Blog

Yapay Zeka Fonu Nedir? Nasıl Alınır?

July 4, 2024
Yapay Zeka Fonu Nedir? Nasıl Alınır?
Makaleyi sesli dinle
Yapay Zeka Fonu Nedir? Nasıl Alınır?

Geleceğin dünyasını inşa etmeye başlayan yapay zeka teknolojileri, sadece profesyonel ve gündelik hayat pratiklerini değil; yatırım dünyasını da derinden etkiliyor. Bu doğrultuda değerini ve cazibesini günden güne artıran yapay zeka fonları, teknolojinin hızlı ilerleyişine projeksiyon tutabilen vizyoner yatırımcıların merceğine giriyor. 

Yapay zeka fonları, geleceğe yatırım yapmayı seven yatırımcıların en çok ilgilendiği alanlardan biri olmaya başladı. E; sanayiden eğitime, iletişimden sanata dek hayatın her köşesindeki etki alanını genişletmeye devam eden yapay zekanın finans piyasalarında da söz sahibi olması kaçınılmazdı, öyle değil mi? Yeni yeni genişleyen ve çeşitlenen yapay zeka fonları da bundan hareketle, geleceği okuyabilen ve risk alabilen yatırımcılar için özel fırsatlar sunuyor. Son yılların heyecan verici konusu yapay zeka fonları hakkında merak ettiğin pek çok sorunun yanıtını bu yazıda bulabilirsin. Hadi, okumaya devam et!

Yapay Zeka Fonu Nedir?

Yapay zeka fonu, faaliyetlerinde yapay zeka (artificial intelligence: AI) kullanan, yapay zeka alanında iyileştirmeler ve geliştirmeler yapan ya da sıfırdan yeni yapay zeka teknolojileri yaratan şirketlerin hisselerine yatırım yaparak o hisselerin performansından kazanç elde edilen fon türüne deniyor. Yapay zeka fonu doğal dil işleme teknolojileri, yarı iletkenler ve makine öğrenimi odağındaki şirketlere yapılan yatırımları kapsıyor. 

Yapay zeka, bilindiği üzere bilgisayarın ya da bilgisayar tarafından kontrol edilen bir robotun insana dair becerileri taklit ederek verilen görevleri yerine getirmesine deniyor. Yapay zeka sayesinde zaman ve kaynak tüketiminde büyük bir tasarrufa gidilebiliyor. Böylece çalışanların üzerindeki iş yükü de azalıyor ve operasyon ile üretim prosesleri hızlanıyor. Yapay zekanın geleceği şekillendirmesi beklenirken, yapay zeka fonları da yatırımcılar için geleceğe yatırım olarak görülüyor ve popülerliğini giderek artırıyor. 

Yapay Zeka Fon Türleri Neler?

Yapay zeka fonları, yapay zekanın kullanıldığı şirketlerin hisselerini içeriyor. Bunların başında ise OpenAI gibi GPT (Generative Pre-trained Transformer: önceden eğitilmiş üretken dönüştürücü) şirketleri geliyor. Elbette yazılım şirketleri de önemli yapay zeka fon türlerinde büyük bir etki sahibi oluyor. Yüz tanıma sistemleri ve her işlemin online yapılması, siber güvenlik sektörünü de dikkate değer yapay zeka fonlarının odak noktaları arasına alıyor. Robot ya da AI kullanılan endüstri, sanayi, üretim, e-ticaret, eğitim, tıp ve medya gibi tüm alanlarda faaliyet gösteren ve borsada işlem gören şirketler de yapay zeka fonlarında kendisini sıklıkla gösteriyor. 

Yapay Zeka Fonu Nasıl Alınır? 

Yapay zeka fonu satın almak için diğer yatırım fonları ile benzer bir yol izlemek gerekiyor. Öncelikle Midas ile yatırım hesabı açarak işe başlayabilirsin. Yatırım hesabının ardından teknoloji fonları arasında yer alan seçeneklerden yapay zekaya en çok yer veren yatırım fonu seçilerek alım işlemi gerçekleştirilebiliyor. 

Yapay Zeka Fonu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 

Teknoloji fonları arasında yer alan yapay zeka fonlarında alım-satım yaparken dikkat edilmesi gereken belli başlı unsurlar şu şekilde sıralanabilir: 

  • Her yeni teknolojide olduğu gibi yapay zeka teknolojileri fonunda da ilk fiyatlamalar yüksek olabiliyor. Yapay zeka fonu satın almaya karar verdikten sonra fiyat stratejilerine dikkat etmek gerekiyor. 
  • Yapay zeka hala tam kapasitesine ulaşmamış bir alan olduğu için yatırım stratejilerini uzun vadeli ve bilgiyle desteklenmiş yüksek öngörüyle planlamakta fayda bulunuyor. 
  • Yapay zeka fonu, çok yeni ve henüz deneme aşamasındaki teknolojik yatırımları içerdiği için belli bir riski de her zaman yanında taşıyor. Bu nedenle yatırımcıların risk dağılımı yapabilmeleri adına tüm yatırımlarını yapay zeka üzerine kurmak yerine, çeşitlilik içeren fon sepetleri yapmaları daha yerinde bir karar olabiliyor. 

Yapay Zeka Fonu Almanın Avantajları Neler? 

Hala gelişmekte olan ve kullanım alanlarını her geçen gün artıran bir teknolojiye yatırım yapmanın belirli riskleri bulunsa da, yatıırm dünyasında vizyoner bakışa sahip olmak genellikle ödüllendiriliyor. Yapay zeka fonu almanın avantajları arasında şu maddeler öne çıkıyor:

  • Yatırımcılara portföy çeşitlendirme imkanı sunarken geleceğin dünyasına yatırım yaparak piyasa trendlerinin önüne geçmelerini sağlayabilir. 
  • Yapay zeka fonları, bir teknolojinin ilk çıktığı anlarda büyük talep görerek yüksek fiyatlara ulaşabiliyor. Bu da fırsatları görebilen yatırımcılar için kısa zamanda ve az zahmetle hızlı ve yüksek miktarda kazanç anlamına gelebilir. 
  • Yapay zeka fonları büyük çoğunlukla global kaynaklı oldukları için ülke içi ekonomik dinamiklere bağlı kalmadan daha yüksek potansiyelli ve yaratıcı yatırım imkanları sunuyor. 
  • Henüz başlangıç aşamasındaki yapay zekanın gelecekte piyasalarda işlem gören tüm şirketlerde kendisine yer bulması bekleniyor. Bu yüksek potansiyeli nedeniyle yapay zeka fonları, çok uzun süreler piyasa trendlerinde başa oynayarak yatırımcısına uzun vadeli yatırımlarda yüksek kazanç sunma ihtimali taşıyor. 

Yapay zeka fonları hakkında yeterince bilgilendiysen, diğer yatırım fonları için de Midas’ta keşfe devam etmeye ne dersin? Yatırım dünyası ve fonlar hakkında en taze bilgilere her an ve her yerde kolayca ulaşabilmek için App Store ve Play Store üzerinden sen de Midas uygulamasını indirebilirsin. 

Yapay Zeka Fonu Nedir? Nasıl Alınır?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler