Borsa Yorumları

104 Milyar Dolarlık Elektrikli Araç Şarj Sektöründe 2 Yıldız Hisse

September 19, 2023 • 3 dakika okuma süresi
104 Milyar Dolarlık Elektrikli Araç Şarj Sektöründe 2 Yıldız Hisse

TD Cowen analistleri, kamuya açık elektrikli araç şarj altyapısının elektrikli araçların daha fazla benimsenmesini sağlamada “kritik” olmaya devam ettiğini düşünüyor. Buna paralel olarak bu alanda faaliyet gösteren şirketler de önem kazanıyor. 

Bankanın analizi, büyüyen elektrikli araç filosuna ayak uydurmak için ABD’deki halka açık şarj bağlantı noktalarının sayısının 2030 yılına kadar 1,7 milyona çıkması gerektiğini gösteriyor. Ancak finansman ve kurulumla ilgili sorunlar devam ediyor.

🔋 TD Cowen, “Her yerde bulunan ve güvenilir bir kamusal elektrikli araç şarj altyapısı ağı, ulaşım sektöründen kaynaklanan CO2 emisyonlarını azaltmak için daha fazla benimsemeyi teşvik etmede kritik öneme sahip olmaya devam ediyor. 1,7 milyon kamusal şarj cihazı tahminimiz gerçekleşirse, sektörün birkaç kazananı olan sağlıklı bir konuma geleceğini düşünüyoruz.” diyor. 

Banka, dünyanın 2030 yılına kadar toplam 104 milyar dolarlık bir ABD yatırımı gerektireceğini tahmin ettiği “büyük ve hızlı” bir şarj altyapısı ve kurulumuna ihtiyaç duyacağını belirtiyor.

Ayrıca analistler, 2030 yılına kadar binek araçlar için kamuya açık ABD elektrikli araç şarj donanımı ve kurulumları için 91 milyar dolar ve ticari araçlar için 14 milyar dolar daha yatırım yapılması gerektiğini tahmin ediyor.

TD Cowen, ChargePoint Holdings (CHPT), Wallbox (WBX), Blink Charging (BLNK), Tritium (DCFC) ve otomasyon hizmetleri şirketi ABB (b) gibi şarj hizmeti sağlayıcılarının ABD’deki bu fonlar için rekabete gireceğini düşünüyor. 

TD Cowen, 2030 yılına kadar kurulmasını beklediği 20,8 milyon yolcu portunun 83%’ünün ev tipi şarj cihazları olacağını, geri kalanının ise kamuya açık portlar (örneğin işyerlerinde) olacağını tahmin ediyor. 

👀 Hangi Hisseler Öne Çıkıyor?

TD Cowen, genel olarak ChargePoint’in donanım ve abonelik tabanlı modeli, öncelikli hamle avantajı ve “etkileyici” müşteri tabanı nedeniyle en iyi seçim olmaya devam ettiğini söylüyor.

ChargePoint’e “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” veren analistlerin 11 dolarlık hedef fiyatı da şirket hissesinde önümüzdeki 12 ayda 95%’lik bir artış beklenebileceği anlamına geliyor. 

TD Cowen, “Şirket, elektrikli araç şarj altyapısının etkin bir şekilde inşa etmek için ticari, konaklama, otopark, filo ve diğer müşterilerine güveniyor. Bu sermaye açısından hafif plan, aynı zamanda satılan her şarj istasyonuna yaklaşık 100% bağlanma oranıyla yazılım ekleyerek şirketin gelir akışlarını destekliyor.” diyor. 

Operatörler söz konusu olduğunda, hızlı şarj istasyonu ağı EVgo’yu (EVGO) beğenen analistler, şarj trendlerinin iyileşmesi ve “ yeterince takdir edilmeyen işletme kaldıracının” şirket için önemli olduğunu düşünüyor.

EVGO için 50%’nin üzerinde bir artış ima eden 6 dolarlık hedef fiyatını koruyan analistler, şirket hissesini “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” olarak değerlendiriyor. 

104 Milyar Dolarlık Elektrikli Araç Şarj Sektöründe 2 Yıldız Hisse

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC