Ayı tuzağı, borsada piyasa yönünü anlatmak için kullanılan terimlerden biridir. Bu tuzak, düşüşte olan piyasalarda mevcut ve önem arz eden destek noktaları kırıldıktan sonra yatırımcılar tarafından fiyatların yükseleceği algısınının oluşturulması durumudur. Bahsi geçen kavram, borsayla ilgilenen kişileri oluşturduğu algıyla yakalar ve alım yapmaya sevk eder. 

Boğa piyasasında, yani yükseliş trendinde, yatırımcıların belli bir alım stratejisi vardır. Buna göre fiyat belli bir seviyenin altına düşünce satış yapılır. Ardından short işlemlere yönelerek kâr etme amacıyla yeniden alım işlemi gerçekleştirilir. 

İzlenen strateji sayesinde varlıkların fiyatları alım için ideal hâle getirilir. Beklenen düşüş trendi kısa süre içerisinde gerçekleşmezse veya tersine dönerse bu noktada ayı tuzağından söz edilebilir. Yatırımcıları harekete geçirmek için ayı piyasasında aldatıcı bir izlenim bırakılmaya çalışılır. Yatırımcılar, fiyatları istedikleri seviyede tutarak diğer kitleleri tuzağa çekip yanıltmayı amaçlar. Bu yanıltıcı algıya kapılmamak için bir yatırımcı olarak ayı tuzağı hakkında bilgi sahibi olmanız oldukça önemlidir.

external link icon
fahim-reza-1K4h3ZOsPSA-unsplash

2023’te 10 Kat Yükselebilecek 2 Ucuz Hisse!

Ayı Tuzağı Nasıl Yapılır?

Finansal bir varlığın değerinde düşmeye meyilli bir durum sezen yatırımcılar, ayı piyasasında işlem yapar. Bu tuzak ile söz konusu düşüşten kâr etmek amaçlanır. Kâr elde edebilmek için uygulanan stratejide ise short, yani kısa pozisyonlardan yararlanılır. Şayet yatırımcı varlık fiyatının kısa vadede düşeceğine inanırsa short pozisyondan faydalanarak açığa satma emri vermek ister. Böylece varlıkların yeniden yükselişe geçeceği noktada tekrardan alım yaparak kâr etmek ister.

Analistler, kurumsal yatırımcıların kişileri short işlemlere yöneltmek için tuzak kurduğunu belirtir. Kurumsal yatırımcılar, kurduğu tuzakta başarılı olursa short pozisyonların tasfiyesini sağlayabilecekleri bir konuma ulaşır. Bireysel yatırımcıları yanıltan ayı tuzağını yapmak için varlığın fiyatına düşüş eğilimine geçtiği sinyalini verdirmek gerekir. Bu sinyale kapılan yatırımcılar, ayı tuzağına düşmüş olur. Açığa satış emri veren yatırımcılar, varlığın fiyatı artış gösterdikçe mevcut pozisyonlarını korumakta zorluk çeker.

Ayı Tuzağı Nasıl Anlaşılır?

Piyasa eğilimlerini doğru şekilde analiz etmek ve çeşitli stratejiler geliştirmek için yatırımcılar tarafından tercih edilen bazı güvenilir teknik yapılar vardır. Çoğu yatırımcı ayı tuzağını tespit edebilmek için Fibonacci, RSI (göreceli güç endeksi) ve analitik araçlardan faydalanır. 

Kullanılan teknik yapılar sayesinde varlığın mevcut fiyatının sürdürülebilirliği hakkında fikir sahibi olunabilir. Bu teknik araçlar sayesinde söz konusu tuzak belirlenir ve daha etkili yatırım kararları alınır.

Ayı tuzağı grafiklerini incelemek de bu yanılsama hakkında bilgi sahibi olabilmenizi sağlar. Farklı biçimlerde gelişebilen ayı tuzağı grafiklerinde genel olarak şu hareketler gözlemlenir:

  • Destek noktasındaki çizgi kısa bir süre için aşağı yönlü hareket eder.
  • Hemen ardından da ivmenin yukarıya çıktığı görülür. 
  • Destek noktasında kısa süreli iniş çıkışlar mevcuttur. 
  • İvmeler sert bir şekilde düşmez, hafifçe aşağıya sarkar. 

Yükseliş başlamadan hemen önce görülen tutarsız kırılmalar, bu tuzağın habercisi olabilir. Piyasada yaşanan aşağı yönlü kırılma, 4 saatlik süre boyunca devam ediyorsa bu noktada ayı tuzağından bahsedilmez. Ayı tuzağı grafik verileri, daha kısa süreli olarak gelişir. Böyle bir durumda doğal ve gerçek değer kaybından söz edilmelidir.

Ayı Tuzağı Formasyonu Nedir?

Piyasa düşüş eğilimindeyken ortaya çıkan grafik göstergelerine ayı tuzağı formasyonu adı verilir. Büyük destek seviyesi çevresinde oluşan formasyon, yüksek ihtimalle bireysel yatırımcılara iyi alım sinyalleri verir. Ancak bir sonraki aşamada varlık değeri büyük destek seviyesine doğru düşüş gösteriyorsa süreci mutlaka takip etmeniz gerekir. 

Söz konusu düşüş, ayı tuzağı şemalarından birini oluşturabilir. Bu noktada tuzağa düşmemek için takip sürecinde denetimi elden bırakmamanız tavsiye edilir. Ayrıca ayı tuzağı formasyonundaki bütün göstergeler, yatırımcılara ihtiyaç duydukları satın alma sinyalini verebilir.

Çok Görüntülenen Başlıklar

Borsa Terimleri Sözlüğü

Türev Piyasası Nedir?

En basit hâliyle türev piyasaları, ileri bir vade için hem şartları hem de fiyatı önceden belirlenmiş ürünlerin alım satımlarının gerçekleştiği pazarlara verilen isim olarak...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Açığa Satış Nedir? Açığa Satış Nasıl Yapılır?

Makaleyi sesli dinle Açık pozisyon, yatırımcıların düşmekte olan bir finansal varlıktan kâr etmek üzere başvurdukları bir alım-satım stratejisidir. “Short position” olarak da...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Arbitraj Nedir?

Arbitraj, piyasalar arasındaki fiyat farklılıklarından yararlanarak döviz, hisse senedi ya da kıymetli madenleri alıp satmak suretiyle kâr etme mantığına dayanan bir finansal işlemdir. Bu...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelsiz sermaye artırımı, borsada düzenli şekilde yatırım yapan kişilerin karşılaştığı bir durumdur. Piyasaları yakından takip eden yatırımcılar için “Bedelsiz sermaye...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Broker Nedir? Kimlere Broker Denir?

Makaleyi sesli dinle Broker tanım olarak, ilgili işlemlerin tarafları arasında aracı niteliği taşıyan, başta emlak anlaşmaları olmak üzere birçok ticari işlemi de kolaylaştıran...