ABD Borsası Notları

ABD Piyasaları Haftaya Neden Zayıf Başlıyor?

January 16, 2024 • 2 dakika okuma süresi
ABD Piyasaları Haftaya Neden Zayıf Başlıyor?

Küresel faiz oranlarının yükselmesiyle birlikte tatilden dönen ABD hisse senedi endeksleri haftaya zayıf başladı.

Euro Bölgesi’nde yarın açıklanacak Aralık ayı enflasyon verisinin yıllık bazda artış kaydedeceği beklentisi ve AMB Yönetim Konseyi Üyesi Holzmann’ın enflasyon ve jeopolitik risklerin bu yılki faiz indirimi ihtimalini azalttığını ifade etmesi küresel risk iştahını baskıladı.

Deutsche Bank’tan Jim Reid, “ABD tatili nedeniyle piyasalarda genel olarak olumsuz bir hava hakimdi. Euro Bölgesi endeksleri ve tahvilleri, AMB üyelerinin şahin konuşmalarından olumsuz etkilendi.” diye ifade etti.

Diğer yandan Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu Zirvesi’nde konuşma gerçekleştiren IMF Başkan Yardımcısı Gopinath, enflasyon görünümünün yakından takip edilmesi gerektiğini ve faiz indirimlerine yönelik beklentilerinin henüz olmadığını belirtti. Bu gelişmelerin etkisiyle ABD’de ise 10 yıllık Hazine tahvili getirisi hafif yükselişle 4,0%’ün üstüne, 2 yıllık tahvil getirisi ise 4,2%’nin üstüne çıktı.

ABD’de hafta boyunca, özellikle banka bilançoları yakından takip edilecek. Tatilden dönen piyasalarda, zayıf görünümün devam edip etmeyeceği ve küresel ekonomik koşulların hisse senedi piyasaları üzerindeki etkileri yatırımcılar ve analistler tarafından dikkatle izlenecek.

Asya piyasalarında ise sabahın erken saatlerinde Çin’den gelecek büyüme ve sanayi üretimi verileri yatırımcılara ekonomik görünüme ilişkin fikir sunacak. Durgun Çin ekonomisinin desteklenmesi için uygulanan devlet teşviklerinin etkileri izlenecekken açıklanacak verilerin emtialar üzerinde volatiliteye neden olması beklenebilir.

ABD Piyasaları Haftaya Neden Zayıf Başlıyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı