Blog

Google (Alphabet) Yan Kuruluşları Nelerdir?

May 5, 2023
Google (Alphabet) Yan Kuruluşları Nelerdir?
Makaleyi sesli dinle
Google (Alphabet) Yan Kuruluşları Nelerdir?

Google, arama motoru dendiğinde akla ilk gelenlerden biri. Öyle ki artık her şeyi bilen kişiler için “Google gibi” ifadesi oldukça sık bir şekilde kullanılıyor. Ancak Google’ın faaliyet alanları arama motorlarıyla sınırlı değil. Biyoteknolojiden siber güvenliğe kadar pek çok alanda faaliyet gösteren Google’ın yan kuruluşlarını hazırsan anlatmaya başlıyoruz!

Google, dünya çapında bilinirliği en fazla olan şirketler arasında yer alıyor. 1998 yılında Google Inc. ismiyle kurulmuş olan şirket, bu tarihten itibaren arama motoru olarak faaliyet göstermeye başladı. Günümüzde ise küresel arama pazarının yüzde 92’sini elinde tutarak dünyanın en popüler arama motoru haline gelmiş durumda. Son 20 yıl içerisinde bir arama motoru olmanın çok daha ötesine geçmiş olan şirket 2015 yılında Alphabet adlı holding yapısını kurdu. Alphabet günümüzde Google da dahil olmak üzere bir dizi başka şirketi de bünyesinde bulunduruyor. Peki, bu şirketleri hemen öğrenmeye ne dersin?

external link icon
hisse-senedi-nasil-alinir

Google Hissesi Nasıl Alınır? Nereden Alınır?

Google LLC

Google LLC, Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir çok uluslu teknoloji şirketi. İnternet arama motoru, reklamcılık teknolojileri, akıllı telefon yazılımı ve donanımı, bulut bilişim ve yapay zeka alanlarında faaliyet gösteren şirket dünya çapında milyarlarca kullanıcıya hizmet veriyor. 

Google Maps, Google Drive, Gmail, Google Meet, Google Photos, Google Chrome, Google Play gibi popüler ürün ve hizmetlere sahip olan şirketin 2021 itibarıyla 135 binden fazla çalışanı bulunuyor. Google LLC’nin hisseleri, Amerikan teknoloji borsası Nasdaq’ta “GOOGL” ve “GOOG” sembolü altında işlem görüyor.

YouTube LLC

YouTube LLC, video paylaşım platformu olarak hizmet veren bir ABD şirketi. 4 Şubat 2005’te kurulan şirket 2006’da Google tarafından satın alındı.YouTube’un dünya çapında milyarlarca kullanıcısı bulunuyor. Platform eğlence gibi kişisel amaçların aynı sıra ticari olarak da kullanılabiliyor. 2021 itibarıyla 2 milyar aylık aktif kullanıcısı bulunan YouTube’un hisseleri, Nasdaq borsasında bağlı olduğu alt şirket olan “GOOGL” sembolü ile işlem görüyor.

Waymo LLC

Waymo LLC, otonom araç teknolojisi üzerine çalışan bir Google şirketi. 2009 yılında Google tarafından yürütülen bir proje olarak başlatılmış olan Waymo LLC, 2016 yılında Google’dan ayrılarak bir yan kuruluş haline gelmiş. Şirket yapay zeka ve otonom araç teknolojileri alanında çalışmalar yürütüyor. Waymo LLC ayrıca sürücüsüz araçların geleceğine yönelik önemli çalışmalar da yürütüyor. Waymo, Google’ın bir iştiraki olarak faaliyet gösterdiği için Nasdaq borsasında “GOOGL” sembolüyle işlem görüyor.

Verily Life Sciences LLC

Verily Life Sciences LLC, 2015 yılında Google’ın iştiraki olarak kurulan bir Amerikan biyoteknoloji şirketi. Sağlık ve tıp alanında yenilikçi çözümler geliştirerek hastalıkların teşhis, tedavi ve önlenmesi üzerine çalışmalar yürüten şirket, geleceğin sağlık çözümlerine katkı sağlamayı hedefliyor. Verily Life Sciences LLC halka açık bir şirket olmadığı için hisseleri borsada işlem görmüyor. Google’ın ana şirketi Alphabet Inc.’in bir parçası olan Verily Life Sciences LLC’nin faaliyetlerine yatırım yapmak isteyenler, Alphabet Inc.’in hisselerini satın alarak dolaylı olarak amaçlarına ulaşabiliyor.

Calico LLC

Google bünyesindeki bir diğer biyoteknoloji şirketi ise Calico LLC. 2013 yılında Google’ın bir iştiraki olarak kurulan bu şirket yaşlanmanın neden olduğu hastalıkların teşhis, tedavi ve önlenmesi üzerine faaliyet gösteriyor. Bu amaç doğrultusunda genetik araştırmalar, moleküler biyoloji ve yapay zeka gibi alanlarda faaliyet gösteren şirketin hedefi ise yaşlılıkla ilişkili hastalıkların tedavisi için yenilikçi çözümler geliştirmek. Calico LLC de Google’ın bir iştiraki olarak faaliyet gösterdiği için Nasdaq borsasında “GOOGL” sembolüyle işlem görüyor.

Jigsaw LLC

Jigsaw LLC, 2010 yılında yine Google tarafından kurulmuş şirketlerden biri. İnternetin güvenli ve özgür olmasını sağlamak amacıyla çeşitli teknolojik araçlar ve hizmetler geliştirmen Jigsaw LLC, gelecekte internet güvenliği ve özgürlüğü konularında lider bir teknoloji şirketi olmayı hedefliyor. Alphabet Inc.’in bir parçası olarak faaliyet gösteren bu şirketin hisselerine Nasdaq borsasında “GOOGL” sembolüyle dolaylı olarak yatırım yapılabiliyor.

Chronicle LLC

Google’ın bir iştiraki olarak 2018 yılında kurulan Chronicle LLC, siber güvenlik alanında çalışan bir Amerikan teknoloji şirketi. İleri teknolojik araçlar ve yapay zeka kullanarak siber saldırıları engellemek ve siber güvenliği artırmak için çözümler geliştirmeye odaklanmış olan şirket, gelecekte siber güvenliğin önemli bir aktörü olmayı hedefliyor. Google’ın bir iştiraki olarak faaliyet göstermesi dolayısıyla Alphabet Inc.’in bir parçası olan Chronicle LLC’nin mali performansı, Alphabet Inc.’in finansal raporlarına yansıtılıyor. 

GV LLC

1995 yılında kurulan GV LLC, Google’ın en eski iştiraki olan özel bir risk sermayesi şirketi. Şirket teknolojiye yatırım yapıyor ve inovasyonu teşvik ediyor. İnternet teknolojileri, biyoteknoloji, yapay zeka, robotik, sağlık teknolojileri ve daha birçok alanda yatırımları bulunan GV LLC’nin, portföyünde birçok başarılı girişim ve start-up şirketi bulunuyor. Uber, Slack, Stripe, Impossible Foods, 23andMe ve AirBNB GV LLC’nin start-up projelerinden yalnızca birkaçı. Google’ın ana şirketi Alphabet Inc.’in bir parçası olan GV LLC hisselerine, Nasdaq borsasında “GOOGL” sembolüyle dolaylı olarak yatırım yapılabiliyor.

CapitalG LLC

CapitalG LLC, Google’ın 2013 yılında “Google Capital” ismiyle hayata geçirdiği özel bir risk sermayesi şirketi. 2016 yılında adını CapitalG olarak değiştiren şirket büyük veri, yapay zeka, sağlık teknolojileri, fintech, e-ticaret, dijital medya ve daha birçok alanda yatırımlarda bulunuyor. 

CapitalG’nin portföyünde birçok başarılı şirket bulunuyor. UiPath, Robinhood, Stripe ve Duolingo bu şirketlerden bazıları. CapitalG LLC, özel bir risk sermayesi şirketi olduğu için halka açık hisseleri bulunmuyor. Google’ın ana şirketi Alphabet Inc.’in bir parçası olan CapitalG LLC’ye yatırım yapmak isteyenler Alphabet Inc.’in hisselerine Nasdaq borsasında “GOOGL” sembolüyle dolaylı olarak yatırımda bulunabiliyor.

Sidewalk Labs LLC

Sidewalk Labs LLC, Google’ın şehir planlaması ve teknolojisi üzerine odaklanan bir iştiraki olarak faaliyet gösteriyor. Şehirlerde yaşayan insanların hayatlarını daha iyi hale getirmek için teknoloji ve veri kullanımını araştıran şirket, akıllı şehirlerin tasarımı ve uygulanması alanında öncü bir rol oynamak için Kanada-Toronto’da “Quayside Projesi” gibi birçok inovatif projeye öncülük ediyor. 

external link icon
google

Google Nasıl Kuruldu? Sahibi Kim? Google'ın Tarihçesi

Sidewalk Labs LLC, özel bir şirket olduğu için halka açık hisseleri bulunmuyor. Şirkete yatırım yapmak isteyenler bağlı olduğu ana şirket olan Alphabet Inc.’in hisselerine Nasdaq borsası üzerinden yatırım yapabiliyor.
Google’ın gelecek vadeden teknoloji devi şirketlerini inceledikten sonra Google hissesi nasıl alınır? sorusu aniden zihninde belirdiyse sana güzel bir haberimiz var! Midas, uluslararası yatırımlar için kolay ve güvenilir bir aracı olarak hemen yanında! Midas yatırım hesabı ile Amerikan borsasındaki tüm Alphabet yan kuruluşlarına dilediğin gibi yatırım yapabilirsin!

Google (Alphabet) Yan Kuruluşları Nelerdir?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler