Analist Notları

2024 Yatırım Trendleri: Sırada Ne Var?

December 19, 2023 • 3 dakika okuma süresi
2024 Yatırım Trendleri: Sırada Ne Var?

2023 yılı borsalar için farklı pek çok dinamiği içinde barındıran bir yıl oldu. Borsa İstanbul özelinde, seçim dönemini geride bırakan endeks, 2022 yılındaki yükseliş ihtişamını yaşamasa da yeni zirvelere günden güne büyüyen yatırımcı profili ile imza atmayı başardı. Fakat en önemli başarı hiç kuşkusuz seçim sonrası süreçte atılan adımlarla değişen para politikası ve maliye politikası oldu.

Uzun vadede enflasyonla mücadele ve kur riski sorununun çözümü için ve her ne kadar mevcut faizler borsa için bir tehdit oluştursa da ekonomiye olan güvenin yeniden inşası için atılması gereken adımlardı. Bu adımların birer çıktısı olarak kredi risk primlerinin düştüğünü ve yabancı yatırımcının ilgisinin yeniden borsamıza yöneldiğini görüyoruz.

ABD borsaları tarafında ise umulmadık gelişmelerin yaşandığı bir yılı geride bıraktık. Yılın başlangıcında dillere pelesenk olmuş resesyon beklentisinin 2023 yılında esamesi dahi okunmazken yapay zekâ rüzgarının etkisiyle endekslerde toparlanma yaşandığını ve hatta özellikle büyük çaplı teknoloji hisselerinde önemli yükselişler kaydedildiğini gözlemledik. 2023 yılı ABD borsaları için artık faiz artışında sona gelindiği umutlarının yaşandığı bir yıl oldu. Öyle gözüküyor ki 2024 yılının ilk yarısını da faiz indirimi başlangıcını bekleyerek geçirecek endeksler…

Yapay zekâ konusuna gelirsek, 2023 pek çok şeyin başlangıcıydı fakat asla sonu değildi! Yeni başlayan bir hikayenin bizleri şaşırtmaya devam ettiğini 2024 yılında da görmeye devam edeceğiz.

Kripto para piyasaları ise zorlu birkaç yılın ardından 2023 yılını büyük umutlarla kapatmaya hazırlanıyor. Hem Bitcoin Spot ETF onayının eli kulağında olduğuna yönelik düşünceler hem Bitcoin yarılanmasının ardından gelen tarihsel yükseliş beklentisi hem de Fed’in faiz artış rotasında nihayet sona gelmiş olması, kripto para piyasalarındaki heyecanın ana sebepleri diyebiliriz.

Midas olarak 2024 Yatırım Trendleri raporunda sektörün öne çıkan isimlerinin 2024’ün öne çıkan trendleri hakkında beklentilerini seninle paylaşmak istedik. Umuyoruz ki 2024, yatırımcısının yüzünü güldürmeyi başaran, mumların yeşil ve yukarı yönlü olduğu o güzel senelerden olur.

👉🏻 2024 Yatırım Trendleri raporunun tamamını buraya tıklayarak mobil üzerinden okuyabilirsin.

👉🏻 Aynı şekilde raporun tamamını masaüstünde okumak için buraya tıklayabilirsin.

2024 Yatırım Trendleri’ni konuştuğumuz videomuz ve podcast serimiz için YouTube’dan Midas+ hesabını ve Spotify’dan Midas Podcasti takip etmeyi unutma!

2024 Yatırım Trendleri: Sırada Ne Var?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı