Analist Notları

Fed Tutanakları Ne Mesaj Verdi?

January 4, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Fed Tutanakları Ne Mesaj Verdi?

12-13 Aralık’ta gerçekleşen Fed toplantısının tutanakları dün yayımlandı. 

Peki, tutanaklarda hangi başlıklar öne çıktı? Birlikte göz atalım. 👀

📉 Fed Toplantısında Faiz ve Ekonomi Tartışmaları

Aralık ayına ilişkin Fed toplantısında, ABD’nin para politikasında bir dönüş noktası ve yüksek faiz oranlarının ekonomi üzerindeki etkisi tartışıldı. Fed Başkanı Powell, parasal sıkılaşmanın sonuna gelindiğini ve 2024 sonuna kadar borçlanma maliyetlerini azaltmaya başlayacağını belirtti.

📊 Enflasyon Kontrol Altında, Ekonomik Riskler Artıyor

Toplantı tutanakları, enflasyonun kontrol altına alındığına ve “aşırı kısıtlayıcı” para politikasının ekonomiye olası risklerine dair artan endişelere işaret ediyor. 2023 boyunca enflasyonda görülen düşüş, Fed yetkililerinin enflasyonun daha da azalacağına dair inancını güçlendiriyor.

🏦 Fed’in Varlık Azaltma Planları ve İşgücü Piyasası

Fed yetkilileri, bankanın varlık azaltma planlarını ne zaman durduracağına dair ilk tartışmaları başlattı. Ayrıca, işgücü piyasasının daha fazla zayıflaması durumunda hızlı bir düşüşe geçebileceği konusunda uyarılarda bulunuldu.

🧑🏻‍💼 Aralık İstihdam Verileri 

Aralık ayına dair istihdam verileri yatırımcıların takibinde olacak. Özel sektör istihdamı olarak izlenen ADP tarım dışı istihdam verisi bugün açıklanacak. Aralık ayına ait tarım dışı istihdam, işsizlik oranı ve ortalama saatlik kazançlar verileri ise yarın takip edilecek. 

📅 Fed’in Faiz İndirimi Yönlendirmesi

Fed yetkililerinin çoğunluğu, 2024 sonuna kadar politika faiz oranının mevcut seviyesinden daha düşük olacağını ve en az 0,75% puan indirime gidileceğini öngörüyor. 

Öte yandan tutanaklarda, enflasyonda belirgin gerileme görülene kadar sıkı para politikasının devam etmesinin gerekli olduğu görüşünde olunduğu belirtiliyor. 

📈 Piyasa Tepkileri ve Gelecek Beklentileri

Tutanaklardan Fed’in faizleri beklenenden daha uzun süre yüksek tutabileceği ve faiz indirimlerinin yıl sonunda gerçekleşebileceği sinyali sonrasında ABD hisse senetleri düşüş eğilimini sürdürdü. Ons altın da gerilerken Dolar, diğer para birimlerine karşı değer kazandı. Faiz oranı vadeli işlem piyasalarında, Fed’in mart ayında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağına ve yıl sonunda politika faiz oranının 3,75-4% aralığında olacağına dair ağırlıklı beklenti devam etti.

🔍 Faiz İndirimleri Ne Zaman Başlayacak?

Toplantı tutanakları, faiz indirimlerinin ne zaman başlayacağına dair doğrudan bir ipucu sunmadı. Tutanaklarda, ekonomik görünümle ilgili “olağanüstü yüksek derecede belirsizlik” olduğu belirtilirken, daha fazla faiz artışının hâlâ mümkün olduğu ifade ediliyor. Önümüzdeki politika kararlarının “dikkatli ve veriye bağlı” olacağı vurgulanıyor. Fed’in bir sonraki toplantısı 30-31 Ocak tarihlerinde yapılacak.

Fed Tutanakları Ne Mesaj Verdi?

FedWatch’a göre Fed’in 20 Mart’ta gerçekleşecek toplantısında faiz indirimine başlaması bekleniyor. Diğer yandan tutanakların yayınlanması sonrasında bu beklentinin zayıfladığı takip ediliyor. 

Fed Tutanakları Ne Mesaj Verdi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, Bloomberg, FedWatch