Blog

PMI Verisi Nedir? Ne İşe Yarar?

April 19, 2024
PMI Verisi Nedir? Ne İşe Yarar?
Makaleyi sesli dinle
PMI Verisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Yatırım kararı almadan ve satın alma kalemlerini belirlemeden önce PMI endeksi hakkında bilgi edinmende fayda var. Peki, bu endeks hakkında daha önce neler duydun? Ya da herhangi bir şey duymuş muydun? PMI verisi nedir ve PMI ne işe yarar sorularından başlayarak, PMI endeksi hakkında ihtiyacın olan tüm detayları bu yazıda senin için açıkladık!

PMI verileri, ülkelerin finansal tablosunu gözler önüne sererek global ekonominin seyrini, tabii aynı zamanda da yatırım ve iş dünyasının gelecekteki yol haritasını belirliyor. Ekonomik resesyon ya da kalkınma zamanlarında en doğru yatırım hamlelerini yapabilmek için PMI verilerine hakim olmak işte bu nedenle büyük önem taşıyor. Çünkü PMI verileri, genellikle imalat ve hizmet sektörlerine bakılarak belirleniyor. Bu sektörler ise bildiğin üzere ülkelerin ekonomisinde domino görevi görüyor. 

PMI Nedir?

PMI, imalat ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren satın alma müdürlerinin mal ve hizmet satın alma grafiğini gösteren endekse deniyor. PMI’ın açılımı İngilizce bir ifade olan “Purchasing Manager’s Index” kelime grubundan oluşuyor. Türkçede “Satın Alma Müdürleri Endeksi” anlamına gelen PMI hem ülke içi piyasaları ve ekonomik gelişimi hem de global ölçekte ekonomik büyüme ve daralma eğilimlerini anlamak ve ölçebilmek için kullanılan yöntemler arasında yer alıyor.

PMI için başta her ne kadar iki sektörden söz etmiş olsak da aslında bu veriler imalat, inşaat ve hizmet olmak üzere üç sektör için kullanılıyor. “İmalat PMI nedir?”, “İnşaat PMI nasıl hesaplanır?” gibi her sektöre özel açıklamalar ve hesaplamalar yerine PMI verisine ait tek ve tüm sektörleri içeren genel bir bilgi dökümü bulunuyor. Bu bilgiler bütününün en önemli kaynağı da satın alma müdürlerinin alım zamanlarındaki eğilimlerinden geliyor. 

PMI Verisi Nedir?

PMI verisi, belli başlı sektörlerin satın alma grafikleri üzerine yapılan anket çalışmalarıyla ortaya çıkan verileri ifade ediyor. Şirketlerdeki satın alma müdürleri, aylık periyotlar halinde hizmet ve mal alımları üzerine alacakları pozisyonu belirliyor. Buna göre de güncel ve gelecek projeksiyonu sunan aylık ekonomik eğilim göstergeleri ortaya çıkıyor.  

PMI verisi, mali piyasaların seyrine göre iş akışını belirleyenler, alım-satım, yatırım gibi ticari karar mekanizmalarının başında bulunanlar ve ülkeler arası ticari ilişkileri yürütenler için kritik önem taşıyor. Bu veri ile sadece güncel ticari tablolar değil, ülkelerin gelecek yıllardaki ekonomik istikrarı ve gücü hakkında da bilgi sahibi olunabiliyor.

PMI Ne İşe Yarar?

PMI, dünya genelinde 185 ülkede yarım milyonu aşkın sertifikalı profesyoneli barındıran bir proje yönetimi organizasyonu. Haliyle bu endeks, farklı alanlarda çok sayıda fayda sağlıyor. Örneğin; 

 • Ülkelerin büyüme tahminlerini gerçeğe en yakın şekilde yapabilme imkanı sunuyor. 
 • Ülkelerin ekonomik faaliyetlerinin mevcut durumu hakkında en güncel ve en doğru verileri edinmenin yolunu açıyor. 
 • Ekonominin eğilimini gözler önüne sererek yatırımlarda ve satın alma kararlarında hata yapma riskini azaltıyor. 
 • Hangi sektörlerin, şirketlerin ve ülkelerin kârlı olacağını gösteren PMI sayesinde gelecek dönemler için en doğru yatırım öngörüsünü oluşturmak mümkün oluyor. 
 • PMI, satın alma müdürleri ve şirket yöneticilerinin mali kararlarını daha objektif ve gerçekçi verilere dayandırarak yapmasını sağlıyor. 

PMI Endeksi Neden Önemlidir?

PMI endeksini önemli yapan maddeler işte şunlar:

 • Küresel bazda kabul gören ve takip edilen PMI endeksi, resmi raporlardan daha önce yayınlanıyor. Bu da küresel ekonomik piyasaların PMI endeksi ile şekillendiğini gösteriyor.
 • Hizmet, inşaat ve imalat sektörleri gibi ülke ekonomilerinin demirbaşı olan sektörlere yönelik bilgiler toplayan PMI, ülkelerin üretimleri hakkında net ve güncel veriler sunuyor. Böylelikle PMI endeksi, yatırımcıların ve iş insanlarının ekonomi haritalarına yön veren önemli bir çıkış noktası oluyor. 
 • PMI verileri, küresel ekonominin yönü hakkında öngörüler sunarak kârlı yatırımlar ve satın almalar yapılmasının önünü açıyor. Bu da hem ülkeler hem de şirketler bazında ekonomik kalkınmaya imkan sunuyor. 
 • Güncel olması, global ölçekte hesaplanması, geleceğe dair projeksiyon sunması ve ekonominin karar alıcıları tarafından takip edilmesi nedeniyle PMI, dünya ekonomik trendlerini belirleme gücünü de elinde tutuyor. 
 • PMI endeksi sayesinde yatırımcılar ve satın almacılar, rekabet analizi yaparken daha güçlü ve gerçekçi bir bakış açısına sahip oluyor. 

PMI Nasıl Yorumlanır?

PMI, alınan verilerin hesaplanması sonucunda çıkan endeks puanına göre yorumlanıyor. Buna göre PMI 50’nin üzerinde ise olumlu, 50’nin altındaysa olumsuz bir ekonomik tablo ortaya çıkıyor. PMI, ekonomilerin büyüme ya da daralma eğilimini gösteriyor. Düşük PMI talep azlığına, üretimde yavaşlamaya, ekonomik darboğaza işaret ederken yüksek PMI üretim ve yatırımda yukarı doğru ivmelenme mesajı taşıyor. 

Bileşik PMI Nedir?

Bileşik PMI adlandırması, ülkelerin üretim ve hizmet sektörlerindeki PMI verilerinin ağırlıklı ortalaması için kullanılıyor. Bu ortalama ağırlıklar alınırken her sektörün resmi verilere dayalı GSYİH’e verdiği katkılara bakılıyor. PMI anketleri, imalat ve hizmet sektörlerinde görevli en az 400 satın alma müdürünün katılımıyla yapılıyor. Anketi yapmaktan sorumlu olan kurumlar ise ISM, Markit ve ISO gibi saygın ve ciddi kurumlar oluyor. Anket verileri, bir önceki ayın anket sonuçlarıyla karşılaştırılarak 0 ila 100 arasında puanlanıyor. 50’nin üzerindeki sonuçlar iyi ve/veya gelişen ekonomiyi, 50’nin altındaki sonuçlar ise kötü ve/veya gerileyen ekonomiyi işaret ediyor. 

PMI Ne Zaman Açıklanır?

PMI her ay düzenli olarak ve her sektöre belirli bir gün ayrılarak açıklanıyor. Genel düzen olarak PMI endekslerinin sektörlere göre açıklandığı tarihler ise şöyle:

 • İmalat PMI endeksi: Her ayın ilk iş günü
 • İnşaat PMI endeksi: Her ayın ikinci iş günü
 • Hizmetler PMI endeksi: Her ayın üçüncü iş günü 

PMI Kaç Olmalı?

PMI endeksi yukarıda da belirttiğimiz üzere 0 ila 100 arasında değerlendiriliyor. Ekonominin iyiye gittiğini görebilmek için PMI’ın 50 ve üzerinde olması gerekiyor. 50’nin altındaki değerler de bilakis ekonomik daralmayı işaret ediyor. PMI tam 50 seviyesinde kaldıysa bu durum, ilgili alanda ekonomik herhangi bir değişiklik olmadığını gösteriyor. PMI değerlerinin 42’nin altına düşmesi ise ekonomik resesyona girildiği anlamına geliyor.

PMI değeri şu formülle hesaplanıyor: 

PMI = (P1* x 1) + (P2** x 0.5) + (P3*** x 0)

*P1: İyileşmeyi tanımlayan unsurların yüzdesi

**P2: Herhangi bir değişiklik yaşanmadığını gösteren unsurların yüzdesi

***P3: Ekonomideki kötü gidişatı gösteren unsurların yüzdesi

Aydan Aya Türkiye’nin İmalat PMI Oranları (Son 1 Yıl)

PMI verileri söz konusu olduğunda uzmanlar ve ilgililer en çok da imalat PMI oranlarını araştırıyor. Biz de bu doğrultuda, Türkiye’nin Mart 2023’ten bu yana son bir yıldaki imalat PMI oranlarını aşağıda senin için sıraladık: 

Yayınlanma TarihiAçıklanan PMI OranıÖnceki PMI Oranı
03 Mart 2023 (Şubat)50.1050.10
03 Nisan 2023 (Mart)50.9050.10
02 Mayıs 2023 (Nisan)51.5050.90
01 Haziran 2023 (Mayıs) 51.5051.50
03 Temmuz 2023 (Haziran)51.5051.50
01 Ağustos 2023 (Temmuz)49.9051.50
01 Eylül 2023 (Ağustos)49.0049.90
02 Ekim 2023 (Eylül)49.6049.00
01 Kasım 2023 (Ekim)48.4049.60
01 Aralık 2023 (Kasım)47.2048.40
02 Ocak 2024 (Aralık)47.4047.20
01 Şubat 2024 (Ocak)49.2047.40
01 Mart 2024 (Şubat)50.2049.20

Aylık olarak açıklanan PMI verilerini yakından takip etmek, satın alma ve yatırım yapma kararlarında aradığın her türlü bilgiye anında ulaşmak için Midas hep yanında! Şimdi Play Store ve App Store uygulamaları üzerinden Midas uygulamasını indirerek finans, ekonomi, yatırım ve borsa dünyasına dair en güncel bilgilere kolayca ulaşmanın keyfini yaşayabilirsin!

PMI Verisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler