Ayı Piyasası

Ayı piyasası, ekonomik süreçlerde sık kullanılan bir kavramdır. Diğer adı bear markets olan terim, fiyatların sürekli olarak düşme eğiliminde olmasını ifade eder. Özellikle kripto para dünyasında sıklıkla duyduğumuz bu kavram, ayıların doğal davranışlarından esinlenilerek türetilmiştir. Ayı etkisinin varlığından söz etmek için fiyatların, uzun bir süre aşağı yönlü hareket ettiğini görmek gerekir. Örneğin; son tepe noktasından %20 aşağıda olan ve düşmeye de devam eden bir kripto para için, ayı piyasasının oluştuğu söylenebilir.  

Özetle “Ayı piyasası nedir?” sorusuna “Piyasanın herhangi bir ürün ile ilgili karamsar bir tablo çizdiği ve fiyatların buna bağlı olarak düşüş eğiliminde olduğu süreç.’’ şeklinde cevap verilebilir. Bu piyasa eğilimi, genellikle ülkelerin ekonomik durumu ile bağlantılıdır. Yani savaş, salgın, doğal afet, ekonomik kriz, yüksek enflasyon gibi faktörler, ayı piyasası şartlarının oluşmasında bir etkendir.

Ayı Piyasası Özellikleri Nelerdir?

Ayı piyasası özellikleri incelendiğinde temel niteliğin düşüş eğilimi olduğu görülür. Böyle bir ortamda yatırımcılar, alım satış işlemlerini gerçekleştirmeye çekinirler. Belirsizliğin söz konusu olduğu şartlar altında yatırımcı, kâr veya zarar ihtimalini kestiremez. Düşüş trendli piyasa işlemlerinin devam ettiği süreçte ekonomi de enerjisini kaybeder. Alım satım işlemleri, durma noktasına gelir. Süreçte birçok firma, işçi çıkarmaya başlar ve işsizlik artar.

Boğa piyasasının tam tersi şekilde ifade edilen bu piyasada, hisse satışı daha yüksektir. Özellikle açığa satış bu panik atmosferinde en sık başvurulan çıkış yöntemidir. Ayrıca belirtmek gerekir ki fiyatların düşüş eğiliminde olduğu bu şartlarda, çıkışlara da rastlamak mümkündür. Yani bu piyasada, kâr etme ihtimalinin olmadığı söylemez. Bu iniş çıkışlar, fırsata çevrilirse düşüş eğilimi yatırımcıların lehine sonuçlanabilir. Bireyler kâr etmek için piyasayı iyi gözlemlemeli, doğru zamanda doğru noktada harekete geçebilmelidir. 

external link icon
yabanci (1)

Yabancı Yatırımcının İlgisini Çekebilecek Cazip Hisseler

Ayı Piyasası Ne Kadar Sürer?

Ayı piyasasında düşüş eğiliminin ne kadar süreceğini söylemek zordur. Şartlar; ekonomik büyüme, yatırımcıların his ve yönelimleri gibi faktörlere bağlı olarak şekil alır. Örneğin ekonomik büyüme tablosunun yansıttığı iyimserlik boğa piyasasını, yüksek enflasyon ve durgunluk ise ayı piyasasını doğurur. Yatırımcılar, bu durumun en az 6 ay süreceğini göze alır. Savaş ve salgın gibi sebeplerle bu sezon doğmuş ise bu süreç, daha da devam edebilir. 

Fakat ekonomik büyüme ve istikrarlı piyasa koşulları, yatırımcıların önlerini görebilmelerini sağlar ve dolaylı olarak ayı sezonunun bitmesini kolaylaştırır. Bu şartlar altında sık karşılaşılan, ayı tuzağı kavramına değinmek gerekir. Ayı tuzağı, genel anlamda yükseliş trendi görülen piyasada kısa süreli düşüş yaşanması, bu durumun ise yatırımcı tarafından uzun vadeli algılanmasını ifade eder. 

Çok Görüntülenen Başlıklar

Borsa Terimleri Sözlüğü

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelsiz sermaye artırımı, borsada düzenli şekilde yatırım yapan kişilerin karşılaştığı bir durumdur. Piyasaları...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Açığa Satış Nedir? Açığa Satış Nasıl Yapılır?

Makaleyi sesli dinle Açık pozisyon, yatırımcıların düşmekte olan bir finansal varlıktan kâr etmek üzere başvurdukları bir...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Virman İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Virman, sıklıkla bankacılıkta kullanılan bir terimdir. Fransızca kökenli bir kelime olan virman, transfer anlamına gelmektedir. Bir bankanın aynı...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Türev Piyasası Nedir?

En basit hâliyle türev piyasaları, ileri bir vade için hem şartları hem de fiyatı önceden belirlenmiş ürünlerin alım...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Arbitraj Nedir?

Arbitraj, piyasalar arasındaki fiyat farklılıklarından yararlanarak döviz, hisse senedi ya da kıymetli madenleri alıp satmak suretiyle kâr etme...