Blog

OpenAI Nedir? Kimindir?

April 19, 2024
OpenAI Nedir? Kimindir?
Makaleyi sesli dinle
OpenAI Nedir? Kimindir?

OpenAI, son yılların belki de en çok merak ve heyecan uyandıran şirketleri arasında. OpenAI nedir ve ne değildir diye merak ediyorsan, dünyanın geleceğini şekillendirme iddiasıyla boy gösteren bu şirket hakkında aradığın pek çok bilgiyi rehberimizde bulabilirsin.

Yapay zeka çağına geçişin hızlandığı günümüzde, hayatımıza ChatGPT’den DALL-E’ye pek çok yeni uygulama dahil oluyor. Hem eğlence hem de profesyonel işler için kullanılabilen bu programlar alışıldık iş ve yaşam pratiklerini oldukça farklı bir boyuta taşıyor. Bu uygulamaların ve çok daha fazlasının arkasındaki şirket olan OpenAI, yapay zeka teknolojileriyle dünyanın seyrini değiştirmeye devam ediyor. Evet doğru duydun. OpenAI, bugünlerde adını sıkça duyduğun en şaşırtıcı yapay zeka uygulamalarının ortak sahibi! Sence de hakkında detaylı bir okuma yapmaya değmez mi?

OpenAI Nedir?

OpenAI, yapay zeka üzerine çalışmalar yapan ve uygulamalar geliştiren bir araştırma şirketi. Şirket, 2015 yılında başladığı faaliyetlerinin başında yapay zekayı tüm insanlığa faydalı olacak biçimde geliştirerek insanlığın hizmetine sunmayı kendisine ilke edindiğini açıklamıştı. Bu misyonunu duyurmak amacıyla şirketin web sitesinde hala bile şöyle yazıyor: “OpenAI, yapay zekanın dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için kullanılabileceğine inanıyor.”

Kuruluş amacına uygun olarak kendisini kâr amacı gütmeyen bir şirket olarak tanımlayan OpenAI, yıllar içerisinde hem yapısal hem de pratik çalışmalarında bir dizi değişiklik yaşadı. Günümüzde yapay zeka alanında çok büyük buluşlara imza atan şirket, artık kâr amacı güden bir kuruluş olarak yoluna devam ediyor. (Evet, tıpkı Google gibi…) Öyle ki OpenAI da değişen amacına uygun olarak günümüzde dev ortaklıklar kuruyor, yatırımlar yapıyor ve hatta kendisine ait bir token ile kripto piyasasında varlık gösteriyor. 

2. OpenAI Ne İşe Yarar?

OpenAI, geliştirdiği yapay zeka teknolojileriyle insanların dijital alandaki hemen her işini kolaylaştırıyor. Nitekim sunduğu programlarla metin oluşturma, çeviri ve benzer iş kollarında büyük bir zaman ve emek tasarrufu sunuyor. OpenAI’ın temel amacını, isminden de anlaşılacağı üzere geliştirdikleri yapay zeka uygulamalarını herkesin kullanabilmesi için açık kaynak olarak sunmak istemeleri oluşturuyor. Şirket, yapay zeka teknolojilerini güvenli ve etik biçimde geliştirmeyi amaçlayan bir kuruluş olarak ilerici pek çok yapay zeka uygulamasının geliştiriciliğini üstleniyor. 

OpenAI’ın Faaliyet Alanları Nelerdir?

OpenAI, çalışmalarını daha çok insan benzeri metinler üreten doğal dil işleme robotları üzerinde yoğunlaştırıyor. Şirket, bu noktadaki ana amacını “insani özelliklere sahip genel amaçlı yapay zeka geliştirmek” olarak açıklıyor. Sohbet robotları, dil çeviri robotları, görüntü işleme, metin oluşturma robotları, ses işleme gibi işlemler OpenAI’ın portföyünde yer alan yapay zeka çalışmaları arasında yer alıyor. 

OpenAI’ın faaliyet alanlarına yakın zamanda eklenen bir yenilik, dünyayı şaşırtarak şirketin aylardır gündemde kalmasını sağlamaya devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda Metinden video oluşturmaya yarayan yapay zeka aracı Sora’yı kamuoyuna duyuran OpenAI, güvenlik nedeniyle şu an bu uygulamayı sadece şirket bünyesindeki “red team” adlı ekibin kullanmasına izin veriyor. 

OpenAI’ın Yapay Zeka Hizmetleri Nelerdir?

OpenAI tarafından geliştirilen çok sayıda yapay zeka hizmeti bulunuyor. Bu hizmetler arasında en popüler olanlarını şöyle listelemek mümkün:

 • DALL-E: Bu yapay zeka uygulaması metin bazlı tanımlamaları saniyeler içerisinde görüntüye dönüştürüyor. Kullanması oldukça kolay olan bu yapay zeka hizmetinde aklındaki herhangi bir kurguyu bir cümleyle metne dökmen yeterli. Dall-e, bu tanımdan yola çıkarak daha önce var olmayan orijinal bir görsel üretebiliyor. 
 • ChatGPT: Bir sohbet yapay zeka robotu olarak geliştirilen ChatGPT, diyalog konusunda insansı özellikler gösteriyor. ChatGPT, sorulan sorulara bir insanla sohbet edermiş gibi cevaplar verebiliyor. Dahası, bir arama motoru gibi neredeyse her konuda anlamlı yanıtlar vermeyi çoğunlukla başarıyor. 
 • Text Classifier: Bu yapay zeka aracı, metinlerin yapay zeka tarafından mı yoksa insan elinden çıkmış organik metinler mi olduğunu anlamaya yarıyor. Bir anlamda kendi varoluşu olan yapay zekayı kontrol altına almayı amaçlayan Text Classifier, OpenAI’ın kötüye kullanımına karşı durma politikasının bir kanıtı niteliğinde! 
 • Whisper: Konuşmayı metne çevirme hizmeti sunan Whisper, şu ana kadarki en yüksek doğruluk oranıyla transkripsiyon yapabiliyor. Ayrıca sadece İngilizce dilinde değil, 50’den fazla dilde hizmet veriyor. 
 • Sora: OpenAI’ın Mart 2024 itibarıyla şimdilik son yapay zeka hizmeti olan Sora, yine DALL-E gibi metinleri görsele dönüştüren bir işleyişe sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Ancak bu kez söz konusu olan, durağan görseller değil yüksek kaliteli videolar. Sora, henüz genel kullanıma açılmadı ancak oluşturduğu videoların yüksek kaliteli ve gerçek videolardan ayırt edilmesinin zor olduğu konuşuluyor. 

OpenAI’ı Kim Kurdu?

OpenAI, Elon Musk ve Sam Altman tarafından kuruldu. 2015 yılında Kaliforniya’da temelleri atılan şirket, kısa zamanda yapay zeka teknolojileri alanında tüm dünyayı etkisi altına alan önemli işlere imza atmayı başardı. Kurucu ekipte yer alan diğer isimler ise şu şekilde: Reid Hoffman, Jessica Livingston, Ilya Sutskever ve Peter Thiel. Bu arada, Elon Musk 2018 yılında şirketten ayrılarak yoluna kendi kurduğu Tesla şirketiyle devam etme kararı aldı. 

OpenAI’ın Ortaklık Yapısı Nasıldır?

Direkt kısa bir girizgah yapacak olursak, OpenAI günümüzde oldukça karmaşık ve kalabalık bir ortaklık yapısına sahip. Şöyle ki artık bildiğin üzere, şirket ilk olarak Elon Musk ve Sam Altman tarafından kâr amacı gütmeyen bir şirket olarak kurulmuştu. Ama zamanla başlangıçtaki kararından vazgeçti ve yapay zeka araştırmalarını büyütmek için yatırım arayışına girdi. Bunun üzerine OpenAI, 2023 yılında teknoloji devi Microsoft’tan 13 milyar dolar yatırım alarak sansasyonel bir ortaklığa imza attı. Böylece Microsoft, sahip olduğu yüzde 49 hisseyle OpenAI’ın en büyük yatırımcısı konumuna geldi. 

OpenAI’ın C Level Kadrosu Kimlerden Oluşur?

Elon Musk’ın ayrılmasından sonra OpenAI C-Level kadrosu yeniden şekillenerek yoluna devam etti. Üstelik OpenAI Kurucu ortağı ve CEO’su Sam Altman, yakın zamanda büyük skandal yaratan ayrılışının ardından yeniden göreve döndü. Şimdilerde ise kadroda CEO isyanından sorumlu olanlara karşı bir temizlik yapıldığı görülüyor. 

Mart 2024’ten itibaren OpenAI’ın yeni yönetim kurulu, yani C-Level kadrosu şu isimlerden oluşuyor: 

 • Yönetim Kurulu Başkanı Bret Taylor
 • Yönetim Kurulu Üyeleri Larry Summers ve Adam D’Angelo
 • SONY Eski Başkanı Nicole Seligman
 • Bill ve Melinda Gates Vakfı eski CEO’su Sue Desmond-Hellmann ve 
 • Instacart’ın CEO’su Fidji Simo

Şirketin CTO, yani Baş Teknoloji Sorumlusu pozisyonunda ise Mira Murati oturuyor.

OpenAI Benzeri Siteler Hangileridir?

OpenAI ile benzer faaliyetlere sahip yapay zeka araştırma ve geliştirme şirketleri de bulunuyor. İşte, yapay zeka uygulamalarıyla öne çıkarak OpenAI’a rakip olma potansiyeli taşıyan şirketler:

 • Anthropic: Daha önce OpenAI’da çalışmış bir ekip tarafından 2021 yılında kurulan yapay zeka şirketi Anthropic, piyasaya sürdüğü Claude adındaki chatbot ve yapay zeka asistanıyla geleceğin en iddialı şirketleri arasında gösteriliyor. 
 • Mistral AI: Yapay zeka teknolojilerinin tamamen açık kaynaklı olması gerektiğini savunan Fransız yapay zeka şirketi Mistral AI, Microsoft’tan yatırım desteği almasıyla nedeniyle OpenAI’ın bir numaralı rakibi olarak görülüyor. 
 • Cohere: Üretimsel yapay zeka girişimi olarak tanımlanan Cohere, Aya adlı büyük dil modeli ile OpenAI’a rakip olmaya hazırlanıyor. OpenAI’ın daha çok İngilizce’ye odaklanmasından farklı olarak Cohere, geliştirdiği yapay zeka teknolojilerinde çok fazla sayıda dili kapsamayı hedefliyor. 

OpenAI Borsada Var mı?

OpenAI borsa ilişkisi çok merak ediliyor. Ancak OpenAI halka açık bir şirket olmadığı için geleneksel borsada yer almıyor. Yani OpenAI hisselerini satın almak şu an için mümkün değil. Yatırım uzmanları OpenAI’ın yakın gelecekte de halka açılmayı düşünmediğini söylüyor ve şirketin başarısını kazanca dönüştürmek isteyenlere halihazırdaki en büyük OpenAI ortağı Microsoft’a yatırım yapmalarını tavsiye ediyor. 

OpenAI hakkındaki en güncel bilgilerin yanı sıra finans ve yatırım dünyasıyla ilgili aradığın tüm bilgileri de Midas’ta bulabilirsin. Hadi, App Store veya Play Store üzerinden Midas’ı indir, finans dünyasının ana damarlarında gezinmeye başla!

OpenAI Nedir? Kimindir?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler