Blog

LME Borsası ve Fiyatı Nedir?

June 28, 2024
LME Borsası ve Fiyatı Nedir?
Makaleyi sesli dinle
LME Borsası ve Fiyatı Nedir?

Açılımı Londra Metal Borsası olan LME, Endüstri Devrimi’nden bu yana varlığını sürdürerek dünyanın en önemli ve eski metal piyasası olma özelliğini koruyor. İş sahasında metal kullanan sanayicilerden yatırımcılara dek herkese önemli fırsat kapıları açan LME Borsası, global metal piyasasına hakim olmak isteyenlerin bir numaralı referansı konumunda!

LME borsası, dünyanın en önemli endüstri girdisi ve finansal piyasaların da en değerli yatırım araçları arasında yer alan metallerin piyasasını belirliyor. Metal fiyatları hakkında trendleri takip etmek ve metal piyasasının global ölçekteki seyrine dair detaylı ve güncel bilgilere sahip olmak için Londra Metal Borsası hakkında mutlaka sen de bilgi sahibi olmalısın. LME borsasına ilişkin aradığın tüm bilgiler ve daha fazlası, bu yazıda seni bekliyor.

LME Borsası Ne Demek?

Londra Metal Borsası (LME), global piyasada en çok rağbet gören metallerin fiyatlarını paylaşan, metal piyasasının trendlerini belirleyen ve ticaretini yöneten bir finans piyasası. Bakır, çinko, kurşun, nikel, alüminyum ve kalay gibi belli başlı metallerin küresel ölçekteki referans değerlerini belirleyen LME, bu fiyatları güncel olarak yayınlıyor. Böylelikle dünya çapında sanayi metalleriyle iş yapan şirketlere, madencilik firmalarına, yan sanayicilere ve yatırımcılara geçerli bir fiyat aralığı sunmuş oluyor.  

Londra Metal Borsasının Tarihçesi

Londra Metal Borsasının kuruluş hikayesi çok eskilere, 19’uncu yüzyıla dek uzanıyor. Metal borsasının, 1877 yılında Endüstri Devrimi ile birlikte artan metal talebine regülasyon getirmek için Londra’da kurulduğu biliniyor. LME, kayıtlara göre ilk olarak bakır ve birkaç temel metal ile ilgilenirken zaman içinde metal yelpazesini genişletiyor. Londra Metal Borsası, günümüzde de global metal piyasasının en saygın ve güçlü kuruluşları arasında yer alıyor. 

LME Ne İş Yapıyor?

Londra Metal Borsasında yapılan işlerin başında şunlar geliyor:

  • LME’de fiziksel teslimatlı işlemler ve vadeli işlemler yapılabiliyor.
  • Metallarin kalitesi kontrol ediliyor ve belli bir standardın korunması sağlanıyor.
  • Metal alışverişinde alıcı ve satıcılar arasında şeffaf ve güvenli bir köprü vazifesi oluşturuluyor.
  • Depolama sistemi ve sertifikasyon hizmetiyle metaller güvenli koşullarda muhafaza ediliyor. 
  • Metal fiyatlarının global ölçekteki hareketliliği hakkında bilgiler paylaşılıyor. Böylece alım ve yatırım stratejileri oluşturmak kolaylaşıyor. 

LME’de Hangi Metaller İşlem Görüyor? 

LME’de işlem gören belli başlı metalleri bakır, çinko, nikel, alüminyum, çinko, kurşun, kalay ve kıymetli metaller (altın, gümüş…) olarak saymak mümkün. Dünya metal piyasasında en çok tercih edilen ve işlem gören bu metaller, ağırlıklı olarak inşaat, elektrik-elektronik, otomotiv ve enerji gibi sektörlerde kullanılıyor. 

LME’de Nasıl İşlem Yapılır?

Londra Metal Borsasındaki işlemlerin yüzde 98’i kontrat ve vadeli işlem bazında hayata geçiyor. LME Vadeli Kontrat işlemi, bugün üzerinden anlaşılan fiyatın ileriki dönem için belirlenen tarihte gerçekleşecek teslim sırasında geçerli olmasını sağlıyor. LME’de işlemler ya fiyat değişikliklerinden korunmayı sağlayan hedge sistemiyle ya da fiyat dalgalanmalarından kâr elde etmeyi amaçlayan spekülatif sistem ile yürütülüyor. 

LME’de işlem yapabilmek için öncelikle aracı finans kurumlarından birinde bir hesap açmak gerekiyor. Kurumların iç işleyişlerine göre LME işlemleri farklılık gösterebiliyor. Bu yöntemlerden birinde, nakit ödemeli sözleşme ya da fiziksel teslimatlı sözleşmelerden biri seçiliyor. Fiziksel teslimatlı sözleşmelerde metal, fiziki olarak alınıyor. Nakit ödemeli sözleşmelerde ise fiziki metal ticareti yerine metal fiyatlarındaki artış ya da azalış üzerinden kâr ya da zarar elde ediliyor.  

Londra Metal Borsası Neden Önemli? 

Londra Metal Borsası, metal hedging konusunda öncü borsalar arasında başı çekiyor. LME, hedge (korunma) yöntemi sayesinde şirketlerin metal fiyatlarında yaşanabilecek dalgalanmalardan zarar görmesini engelliyor. Dolayısıyla metal piyasasındaki alıcı-satıcı ve yatırımcılar LME’nin çalışmaları sonucunda global fiyat dalgalanmalarına karşı pozisyonlarını koruyabiliyor. Bunun dışında fiyat dalgalanmalarından faydalanmak isteyenlere ise spekülatif yöntemi sunarak yatırımcıların kâr elde etmesini sağlıyor. 

Borsa ve finans piyasaları hakkında aradığın bilgiler, Midas’ın App Store ve Play Store uygulamalarıyla her zaman yanında!

LME Borsası ve Fiyatı Nedir?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler