Blog

Pasaportsuz ve Sadece Kimlik ile Gidilebilen Ülkeler

July 12, 2023
Pasaportsuz ve Sadece Kimlik ile Gidilebilen Ülkeler
Makaleyi sesli dinle
Seyahat

Bilmediğin sokaklarda kaybolmak, keşfettikçe özgürleşmek, eşsiz hatıralar biriktirmek… Sen de seyahat etmeyi sevenlerdensen bu duygulara fazlasıyla aşinasındır. Peki, vize ve pasaport almadan sadece kimlikle gidebileceğin ülkeler de olduğunu biliyor muydun? Yanlış duymadın! Bu yazımızda vizesiz ve pasaportsuz gidilebilen ülkeleri sıralıyoruz!

“Çok yaşayan çok görür, çok gezen daha çok görür.” diye boşuna dememişler. Hele bir de özgürce gezmek için hiçbir şartı yerine getirmek zorunda olmadığın bir ülkeye seyahat ediyorsan, keşfetmenin tadı daha bir başka! Evet; vizesiz ve pasaportsuz, sadece kimlik ile gidilebilen ülkelerden bahsediyoruz. Hem seyahat öncesi başvuru işlemleriyle uğraşmaya gerek bırakmayan hem de vize ve pasaport için ekstra masraf çıkarmayan bu ülkeler, ziyaretçilerini adeta kollarını açmış bekliyor.

Sadece kimlikle gidilebilen ülkeler, Türkiye’nin bazı çevre ülkelerini kapsıyor. Peki, sadece küçük bir sırt çantasıyla adeta kafan estiğinde atlayıp gidebileceğin bu ülkeler hangileri dersin? Hadi gel, yanına sadece kimlik alarak vizesiz ve pasaportsuz gidebileceğin ülkeleri tek tek inceleyelim!

Tarihi Yapıların ve Doğal Güzelliklerin Ülkesi: Moldova

BaşkentKişinev
Nüfus3.431.810
DilRumence
Türkiye’ye uzaklıkKarayolu: 1790 kmHavayolu: 1091 km
Para birimiMoldova Leyi
TL karşılığı para değeri1 Moldova Leyi = 1,43 Türk Lirası
Euro/dolar karşılığı para değeri1 Moldova Leyi = 0,050 Euro1 Moldova Leyi = 0,055 ABD Doları
En popüler şehirKişinev
En popüler eserlerUlusal Tarih Müzesi
Kişinev Su Kulesi
Holly Gates AnıtıPuşkin MüzesiAziz Teodora De La Sihla Kilisesi
Etnografya ve Doğa Tarihi Müzesi
İsa’nın Doğuşu (Nativity) KatedraliZafer TakıSu KulesiBüyük Stefan Anıtı
Gezilecek yerlerKatedral Parkı
Stefan Cel Mare Central ParkAlbisoara CaddesiÖlüm Vadisi Gölü
Moldova Hakkında Güncel Bilgiler*

*11.07.2023 tarihindeki verilerle oluşturulmuştur.

Moldova, Rus ve Romen kültürlerinden kalma tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle pasaportsuz seyahat etmek isteyenlerin dikkatini çeken ülkelerden biri. Zengin el sanatlarıyla ziyaretçilerini büyüleyen Moldova, özellikle halılarıyla öne çıkıyor. Sen de Moldova’ya gitmek istersen THY ya da Pegasus gibi hava yolu şirketleriyle İstanbul’dan Kişinev’e direkt uçabilirsin. Uçuş yaklaşık 1 saat 25 dakika sürüyor.

Doğanın Renklerini Taşıyan Ülke: Ukrayna

BaşkentKiev
Nüfus36.763.949
DilUkraynaca
Türkiye’ye uzaklıkKarayolu: 1920 kmHavayolu: 1097 km
Para birimiGrivna
TL karşılığı para değeri1 Ukrayna Grivnası = 0,71 Türk Lirası
Euro/dolar karşılığı para değeri1 Ukrayna Grivnası = 0,025 Euro1 Ukrayna Grivnası = 0,027 ABD Doları
En popüler şehirKiev
En popüler eserlerAziz Sofya KatedraliAnavatanAziz Andreas KilisesiMağaralar ManastırıGorodetsky HouseSt. Michael Altın Kubbeli KatedralHalkların Dostluğu AnıtıCaves Manastırı
Gezilecek yerlerEternal Glory ParkBağımsızlık MeydanıFeofaniya ParkKreşatik CaddesiMariinskyi Parkı ve SarayıKiev Cam KöprüVolodymyrska HillPodil Mahallesi
Ukrayna Hakkında Güncel Bilgiler*

*11.07.2023 tarihindeki verilerle oluşturulmuştur.

Ukrayna, özellikle Kiev ve Lviv şehirleriyle Türklerin en sık ziyaret ettiği ülkelerden biri. Ülke, 90 güne kadar olan seyahatler için Türkiye’den vize istemiyor. Ukrayna sadece kimlikle gidilen ülkeler arasında tarihi güzellikleri ve yeşilin bol olduğu parklarıyla öne çıkıyor. Sen de Türkiye’den THY ya da Pegasus ile Kiev ya da Lviv şehirlerine seyahat edebilirsin. İstanbul’dan yaklaşık 1 saat 10 dakika süren bir uçuştan sonra Ukrayna’dasın!

İçten, Samimi, Misafirperver: Azerbaycan

BaşkentBakü
Nüfus10.413.857
DilAzerice
Türkiye’ye uzaklıkKarayolu: 2170 kmHavayolu: 1065 km
Para birimiAzerbaycan Manatı
TL karşılığı para değeri1 Azerbaycan Manatı = 15,36 Türk Lirası
Euro/dolar karşılığı para değeri1 Azerbaycan Manatı = 0,53 Euro1 Azerbaycan Manatı = 0,59 ABD Doları
En popüler şehirBakü
En popüler eserlerHaydar Aliyev Kültür MerkeziAzerbaycan Halı MüzesiKız KalesiAlev KuleleriAzerbaycan Edebiyatı MüzesiŞirvanşahlar SarayıBibi-Heybet CamiiAzerbaycan Ulusal Güzel Sanatlar MerkeziAzerbaycan Ulusal Tarih Müzesi
Gezilecek yerlerİçerişehirBakü BulvarıTargovi CaddesiKobustan Milli ParkıÇırak KaleHighland ParkŞehitler Hiyabanı
Azerbaycan Hakkında Güncel Bilgiler*

*11.07.2023 tarihindeki verilerle oluşturulmuştur.

“Hem kendi ülkemde gibi güvende hissedebileceğim hem de yepyeni yerler keşfedeceğim bir ülke arıyorum.” diyorsan, aradığın adres Azerbaycan! Hem de tıpkı bir şehirden başka şehre uçar gibi. Yani, Azerbaycan’a gitmek istediğinde kafana estiği gibi yola çıkabilirsin! Kardeş ülkeye İstanbul’dan yaklaşık 2 saat 45 dakikalık bir uçuştan sonra varabilirsin.

Keyifli Bir Kaçamak için Alternatif: Gürcistan

BaşkentTiflis
Nüfus3.727.917
DilGürcüce
Türkiye’ye uzaklıkKarayolu: 2154 kmHavayolu: 779 km
Para birimiGürcistan Larisi
TL karşılığı para değeri1 Gürcistan Larisi = 10,08 Türk Lirası
Euro/dolar karşılığı para değeri1 Gürcistan Larisi = 0,35 Euro1 Gürcistan Larisi = 0,39 ABD Doları
En popüler şehirBatum
En popüler eserlerAstronomik SaatChacha KulesiSt. Nicolas KilisesiAli & NinoAlfabe KulesiPoseidon Heykeli ve Neptün ÇeşmesiGonio KalesiKutsal Trinity Kilisesi
Gezilecek yerlerAvrupa MeydanıBatum BulvarıBotanik BahçesiBatum LimanıTers EvPiazza MeydanıPanoramik Dönme DolapArgo TeleferiğiBatum Arkeoloji MüzesiMiracle ParkNurigeli Gölü
Gürcistan Hakkında Güncel Bilgiler*

*11.07.2023 tarihindeki verilerle oluşturulmuştur.

Batum ve Tiflis şehirleriyle her yıl binlerce turist ağırlayan Gürcistan, temiz plajları ve yemyeşil doğasıyla özellikle yaz tatili için eşsiz bir alternatif sunuyor. Sadece kimlik ile gidilen ülkeler arasında doğal güzellikleriyle dikkat çeken Gürcistan’a yaklaşık 2 saat 45 dakikalık bir uçuşla varabilirsin. İstanbul’dan Batum’a veya Tiflis’e THY ve Pegasus ile uçabilirsin.

Özgür ve Eğlenceli Bir Tatil için: KKTC

BaşkentLefkoşa
Nüfus382,836 (2022)
DilTürkçe
Türkiye’ye uzaklıkKarayolu: 1045 kmHavayolu: 760 km
Para birimiTürk Lirası
Euro/dolar karşılığı para değeri1 Türk Lirası = 0,035 Euro1 Türk Lirası = 0,038 ABD Doları
En popüler şehirGirne
En popüler eserlerSt.Hilarion KalesiGirne KalesiArkhangelos Mikhael KilisesiSalamis Antik KentiAntiphonitis KilisesiAziz Andrew Kilisesi
Gezilecek yerlerKyrenia LimanıKaraoğlanoğlu Müzesi ve ŞehitliğiBatık Gemi MüzesiAlagadi Kaplumbağa PlajıMavi Köşk
KKTC Hakkında Güncel Bilgiler*

*11.07.2023 tarihindeki verilerle oluşturulmuştur.

Yavru vatan Kıbrıs, sadece kimlikle gidilebilecek ülkelerden biri olarak hem yazın hem de kışın binlerce Türkiyeli misafiri ağırlıyor. Herkes için ideal bir tatil seçeneği sunan Kıbrıs, unutamayacağın anıların merkezi olabilir! Kıbrıs’a THY ya da Pegasus ile İstanbul’dan yaklaşık 1,5 saatlik bir uçuşla varabilirsin.

İster pasaportsuz gidilecek ülkeleri ziyaret et, istersen giriş yapmak için onlarca belge sunman gereken dünyanın en uzak ülkelerine… Hepsi için yolun ünlü bir hava yolu şirketinden geçecek. Hava yolu şirketleri, yatırım dünyasının da dikkat çeken isimleri arasında yer alıyor. Sen de hemen App Store ya da Play Store üzerinden Midas uygulamasını indir, Midas yatırım hesabı ile THY ve Pegasus gibi hava yolu şirketlerinden hisse satın al! Hadi, geç kalma; yüksekler beklemez!

Pasaportsuz ve Sadece Kimlik ile Gidilebilen Ülkeler

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler