Enflasyon Günü! Yıl Sonu Enflasyonu Merakla Bekleniyor!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı