Blog

Yapay Zeka Nedir? Nasıl Çalışır?

August 29, 2023
Yapay Zeka Nedir? Nasıl Çalışır?
Makaleyi sesli dinle
Yapay Zeka Nedir? Nasıl Çalışır?

Seyahat planı yaparken öneriler almak, hava durumu tahminlerine göz atmak, akşam hangi diziyi izleyeceğine karar vermek ya da en ekonomik rotayı seçmek… Farkında olsan da olmasan da yapay zeka günlük rutininin hemen her anında yanında! Tıpkı sadık ve bilge bir dost gibi hayatımıza pratiklik katan yapay zeka hakkında kapsamlı bir rehber arıyorsan, tam da olman gereken yerdesin. Hadi, birlikte keşfedelim!

1950’li yıllarda ilk adımı atılan yapay zeka araştırmalarında, öncelikle sembolik yöntemler ve problem çözme konularına odaklanıldı. 60’lı yıllara gelindiğinde ABD Savunma Bakanlığının dikkatini çeken bu teknoloji sayesinde, bilgisayarların temel insan muhakemesini taklit edebilecek şekilde programlanmasıyla günümüz yapay zeka teknolojisinin ilk adımları atıldı. Yapay zeka teknolojisi, günümüzde ulaştığı noktaya varabilmek için oldukça uzun bir süreçte sayısız araştırmaya konu oldu.

Yapay zeka tartışmalarında konuya karşı en mesafeli yaklaşan kişiler dahi hayatlarının hemen her alanında bu teknolojiden faydalanıyor. Bu teknoloji akıllı telefonlardan bilgisayarlara, ev aletlerinden yüz tanıma sistemlerine ve o çok sevilen sosyal medya uygulamalarına kadar hemen her alanda karşımıza çıkıyor. Hollywood filmlerine konu olan hırslı robotlar kadar şaşırtıcı olmasa da oldukça etkileyici bir gelişim gösteren yapay zeka teknolojisine dair tüm merak ettiklerin bu kapsamlı rehberde!

Yapay Zeka (AI) Nedir?

Yapay Zeka Nedir

Yapay zeka (artificial intelligence), akıllı makinelerin ve çeşitli uygulamaların yardımıyla hedeflenen görevlerin icra edilmesini sağlayan bir bilgisayar bilimi dalı. Yapay zeka teknolojisi belirli görevleri yerine getirmek amacıyla özel olarak programlanmış çeşitli bilişsel yeteneklere sahip oluyor. Ayrıca bu teknoloji, insan düzeyinde zekaya sahip bir makine olarak da tanımlanabilir.

Yapay Zeka Nasıl Çalışır?

Yapay Zeka Nedir? Nasıl Çalışır?

Yapay zeka teknolojisinin amacı, karmaşık problemleri insan benzeri düşünme süreçleriyle çözebilecek şekilde modelleyebilen bir bilgisayar sistemi oluşturmak. Yapay zeka sistemleri büyük veri kütlelerini akıllı işleme algoritmalarıyla birleştiriyor. Böylece geniş bir yelpazede görevleri son derece hızlı bir şekilde yerine getiriyorlar. Bu amaçla yapay zeka makine öğrenimi ve derin öğrenme gibi temel araçları kullanıyor.

Derin öğrenme, makine öğreniminin bir alt alanını ifade ediyor ve aslında yapay zekanın temel taşlarından biri konumunda bulunuyor. Makine öğrenimi ise yapay zekanın temelini oluşturan ve insan benzeri yeteneklerin geliştirilmesine yardımcı olan bir yaklaşım olarak değerlendiriliyor.

Makine Öğrenimi (ML) Nedir?

Makine öğrenimi (machine learning), bilgisayar programlarının özel olarak programlanmadan, otomatik olarak yeni bilgileri öğrenebileceği bir sistem olarak öne çıkıyor. Ayrıca bu bilgileri adapte etme yeteneği de bulunuyor. Makine öğrenimi algoritmaları, bir bilgisayarın geçmiş veri setlerindeki desenleri tanımlayabiliyor. Bu sayede açık talimatlar olmadan tahminlerde bulunabiliyor ve öneriler sunabiliyor.

Makine öğrenimi programları, eğitim süreçleri, geçmiş deneyimler veya hatalardan öğrenmenin yanı sıra yeni veri setlerindeki kalıpları zaman içinde tespit ederek de gelişim gösterebiliyor.

Derin Öğrenme (DL) Nedir?

Derin öğrenme (deep learning), karmaşık sorunları çözmek için kullanılan bir makine öğrenimi alt alanı. Derin öğrenme yöntemiyle yapay zekanın metin, resim ve video gibi çeşitli ortamlardaki yüksek hacimli verileri kullanarak öğrenmesi teşvik ediliyor. Derin öğrenme modelleri, insan beyninin işleyişinden ilham alıyor. Ve özel olarak tasarlanan sinir ağları adı verilen yazılım üzerinde faaliyet gösteriyor.

Yapay Zeka Türleri Nelerdir?

Yapay Zeka Nedir? Nasıl Çalışır?

Yapay zeka nedir sorusuna verilen kısa yanıtlar bu teknolojiye tümüyle hakim olmak için pek de yeterli değil. Bu nedenle şimdi de biraz yapay zeka türlerine odaklanıyoruz.

Reaktif Makineler

En basit yapay zeka türü, verilen bir girdiye göre öngörülebilir bir çıktı üretmek üzere programlanmış olan reaktif yapay zeka olarak tanımlanıyor. Reaktif makineler, benzer durumlar karşısında her zaman aynı tepkiyi gösteriyor. Eylemleri öğrenme yeteneğine sahip değiller ve geçmiş veya gelecek kavramıyla ilişkileri bulunmuyor.

Sınırlı Hafıza

Sınırlı hafızaya sahip yapay zeka, geçmiş deneyimlere dayanarak öğreniyor ve bu eylemleri ya da verileri gözlemleyerek deneyimlere dayalı bilgiler oluşturuyor. Sınırlı hafıza yapay zeka, tahminlerde bulunma ve karmaşık sınıflandırma görevlerini yerine getirebiliyor. Günümüzde en yaygın kullanılan yapay zeka türü olarak öne çıkıyor.

Zihin Teorisi

Zihin teorisine sahip yapay zeka modelleri, duyguları anlamayı ve hatırlamayı öğrenerek, insanlarla etkileşime girdikçe davranışlarını bu duygulara göre ayarlayabilme yetisine sahip olma hedefi taşıyor. Fakat günümüzde bu teknolojiye ulaşmak için hala bazı zorluklar bulunuyor.

Öz Farkındalık

Gelişmiş yapay zeka türlerinden biri, kendinin farkında olan yapay zekadır. Öz farkındalık modelinde yapay zekanın kendi duygularının yanı sıra çevrelerindeki diğer kişilerin duygularını da algılayabildiğinden, insanlara benzeyen bir bilinç ve zeka seviyesine sahip olmaları bekleniyor. Bu yapay zeka türünün aynı zamanda arzuları, ihtiyaçları ve duygusal tepkileri olan bir niteliğe sahip olacağı ön görülüyor.

Öz farkındalık modelinde diğer yapay zeka türlerinin gerçekleştiremeyeceği çıkarımlar yapma yetisinin de bulunması bekleniyor.

Yapay Zekanın Faydaları Nelerdir?

Yapay Zeka Nedir? Nasıl Çalışır?
 • Yapay zeka, insan hatalarını azaltarak yüksek düzeyde doğruluk ve kesinlik sağlıyor. Kararlar, geçmiş verilere ve belirlenen algoritmaya dayanarak veriliyor ve böylece doğru programayla hata riski neredeyse ortadan kaldırılıyor.
 • Yapay zeka, tehlikeli görevleri insan müdahalesine gerek kalmadan yerine getirebiliyor. Örneğin, yapay zeka robotlarıyla bomba imhası gibi tehlikeli görevlerin gerçekleştirilmesi yolunda çalışmalar yürütülüyor.
 • Yapay zeka sistemleri kesintisiz çalışabiliyor. Bu sayede farklı görevleri sürekli olarak güvenilir şekilde yerine getirebiliyor.
 • Birçok şirket, yapay zeka tabanlı dijital asistanları kullanarak kullanıcı tabanlı içerikleri zamanında sunuyor. Böylece müşterilere hızlı ve etkili bir şekilde hizmet vererek kullanıcı deneyimini artırıyor.
 • Yapay zeka, duygusal etkilerden arındığı için tarafsız ve pratik kararlar almayı sağlıyor. Bilinçsiz önyargı kavramını da ortadan kaldırıyor.

Yapay Zeka Günlük Hayatta Hangi Alanlarda Kullanılır?

Yapay Zeka Nedir? Nasıl Çalışır?
 • Yapay zeka destekli navigasyon uygulamaları, en uygun trafik rotalarını belirliyor. Ayrıca bu esnada trafik ve olası engelleri de göz önünde bulundurabiliyor.
 • Yapay zeka uygulamaları, yüz tanıma ve algılama teknolojisi sayesinde fotoğraf filtreleri ve güvenlik sistemlerinde kullanılabiliyor.
 • Yapay zeka sistemleriyle, dilbilgisi düzeltmeleri ve metin analizi, yazım hatalarının tespiti gibi işlemler sürdürülebiliyor.
 • Çevrimiçi etkinlikleri analiz eden yapay zeka örnekleri, ilgi alanlarına uygun öneriler sunabiliyor.
 • Yapay zeka sohbet robotları sayesinde müşteri hizmetleri servisleri etkili ve verimli bir şekilde destek sağlayabiliyor.
 • Dijital asistanlar, sesli komutlarla çeşitli görevleri yerine getiriyor ve kullanıcının isteklerini anlamaya çalışarak günlük hayata pratiklik katıyor.
 • Sosyal medya platformları yapay zeka teknolojisi sayesinde, kullanıcı eğilimlerini izleyerek uygun öneriler sunuyor. Böylece kullanıcı deneyimini kişiselleştiriyor.
 • Yapay zeka, güvenlik ve hızlı işlem için online ödemeleri yönetiyor ve kullanıcının alışkanlıklarını analiz edebiliyor.

Yapay Zekanın Zorlukları Nelerdir?

Yapay zeka ne demek öğrendik, faydalarından ve geniş faaliyet alanından etkilendik. Fakat pek tabii her teknoloji gibi yapay zekanın da kendine has risk ve zorlukları bulunuyor. Yapay zeka teknolojisinin dezavantajları bu şekilde sıralanıyor:

 • Yüksek bir yatırım maliyeti gerektiriyor.
 • Derin teknik uzmanlık gerektiriyor.
 • Yapay zeka araçları geliştirmek için sınırlı sayıda uzman iş gücü bulmak mümkün oluyor.
 • Günümüz teknolojisinde yapay zeka teknolojisinin bir görevden diğerine genelleme yapma yeteneği sınırlı oluyor.
 • Yapay zeka teknolojileri insan işlerini otomatize ederek işsizlik oranını artırma potansiyeli taşıyor.

Ve sonunda, Al teknolojisine dair neredeyse bir teknoloji gurmesi kadar çok bilgi sahibisin! Peki, bu bilgileri pratikte kullanarak farklı yatırımların peşine düşmeye ne dersin? Cevabın “Evet!” ise Midas uygulamasını hemen şimdi App Store ya da Play Store üzerinden indir, Midas yatırım hesabın ile Al hisselerine yatırım yapmaya başla!

Yapay Zeka Nedir? Nasıl Çalışır?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler