Borsa İstanbul Notları

9.000 Üzerinde Kalıcılık Sağlanabilecek mi?

February 12, 2024 • 3 dakika okuma süresi
9.000 Üzerinde Kalıcılık Sağlanabilecek mi?

📊 Endeks zirvede fiyatlamalara devam ediyorken psikolojik öneme sahip 9.000 seviyesi üzerine yükseliş izlendi. Bugün yukarı yönlü güne GAP’li başlangıç yapılması iştahın devam ettiğine işaret olabilir.

Burada 9.000 üzeri kapanışların ivmelenmeye destek olabileceği aksi halde negatif algıların artabileceği düşünülebilir. Ancak zaman zaman kâr realizasyonları görülse de büyük resimde genel güçlü görünümün korunduğunu söyleyebilmek mümkün.

👉 TBB’den yapılan açıklamada, Başkan Karahan’ın, TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar ve Yönetim Kurulu üyesi bankaların genel müdürleri ile bir araya geldiği bildirildi. Açıklamada, TCMB Başkanı Fatih Karahan ve TBB Başkanı Alpaslan Çakar’ın, Merkez Bankası ve bankacılık sektörünün eş güdümlü çalışmalarından dolayı memnuniyetlerini ifade ettikleri aktarıldı.

Sürdürülebilirlik ve öngörülebilirliğin sektör fiyatlamaları adına önemli olduğu bilinen bankacılık tarafında büyük resimde düşüş trendinde olan CDS değerlerindeki gerilemenin devam edebileceği hikayesi pozitif tarafta dikkat çekiyor.

Saat 14.25 itibarıyla 9.149 seviyelerinde 1,14% ile yükseliş seyri sürüyor. Piyasanın yeni odak seviyesinin 9.000 olduğu izleniyor bu seviyenin üzerinde kalınması ivmelenmenin devam etmesi için önemli olabilir.

💡 Pozitif ayrışan sektörlere baktığımızda artan işlem hacimleri ile beraber aracı kurum sektörü dikkat çekiyor. Bilişim de istikrar korunurken kimya sektörü de günler sonra yerini aldı.

📌 Günlük kapanış henüz gerçekleşmese de yükselişle pozitif ayrışan sektörler:

  • Menkul Yatırım Ortaklığı
  • Aracı Kurum
  • Bilişim
  • Kimya
  • Kağıt

BİSTTUM’de betası en yüksek 5 hisse!

❓ Beta katsayısı, bir hissenin genel piyasa ile ilişkili olarak volatilitesini ölçen bir göstergedir. Piyasa göstergesi için de endeksler kullanılır. Endeks olarak BIST 100’ü baz alırsak Beta, endekste işlem gören hisselerin BIST 100’e göre ne kadar sapma gösterdiklerine işaret eder. Aşağıdaki şirketler beta katsayıları dikkate alındığında fiyatlama tarafında en hızlı hareket eden şirketler arasında yer alıyor.

🥇 YEOTK: 1,53

🥈 ALFAS: 1,51

🥉 KONTR: 1,42

🏅CWENE: 1,42

🏅 EUPWR: 1,38

📈 Yabancı ilgisinin arttığı ve daha da artabileceği beklentileri gündemdeyken yönelimlerin daha likit olan varlıklara olabileceği düşünülüyor. Bu anlamda işlem hacmi ve derinliği daha yüksek hisselerin yabancı yatırımcılarca ön planda olabileceği düşünülebilir. Ayrıca konjonktürel şartlara uygun özelliklere sahip şirketlerde pozitif ayrışmalar beklenebilir.

İlgini çekebilecek “BIST 100’de İlgi Artan Hisseler” içeriğine başlığın üzerine tıklayarak erişebilirsin!

9.000 Üzerinde Kalıcılık Sağlanabilecek mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Matriks, Finnet2000.