Blog

Çemaş Döküm Hisse Senedi (CEMAS) Fiyatı ve Grafiği

August 10, 2022
Makaleyi sesli dinle

Tablo 1: Çemaş Döküm Hisse Fiyatı ve Grafiği

Çimento ve madencilik sektöründe faaliyet gösteren Çemaş Döküm (CEMAS), Türkiye’nin köklü firmalarından biridir. Çemaş Döküm Sanayi A.Ş., gelişmiş üretim teknolojileri sayesinde yürüttüğü çalışmalarla başarısını gün geçtikçe artırarak sektörün bilinen isimleri arasına girer. Marka, döküm sektöründe yüksek kaliteye sahip ürünleri ve hizmeti ile sürdürülebilir bir çevre yaratma anlayışını benimsemiştir.

Çemaş, gelişmiş sistemlerin ve proseslerin yardımıyla gün geçtikçe büyümektedir. Şirketin başarılarına paralel olarak gerçekleşen büyüme, istihdam gücüne de yansımıştır. Firmanın gelişmesi ile hızla artan çalışan sayısı, günümüzde 497’ye yükselmiştir. Faaliyet gösterdiği sektörde tutturduğu istikrarla güvenilir bir firma olan Çemaş Döküm, farklı alanlarda istihdam sağlamaya devam eder. 

Çemaş Döküm Kuruluşu

Çemaş Döküm, 1976 yılında devlet tarafından Kırşehir’de kurulmuştur. 150.000 m² arazi üzerine inşa edilen ve 1982 yılında üretime başlayan şirket, 1995 yılından itibaren Işıklar Holding bünyesine katılmıştır. Aynı yılda aldığı ISO 9000 kalite yönetim belgesi ve ithal ettiği 4 adet indüksiyon ocağıyla başarılarını katlayarak faaliyete devam eder. Şirketin başarıları incelendiğinde akıllara “Çemaş Döküm kimin?” sorusu gelir. Firmanın yönetim kurulu başkanlığını üstlenen Rıza Kutlu Işık, öncü çalışmalarıyla büyük başarılara imza atmıştır. 

Çemaş Döküm Halka Arz

Çemaş Döküm hisseleri, 2010 yılında halka arz yoluyla BİST 100 üzerinde işlem görmeye başlanmıştır. 24 Haziran 2010 tarihinde şirkete ait 9.062.169 adet pay, 2,36 TL’lik bir fiyatla satılmıştır. Bu tarihten sonra 2,60 TL’den satışı gerçekleşen 237.831 adet payın da halka arzıyla şirket giderek büyümüştür. 

Çemaş Döküm hisse yorumları incelendiğinde ortalama halka arz fiyatının 2,3661 TL olarak hesaplandığı görülür. Şirketin çıkarılmış sermayesi, 474.000.000 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca Çemaş sözleşmesinde imtiyazlı pay bulunmadığı bilgisi mevcuttur. Finansal raporlamalarını 3, 6, 9 ve 12 aylık olmak üzere yılda 4 kez paylaşan şirket, borsada işlem gören paylarını aracı kurumlar üzerinden yatırımcıya sunmaktadır. 

Çemaş Döküm Hisse Analizi

Tablo 2: Çemaş Döküm Hisse Analizi

Çemaş Döküm Satın Aldığı Şirketler

Çemaş, Özışık İnşaat ve Enerji A.Ş. şirketinin %99,9’luk kısmına sahiptir. BND Elektrik Üretim A.Ş.’nin %89,99’luk hissesini de elinde bulundurur. Niğbaş Beton Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin %9,94’lük yapı yine Çemaş’a aittir. Bunların yanı sıra şirketin Sif İş Makineleri Pazarlama San. ve Tic. A.Ş. üzerinde %42,49 payı bulunur. Şirketin pay sahibi olduğu bir  diğer kuruluş ise %44,10 oranıyla HMF Makina ve Servis Sanayi ve Ticaret A.Ş.’dir. Çemaş Döküm net hisse tutarı, bu değerler baz alınarak belirlenmektedir.

Çemaş Döküm Şirket Bilgileri

  • CEO: Rıza Kutlu Işık
  • Çalışan Sayısı: 497
  • Merkezi: Kırşehir, Türkiye
  • Kuruluş Tarihi: 8 Mart 1976
  • Sektör: Çimento ve madencilik

Çemaş Döküm Hisse Senedi (CEMAS) Fiyatı ve Grafiği

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Benzer İçerikler