Borsa Yorumları

Elektrikli Araçlar için Batarya Üreticisi Şirketler!

December 20, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Elektrikli Araçlar için Batarya Üreticisi Şirketler!

Elektrikli araçlar son zamanların en popüler sektörü! Sektörün dev ismi Tesla’daki her yeni haber meraklısını ve elbette yatırımcısını heyecanlandırıyor. Avrupa’da 2030 yılına kadar 30 milyon elektrikli araç hedefi, ABD’de Enflasyonla Mücadele Yasası kapsamında elektrikli araçlara getirilen teşvikler ve Çinli şirketlerin sektördeki atılımları adeta dönüşümün ayak sesleri diyebiliriz!

🔋 Geleceğin otomobilleri artık elektrikli ve bilin bakalım onlara ne lazım: BATARYA!

Elektrikli araçlarda batarya aracın toplam maliyetinin dörtte birinden fazlasını oluşturuyor. Bu da demek oluyor ki elektrikli araçların en pahalı bileşeni.

Batarya demişken öyle sıradan bir batarya da elbette olacak iş değil.

Elektrikli araçlarda en yaygın batarya türü lityum iyon bataryalar. Enerji yoğunluğunun yüksek olan bu batarya türünün maliyeti de oldukça yüksek. Tabi en büyük etken hammadde tedariki. Bu noktada bu alana yapılan yatırımlar da oldukça önemli.

2019 yılında 17 milyar dolar olan elektrikli araç batarya pazarı, Çin’den Avrupa Birliği’ne içten yanmalı motorlu araçların satışının kaldırılması hedeflerine paralel çok hızlı büyüyor ve SNE Research tahminlerine göre 2028 itibariyle 95 milyar dolar büyüklüğe ulaşacak.

Motor and Wheels analizine göre ise bir elektrikli aracın değerinin yaklaşık 30% ile 57%’si bataryadan oluşuyor. Financial Times’ın analizine göre ise bu oran 40% seviyesinde.

Uzun lafın kısası elektrikli araç üretimi arttıkça ve batarya inovasyonları geliştikçe bu maliyetlerin düşmesi beklense de, batarya üretimi gelişmiş ülkeler elektrikli araçlar sektörünün pastasından en çok payı alacak olanlar.

Geleceğe yatırım yapmayı seven yatırımcı profilleri için batarya şirketleri: 

Albemarle (ALB)

Albemarle, katalizör çözümleri ve performans kimyasalları alanında küresel bir üreticidir. Son 10 yıl içinde, şirket özellikle lityum yatırımlarıyla dikkat çekmektedir.

2015 yılında, Albemarle, lityum ve brom gibi yüksek marjlı alanlarda lider olmak amacıyla Rockwood Holdings’i satın aldı. 2017 yılında, aynı zamanda Çin’de lityum hidroksit ve lityum karbonat dönüşüm varlıklarını da satın aldı. 2019 yılında, şirket Avustralya’da Kemerton Lityum projesini başlattı ve lityum sektöründe faaliyetlerini satın almalar yoluyla genişletti. 

Bu yıl, Amerikan borsalarının kötü performansına rağmen, Albemarle’ın hisseleri yıl başından bu yana yalnızca 1,43% düşüş yaşadı.

Elektrikli Araçlar için Batarya Üreticisi Şirketler!

Piedmont Lithium (PLL)

Piedmont Lithium, North Carolina bölgesinde bulunan bir lityum şirketidir. Şirketin Kuzey Carolina’da “ABD ve Avrupa’daki elektrikli araç şarj pazarına hizmet edeceğini” söylediği bir lityum hidroksit tesisi bulunmaktadır.

2018 yılında halka arzı gerçekleşen Piedmont Lithium Nasdaq’ın önemli lityum yatırımcısı şirketlerinden biri.

Elektrikli Araçlar için Batarya Üreticisi Şirketler!

Kontrolmatik (KONTR)

Dünyada ve Türkiye’de elektrikli otomobil kullanımı yaygınlaşırken, yerli elektrikli otomobil TOGG’un da üretim bandından inmesiyle elektrikli araçlara yönelik pil hücresi ve bataryasına oluşacak talebin Türkiye’de yapılacak üretimle karşılanması amaçlanıyor.

Yalnız Türkiye’de değil dünyada da emin adımlarla büyüme planlarını sürdüren ve halen ‘Pomega Enerji Depolama Teknolojileri’ şirketiyle Ankara Polatlı’ya Türkiye’nin ilk özel sektör lityum-iyon pil hücresi ve enerji depolama sistemleri fabrikasını inşa eden Kontrolmatik Teknoloji, küresel pazardaki ihtiyacı da görerek bu alandaki ikinci yatırımını Amerika’da gerçekleştiriyor. 

Kontrolmatik Teknoloji, Amerika’nın Güney Carolina eyaletinde 279 milyon dolarlık lityum-iyon pil hücresi ve enerji depolama sistemleri fabrikası yatırımı yapacak. ABD’nin Güney Carolina eyaletindeki Colleton ilçesinde inşa edilecek ve ‘Pomega Energy Storage’ adıyla hizmet verecek olan yıllık 3GWh kapasiteli fabrika, şebeke ölçeğindeki depolama pazarını hedefleyecek.

Elektrikli Araçlar için Batarya Üreticisi Şirketler!

Koç Holding (KCHOL)

Koç Holding’in 32 milyar liralık yatırım maliyetiyle, Ankara’da 532 bin metrekare alanda elektrikli araçlar için kurulacak lityum pil hücresi ve batarya fabrikasında ÇED süreci tamamlandı.

Holding, dünyanın en büyük pil üreticilerinden Güney Koreli SK On ve otomotiv devi Ford Motor Company ile ortaklık kuracak. Planlama aşamasındaki pil fabrikasında 2025 yılında üretime başlanacak ve yıllık pil üretim kapasitesi 30-45 GWh seviyesinde olacak.

Yiğit Akü’nün mevcut fabrikasından sonra bu yıl iki pil yatırımı daha alan Ankara, Türkiye’de lityum iyon pil üretiminin merkezi olmaya doğru ilerliyor.

Elektrikli Araçlar için Batarya Üreticisi Şirketler!

Elektrikli Araçlar için Batarya Üreticisi Şirketler!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı