Blog

Geleceğin Temel Taşı Lityum İyon Pil Nedir? Özellikleri Nelerdir?

November 21, 2022
Geleceğin Temel Taşı Lityum İyon Pil Nedir? Özellikleri Nelerdir?
Makaleyi sesli dinle
Lityum İyon Pil

Yüksek kullanım yoğunluğuna sahip mobil cihazların güçlü bir enerji kaynağına ihtiyaç duyması, yüksek kapasiteye sahip pil teknolojilerine olan talebi de doğal olarak artırıyor. Lityum iyon teknolojisi ise günümüzde olduğu gibi yakın gelecekte de bu alandaki liderliğini sürdüreceğe benziyor!

Lityum iyon piller cep telefonu, tablet ve dizüstü bilgisayar gibi pek çok elektronik cihazın güç birimlerinin üretiminde hem işlev hem de maliyet bakımından büyük bir yer tutuyor. Yeni nesil teknolojik araçların şarj ihtiyaçlarını karşılamada kullanılan bu enerji kaynakları, hafif olmakla birlikte güç ve kapasite bakımından diğer pil türlerine göre daha fazla enerji sağlamasıyla öne çıkıyor. Bu da lityum iyon pilleri mobil teknoloji ürünlerinde en çok tercih edilen çözümlerden biri kılıyor. 

Lityum piller mobil cihazlarda kullanımın yanı sıra sürdürülebilir çevre uygulamaları için de kritik bir önem taşıyor. Hatta bu doğrultuda, son yıllarda çevre dostu elektrikli araçların güç çözümlerinde de önemli bir rol üstleniyor. Tüm bunların ışığında yakın gelecekte, yüksek kapasiteli lityum pillerin endüstriyel alanda da daha geniş bir kullanıma sahip olması bekleniyor. Peki, hakkında sıkça konuşulan bu yüksek katma değerli güç kaynağı hakkında siz neler biliyorsunuz?

Lityum Nedir?

Lityum İyon Pil

Lityum, 1800’lü yıllarda bulunan ve günümüzde çok yaygın kullanım alanına sahip olan bir element olarak biliniyor. Doğada saf halde bulunmayan lityum, yumuşak ve gümüş benzeri bir renge sahip olup kesilebilir özellikler taşıyor. Lityum, yoğunluğu en düşük metal olarak tanımlansa da aynı zamanda en katı elementlerden biri olarak da tanınıyor. Okyanuslarda iyon formunda bulunan bu element, genelde tuzlu sulardan elde ediliyor. Lityumun oluşması için gerekli olan koşullar nadiren gerçekleşebildiği için bu değerli element çeşidi, doğada çok az bulunan elementler arasında yer alıyor.

Lityum Ne İşe Yarar?

Lityum İyon Batarya

Kullanım alanı oldukça yaygın bir element olan lityum, akla bile gelmeyecek birçok farklı sektörde kullanılıyor. En önemli kullanım alanı cep telefonu, tablet bilgisayar, dizüstü bilgisayar, dijital fotoğraf makinesi gibi elektronik cihazlar olsa da bu sıra dışı element farklı alanlarda da yaygın bir şekilde tercih ediliyor. 

Sanayide yüksek sıcaklıkta yağlama yapabilme özellikli greslerin üretiminde kullanılan lityum, sağlık alanında ise psikiyatrik ilaç olarak da değerlendiriliyor. Öyle ki bu element, farmakoloji alanında günümüzün en yaygın sorunları arasında gösterilen bipolar bozukluğu ve majör depresif bozukluğu tedavi etmek için kullanılıyor.

Lityum İyon Pil Nedir?

Piller

Lityum iyon (Li-ion) pil, günümüzde birçok elektronik cihazın ihtiyaç duyduğu gücü sağlıyor. Düşük maliyetli, yeniden doldurulabilir ve hafif özellikte olduğundan li-ion piller diğer güç kaynaklarına oranla daha fazla tercih ediliyor. Lityum iyon piller geleneksel pillere oranla daha hızlı şarj oluyor, uzun süre kullanılabiliyor ve daha hafif bir tasarıma sahip oluyor. 

Lityum iyon pillerin açık ara farkla en çok deneyimlediğimiz özelliği ise malum: Bu pil çeşitleri diğerlerine kıyasla yüksek bir güç yoğunluğuna sahip olduğu için mobil cihazların güç içinde elektrik enerjisine ihtiyaç duymadan daha uzun süre kullanılmasına imkân tanıyor.

external link icon
are-electric-vehicle-batteries-ready-key-image-800x420

Elektrikli Araçlar için Batarya Üreticisi Şirketler!

Lityum İyon Pil Özellikleri Nelerdir?

Geleceğin Temel Taşı Lityum İyon Pil Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Elektronik ürünlerin vazgeçilmez güç çözümü olan lityum iyon pil özellikleri bakımından neden bu denli tercih konusu olduğunu esasında açıkça gözler önüne seriyor. Çünkü lityum iyon bataryalar hafif, düşük maliyetli, yeniden doldurulabilir özellikte olup çok hızlı şarj edilebiliyor. Güvenli ve bakımı kolay olup aynı zamanda çevreye zarar vermeyen bir pil teknolojisi olarak da ayrıca dikkat çekiyor. 

Bu pil türünün şarj edilmesi için tamamen boşalmasına gerek olmuyor ve istenen seviyede şarjdan çekilebiliyor. Lityum pillerin olumsuz yanları kullanıma bağlı olarak zaman içinde kapasite kaybı ve deşarj olarak aktarılıyor. Ayrıca pillerin içinde yer alan sıvı elektrolit yüksek sıcaklıklarda tehlikeli olabiliyor. Bundan dolayı bir lityum pil delindiği durumda yanma tehlikesine davetiye çıkarabiliyor. Dolayısıyla bu pilleri doğrudan güneş ışığı ve ısıdan korumak gerekiyor.

Lityum İyon Pil Teknolojisine Yatırım Yapan Şirketler Hangileri?

Li-ion pil teknolojilerine yatırım yapan şirketler, teknolojik gelişmelerle birlikte daha çok elektrikli portatif ürün, elektrikli otomobil, elektrikli scooter ve elektrikli bisikletlerin yaygınlaşması üzerine ortaya çıkacak talep artışını karşılamak istiyor. Günlük hayatta daha fazla pil ömrüne ihtiyaç duyan elektronik sektöründe, önümüzdeki yıllarda lityum batarya kullanımı konusunda bir talep patlaması olabileceği öngörülüyor. Bundan dolayı lityum iyon pil teknolojisine yatırım yapan şirketlerin sayısında da önemli bir artış söz konusu. 

Lityum iyon batarya teknolojilerinin sürekli talep görecek olmasından hareketle ciddi bir ekonomik büyüklüğe ulaşması bekleniyor. Tüm bunların yanında karbon emisyonunu düşürmeye yönelik çevre dostu çözümlere yönelme çalışmaları da lityuma olan talep artışının daha hızlı gündeme gelebileceğini gösteriyor. Lityum iyon pil teknolojisine yatırım yapan en büyük şirketlerden bazıları ise şunlar:

Tesla

Lityum iyon pil yatırımlarına büyük önem veren şirketlerden biri olan Tesla lityum iyon pil üretiminde tecrübeli markalarla iş birliğine giderek bu alanda yenilikçi çözümler sunmaya odaklanıyor. Tesla, kendi ürettiği elektrikli araçların güç çözümlerinde kullandığı lityum iyon pillerin yanı sıra, günlük hayatta elektrik ihtiyacını karşılayabilecek büyüklükteki lityum iyon pil üretimine yönelik çalışmalar da yürütüyor.

Apple

iPhone, iPad, MacBook gibi cihazların güç çözümleri için yeni nesil lityum iyon pil kullanımına büyük önem veren Apple, bu teknolojiyi daha hızlı şarj ve uzun ömürlü kullanım için tercih ediyor. Apple’ın cihazlarında kullandığı lityum iyon pil teknolojisinin iki aşamadan oluşan bir şarj sistemine sahip olduğu belirtiliyor. Hızlı şarj özelliği sayesinde cihazın pili kısa sürede %80 oranında doluyor, geri kalan %20’lik kısım ise yavaş şarj ile doluyor. Apple’ın iki aşamadan oluşan şarj süreci, kullanıcılara hız kazandırmasının yanında pilin kullanım süresini de uzatıyor.

Panasonic

Lityum iyon pil teknolojilerine yönelik geliştirdiği yenilikçi teknolojilerle daha uzun pil ömrü sunmaya odaklanan Panasonic, ürettiği lityum bataryalarla elektrikli araç menzillerinin normalinden daha fazla olmasını sağlıyor. Aynı zamanda Tesla’nın elektrikli araç pilleri için çözüm ortağı da olan şirket, mevcut pil ağırlıklarına çok daha fazla enerji sığdırma konusunda çalışmalar yürütüyor. Böylece aynı ağırlıktaki pillere sahip elektrikli araçların menzilinin 100 kilometre daha uzun olmasını hedefliyor.

LG

Elektrikli araç bataryasında yüzde 20 pazar payına sahip olan LG Honda, Hyundai, General Motors, Stellantis gibi markalarla iş birliği yaparak lityum iyon pil geliştirme yatırımlarını sürdürüyor. Geçtiğimiz aylarda hisseleri Güney Kore borsasında işlem görmeye başlayan LG, topladığı 11 milyar dolara yakın taleple bu alandaki şirketlere yatırım yapmayı düşünenlerin dikkatini çekmeyi başarmıştı. LG’nin elektrikli araç bataryası üreticileri arasında pazar payını daha da artıracağı öngörülüyor.

CATL

Lityum iyon pil üretiminde uzmanlaşmış bir şirket olan CATL (Contemporary Amperex Technology Co. Limited) dünyanın en büyük elektrikli araç lityum iyon pil üreticisi olarak biliniyor. 2011’de kurulan şirketin kendi geliştirdiği lityum iyon pil tasarımları sayesinde, elektrikli araç lityum iyon pil üretiminde kısa sürede zirveye yerleştiği göze çarpıyor. Marka, dünya çapında birçok otomobil üreticisinin lityum iyon batarya konusunda ana tedarikçisi olarak biliniyor. Borsada işlem gören CATL, son yıllarda yatırımcıların bu alanda en çok tercih ettiği şirketlerin de başında yer alıyor.

Geleceğin Temel Taşı Lityum İyon Pil Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Lityum iyon pil teknolojisi yatırımlarında söz sahibi olan bu şirketlerin hisselerini Midas yatırım hesabın üzerinden sen de kolayca alabilirsin. App Store ve Google Play’de yer alan Midas uygulamasını indirdikten sonra, yatırım yapmaya hemen başlamak için üyelik aşamalarını hızlıca tamamlaman yeterli.

Geleceğin Temel Taşı Lityum İyon Pil Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Ayrıca bakınız: Geleceğin Şirketleri Nelerdir?

Benzer İçerikler