Blog

Vestel Hisse Senedi (VESTL) Fiyatı ve Grafiği

August 9, 2022
Makaleyi sesli dinle

Tablo 1: Vestel Hisse Fiyatı ve Grafiği

Vestel (VESTL), Zorlu Holding bünyesinde bulunan bir şirkettir. Üretim tesisleri Manisa’da yer alan şirket; elektronik, beyaz eşya, bilgi teknolojisi, savunma sanayi gibi birçok alanda faaliyet gösterir. Firma, 28 şirketten oluşur ve bunlardan 18’i yurt dışında yer alır. Avrupa TV pazarında lider, beyaz eşya pazarında ise ilk 3 üreticiden biri olma özelliğini taşır. Şirket, Türkiye’nin en çok bilinen 10 markasından bir tanesidir. Şirketin yerleşkesi Vestel City, 1,3 milyon metrekarelik bir alanın üzerine kuruludur. Firma, bu yönüyle Avrupa’nın tek lokasyonda üretim yapan en büyük endüstri komplekslerinden bir tanesi olma özelliğine sahiptir. 

154 ülkeye ihracat yapan şirket, 19 binden fazla kişiye istihdam olanağı sunar. Türkiye ekonomisi için önemli bir güç hâline gelen firma, tüm yatırımlarında sürdürülebilirlik ilkesini benimser. Şirket, tüm üretimini 1,3 milyon metrekare alana sahip olan Manisa Vestel City’de gerçekleştirir. Vestel City, büyüklüğü ve üretim kapasitesiyle National Geographic Mega Fabrikalar belgesel serisine konu olmuştur. 

Vestel Kuruluşu

Şirket, 1984 yılında Manisa’da kurulmuştur. Şirketin kuruluş işlemi Asil Nadir tarafından gerçekleştirilir. Asil Nadir’in kuruluş aşamasındaki hedefi, İngiltere’den Türkiye’ye renkli televizyon ve video ithal etmektir. Nadir’in öncelikli amacı yurt dışından mal getirmek olsa da ilerleyen zamanlarda kısa sürede üretim alanına geçiş yaparak sektörde saygın bir yer kazanmak ister. Şirket, kurulduğu ilk günden bu yana büyümeye ve gelişmeye devam etmiştir.

Vestel Halka Arz

Şirketin halka arz tarihi 27.06.1990’dır. Vestel, borsada “VESTL” koduyla yer alır. Şirketin paylarının %62,27’si Zorlu Holding’e aittir. 126.557.355,99 TL değerindeki %37,73’lük pay ise diğer hissedarlarda bulunur.

Vestel Hisse Senedi Analizi

Tablo 2: Vestel Hisse Analizi

Vestel Hisse Senedi Fiyatı

Vestel hisse senedi fiyatları hakkında bilgi almak için verilerin takip edilmesi gerekir. Bu doğrultuda en az 5 ve 10 sene önceki dönemlerdeki veriler dikkate alınmalıdır. Şirketin hisseleri 2010 ila 2014 tarihleri arasında en yüksek 2,74 TL’den, en düşük ise 1,72 TL’den işlem görmüştür. Şirketin hisse senedi fiyatında 2014 tarihinden Temmuz 2022’ye kadar kadar belirli zamanlarda düşüş görülse de genellikle yüksek değerlere rastlanır. VESTL hisselerinin güncel değerleri, 24 TL dolaylarında seyreder.

Vestel Hisse Senedi Grafiği

Şirketin hisse senedi grafiğine bakılığında 2016 ila 2018 yılları arasındaki zirvesinin 8,32 TL olduğu görülür. 2020 ila 2022 senesinde ise bu hisselerdeki en yüksek değerlere rastlanır. Hisselerin 2021 senesinde 36,80 TL’ye çıkarak ciddi bir artış gösterdiğini söylemek mümkündür. Temmuz 2022’de aynı yılın nisan ayına nazaran şirketin hisse senedi grafiğinde kırılmalı bir düşüş görülür. Hisseler, bu tarihte maksimum 25,120 TL, minimum 24,100 TL üzerinden işlem görmüştür.

Vestel Şirket Bilgileri

  • CEO: Enis Turan Erdoğan
  • Çalışan Sayısı: 19.000+ (2022)
  • Merkezi: Manisa
  • Kuruluş Tarihi: 1984
  • Sektör: İmalat / Metal Eşya Makine Elektrikli Cihazlar ve Ulaşım Araçları

Vestel Hisse Senedi (VESTL) Fiyatı ve Grafiği

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Benzer İçerikler