Blog

Nükleer Füzyon Nedir? Nükleer Füzyon Teknolojisi Hakkında Her Şey!

January 19, 2023
Nükleer Füzyon Nedir? Nükleer Füzyon Teknolojisi Hakkında Her Şey!
Makaleyi sesli dinle
Nükleer Füzyon

Fosil yakıt kaynaklarının tükenmeye başlaması ve bu yakıtların hem çevreye hem de insan sağlığına verdiği zararlar, daha çevreci ve sürdürülebilir enerji kaynaklarına yönelik arayışları hızlandırıyor. Nükleer füzyon da işte buna yönelik en güçlü çözümlerden biri! 

Enerji üretimi konusunda yaşanan sıkıntılar ve hızla artan enerji tüketimi gibi faktörler ülkeleri daha çevreci, temiz ve kısa vadede tükenmeyecek enerji kaynaklarına yöneltiyor. Peki, insanlığa yetebilecek sonsuz ve temiz enerjiye sahip olmak gerçekten de mümkün olabilir mi? Yürütülen araştırmalar ve yapılan çalışmalar, bunun nükleer füzyon teknolojisi ile mümkün olabileceğini vurguluyor. Bu yazımızda, fazlasıyla merak uyandıran “Nükleer füzyon nedir?” ve “Füzyon enerjisi nasıl elde edilir?” sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz.

Nükleer Füzyon Nedir?

Nükleer Füzyon Nedir
Nükleer Füzyon Nedir

Nükleer füzyon, temiz ve sınırsız enerji elde etmeye imkan tanıyan bir atom/atom altı etkileşim çeşidi olarak öne çıkıyor. Nükleer enerji dendiğinde iki farklı enerji modeli ortaya çıkıyor. Bunlardan biri nükleer fisyon diğeri ise nükleer füzyon olarak adlandırılıyor. Nükleer fisyonda atomu parçalayarak enerji üretimi esasken nükleer füzyonda bu durum tam tersi oluyor. Bu noktada ise doğal olarak akıllarda “Füzyon nedir?” sorusu beliriyor. 

Füzyon, iki hafif atomun birleşerek daha ağır bir atom oluşturması olarak tanımlanıyor. Bu reaksiyon sonucunda büyük miktarda enerji açığa çıkıyor. Nükleer füzyon sonrasında açığa çıkan büyük enerji de bu doğrultuda “Füzyon enerjisi nedir?” sorusunun karşılığı oluyor. Füzyon tepkimelerinin oluşması ve enerji çıkması için çok yüksek sıcaklıkların gerektiği biliniyor. Güneş ve yıldızların enerjilerini füzyon reaksiyonlarından alması, son yıllarda bilim adamlarını bu tepkimeyi dünya koşullarında oluşturmaya daha fazla yöneltiyor.

Nükleer Füzyon Nasıl Elde Edilir?

Nükleer Füzyon Nasıl Elde Edilir?
Nükleer Füzyon Nasıl Elde Edilir?

Sonsuz bir güç kaynağı olarak global enerji sektörünün gündeminde sıkça kendine yer bulan nükleer füzyon enerjisini elde etmek için öncelikle iki hafif atomun birleşmesi ve daha ağır bir atomun ortaya çıkması gerekiyor. Son aylarda ABD’de yapılan ve milyarlarca dolara mal olduğu belirtilen bir füzyon deneyinde gerekenden daha fazla enerjinin üretilebilmiş olması, bu enerjinin ticari olarak kullanılması açısından olumlu bir gelişme olarak değerlendiriliyor. 

Füzyon tepkimeleri Güneş’te doğal olarak gerçekleşiyor ancak bu tepkimeleri dünya koşullarında oluşturabilmek çok yüksek sıcaklık gerekiyor ve bunu sağlamak teknolojik olarak oldukça zor görünüyor. ABD, İngiltere ve Çin gibi ülkeler füzyonla enerji üretme, füzyon santrali kurma gibi birtakım çalışmalar yürütse de bu alanda daha somut verilerin önümüzdeki yıllarda ortaya çıkacağı tahmin ediliyor. Bundan dolayı uzmanlar, füzyon enerjisinin gündelik yaşamda kullanılacak potansiyele sahip olması için daha çok zaman olduğuna vurgu yapıyor.

Füzyon Enerjisi Ne İşe Yarar ve Nerelerde Kullanılır?

Nükleer Füzyon Nedir? Nükleer Füzyon Teknolojisi Hakkında Her Şey!

Nükleer füzyon ile enerji elde etmek adına daha somut çalışmalar ve projeler geliştirildiği takdirde, bu enerjiyle gelecekte elektrik ve ısı üretiminin mümkün olması bekleniyor. Böylece füzyon enerjisinin hem sanayide hem de konutlarda kullanılabileceği belirtiliyor. Füzyon tepkimesi sonrası açığa çıkacak enerjinin füzyon reaktörleri ve santraller aracılığıyla işlenip son tüketiciye ve yaşam alanlarına ulaşması ya da üretimde kullanılabilmesi için füzyon şirketleri yatırımlarına ve çalışmalarına aralıksız devam ediyor. 

Nükleer Füzyon Enerjisi Neden Önemli?

Nükleer Füzyon Nedir? Nükleer Füzyon Teknolojisi Hakkında Her Şey!

Nükleer füzyon enerjisini değerli kılan en önemli unsurların başında, füzyon sürecinde ortaya çıkan enerjinin büyüklüğü geliyor. Bu enerji büyüklüğünün fosil yakıtlara ve klasik nükleer santrallerden elde edilen enerjiye oranla çok daha yüksek olması, enerji sorununu ortadan kaldırmak açısından büyük önem taşıyor. Nükleer füzyon sonucu elde edilen bu enerjinin temelde ücretsiz olması, elde edilmesi için herhangi bir kaynağa bağlı olunmaması ve evrensel olarak erişilebilirliği onu çokça değerli kılıyor.

Nükleer Füzyon Temiz Bir Enerji midir?

Nükleer Füzyon Nedir? Nükleer Füzyon Teknolojisi Hakkında Her Şey!

Nükleer füzyon enerjisinin nükleer fisyon kullanılarak üretilen enerjiye göre daha temiz ve çevreci olduğu belirtiliyor. Nükleer füzyon reaktörlerinin fisyon reaktörleri ile kıyaslandığında, daha az radyasyon yaydığı ve daha az nükleer atık oluşturduğu vurgulanıyor. Bundan dolayı iklim değişikliği için tehdit oluşturmayacağı kabul ediliyor. 

Füzyon reaktörlerinin klasik nükleer reaktörlere göre çok daha ucuza enerji üretme potansiyelinin bulunması da bu teknolojinin avantajlarından biri olarak gösteriliyor. Ayrıca nükleer füzyon reaktörlerinin ve santrallerinin klasik nükleer santrallere göre düşük bakım, onarım ve işletme maliyetine sahip olabileceğine de dikkat çekiliyor.

Ayrıca bakınız; Sürdürülebilirlik Kavramı Nedir? Neden Önemlidir?

Hangi Şirketler Nükleer Füzyon Yatırımı Yapıyor?

Nükleer Füzyon Nedir? Nükleer Füzyon Teknolojisi Hakkında Her Şey!

Nükleer füzyon teknolojisi, son zamanlarda temiz ve sürdürülebilir enerji kaynağı arayışında olan şirketlerin ilgi gösterdiği enerji modelleri arasında. Bu enerji çeşidiyle kıt olan fosil kaynaklara bağımlılıktan kurtulunması, yani enerji probleminin çözülmesi, büyük şirketleri bu alana yönelik yatırımlar yapmaya teşvik ediyor. ABD’de füzyon enerjisi alanında faaliyet gösteren şirketlere devlet tarafından milyonlarca dolar yardım yapılması da bu enerjinin gelecek açısından ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor.

TAE Technologies, Helion, General Fusion, CFS, Phoenix gibi şirketler nükleer füzyon enerjisi ve nükleer füzyon reaktörü gibi alanlarda proje ve prototipler üreterek bu alanda söz sahibi olmak istiyor. Dünyanın önde gelen sanayi devleri de son yıllarda nükleer füzyon alanında yatırım ve Ar-Ge çalışmalarıyla boy gösteriyor. Google, Marvel Fusion, Siemens, Chevron, Salesforce, Thales gibi büyük şirketlerin füzyon teknolojilerine yönelik büyük çaplı Ar-Ge yatırımları ve iş ortaklıkları bulunuyor.

Füzyon Enerjisi Sadece Dünyaya Değil, Cebinize de Yarayabilir! 

Nükleer Füzyon Nedir? Nükleer Füzyon Teknolojisi Hakkında Her Şey!

Füzyon enerjisine büyük Ar-Ge bütçeleri ayıran öncü sanayi ve teknoloji şirketlerinin hisse senetlerine yatırım yaparak bu alandaki potansiyeli siz de değerlendirebilirsiniz! Nasıl mı? Bunun için App Store ve Google Play Store’da yer alan Midas uygulamasını telefonunuza indirmeniz yeterli. Ardından birkaç adımda üyelik işleminizi tamamlayarak, borsada işlem gören tüm şirketlerin hisse senetlerini hızlı ve güvenli bir şekilde alıp geleceğe yatırım yapabilirsiniz.

Nükleer Füzyon Nedir? Nükleer Füzyon Teknolojisi Hakkında Her Şey!

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Ayrıca bakınız; Dünyanın En Büyük Petrol Şirketleri ve Sahipleri

Benzer İçerikler