Blog

Halkbank Hisse Senedi (HALKB) Fiyatı ve Grafiği

August 10, 2022
Makaleyi sesli dinle

Tablo 1: Halkbank Hisse Fiyatı ve Grafiği

Türkiye’nin en büyük bankalarından biri olan ve doğrudan devlet destekli faaliyet yürüten Halkbank (HALKB), sektörün öncü isimlerindendir. Şirket, esnaf ve sanayicilere uygun fiyatlı kredi imkânı tanır. Kamu bankası olarak işlemlerine devam eden firma, pek çok destek ve teşvik kapsamında hibe ya da ücretsiz kredi desteği verir.

Halkbank’ın tüm alanlarda aktif şekilde görev alan çalışanların güncel sayısı 18.967 olarak ifade edilir. 2019 yılı verilerine dayanarak açıklanan şirketin toplam çalışan miktarı, her geçen gün daha da artar. Bankanın yurt içinde 1018 şubesi bulunur. Ayrıca yurt dışında 5 şube, 1 yeni ülke müdürlüğü, 3 ayrı yurt dışı temsilciliği vardır.

Halkbank Kuruluşu

Banka, 8 Haziran 1933 tarihinde çıkarılan 2284 sayılı Halk Bankası ve Halk Sandıkları Kanunu kapsamında, 23 Mayıs 1938 tarihinde resmî olarak kurulur. Amacı halkı ve girişimcileri desteklemek olan banka, küçük esnafın büyük girişimlere imza atabilmesi için destek sunar. Bu yöntemle sanayiye katkı sağlamayı amaçlar. Kuruluş yılından itibaren büyümeye devam eden şirketin hisse değerleri de buna bağlı olarak düzenli bir yükseliş eğilimi gösterir.

Halkbank Halka Arz

Toplamda 2.473.776.224 TL sermayeye sahip olan Halkbank hisse senedi ilk olarak 03.05. 2007 tarihinde halka arz edilmiştir. Halka açık arz işlemleri için çevrimiçi destek de sunan banka, hisse kanalları üzerinden pay satışı gerçekleştirir. İnternet ve fiziki şube aracılığıyla hisse alım-satım işlemleri, belirlenen kanallar üzerinden 09.00 ile 15.00 saatleri arasında gerçekleşir. Halkbank hisse net değerleri üzerinden yapılan yorum ve değerlendirmelerde kullanılan değerli parametrelerden biridir.

Alım ve satım işlemleri hakkında çeşitli tavsiyelerin yer aldığı Halkbank hisse forum sayfasında, günlük olarak gerçekleştirilen pay yatırım süreçleri hakkında çeşitli yorumlar yer alır. Pay senedi ve özel sektör nezdinde sunulan tahvil ve bono değerlerinin halka arz edilmesiyle alakalı tüm bilgiler, satış yapılmadan önce şirket tarafından müşterilere duyurulur. Halka açık arzlar üzerinden tahsis edilen tüm hisse senetleri, ilgili atın alım formlarında belirtilen aracı kurumların hesabına doğrudan aktarılır. 

Halkbank Hisse Analizi

Tablo 2: Halkbank Hisse Analizi

Halkbank Hisse Fiyatı

BİST kodu “HALKB” olan ve şirket, toplamda 25.044.368.481 TL piyasa değerine sahiptir.

Her dönem değişiklik gösteren Halkbank hisse hedef fiyat; makas aralığı ve borsanın genel durumundan doğrudan etkilenir. Ekonomi ve borsanın genel durumuna bağlı olarak sürekli artış ve düşüş dalgalanmaları ile karşılaşan bankanın hisse fiyatları, yüksek bir pazar payına sahiptir. Güncelde aktif olarak satışa sunulan Halkbank hisseleri, (+-) 4,93 TL’den işlem görmektedir. Bu rakam, son 6 ay içerisinde en yüksek 6,19 TL seviyesini görmüştür. 28 Temmuz 2017 yılında 14,77 TL’den işlem gören Halkbank hisseleri, zaman içerisinde eksi yönlü hareket etmiştir.

Halkbank Satın Aldığı Şirketler

Halkbank hisse yorumlarında ön plana çıkan ortaklıklar ve bağlı iştirakler, bankanın daha da gelişmesine olanak tanır. Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ve Halkbank A.D. Skopje / Mecedonia gibi şirketlerle ortaklık kuran banka, farklı ülkelerde iştiraklere sahiptir. 

Halkbank Şirket Bilgileri

  • CEO: Osman Arslan
  • Çalışan Sayısı: 18.967 (2019)
  • Merkezi: Ataşehir / İstanbul
  • Kuruluş Tarihi: 23 Mayıs 1938
  • Sektör: Bankacılık

Halkbank Hisse Senedi (HALKB) Fiyatı ve Grafiği

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Benzer İçerikler