Borsa Haberleri

OpenAI’dan Metinleri Videoya Çeviren Yeni Yapay Zekâ Modeli

Şubat 16, 2024 • 2 dakika okuma süresi
OpenAI’dan Metinleri Videoya Çeviren Yeni Yapay Zekâ Modeli

Microsoft (MSFT) destekli OpenAI, metin komutlarına dayalı olarak dakikalar süren videolar üretebilen yeni yapay zekâ modelini piyasaya sürmeye hazırlanıyor.  

Şirketten yapılan açıklamada, Sora adı verilen yazılımın şu anda yapay zekâ sistemindeki kusurların tespit edilmesine yardımcı olan ekip çalışmasının yanı sıra görsel sanatçılar, tasarımcılar ve film yapımcıları tarafından model hakkında geri bildirim almak için kullanılabileceği belirtildi.

Sora, birden fazla karakter, belirli hareket türleri ve özne ile arka plana ilişkin doğru ayrıntılar içeren karmaşık sahneler oluşturabiliyor” denilen açıklamada, tek bir video içinde birden fazla çekim yapabildiğini de belirtti. 

Video oluşturma yazılımı, OpenAI’ın 2022’nin sonlarında piyasaya sürülen ve e-posta oluşturma, kod ve şiir yazma becerisiyle üretici yapay zekâ coşkusunu yayan ChatGPT sohbet robotunu takip ediyor.

Sora’nın henüz gelişim aşamasında olduğunu belirten şirket, modelin bir uyarının mekânsal ayrıntılarını karıştırabileceğini ve belirli bir kamera yörüngesini takip etmekte zorlanabileceğini de sözlerine ekledi.

OpenAI ayrıca bir videonun Sora tarafından üretilip üretilmediğini anlayabilecek araçlar geliştirdiğini de söyledi.

Sosyal medya devi Meta Platforms (META) da geçen yıl görüntü oluşturma modeli Emu’yu güçlendirerek, platformuna metin komutlarından video düzenleyebilen ve oluşturabilen iki yapay zekâ tabanlı özellik ekledi.

Facebook’un ana şirketi aynı zamanda hızla dönüşen yapay zekâ evreninde Microsoft, Alphabet’in Google’ı (GOOGL) ve Amazon (AMZN) ile de rekabet etmek istiyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters 

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti