Blog

Geleceğin Şirketleri Nelerdir?

November 4, 2022
Geleceğin Şirketleri Nelerdir?
Makaleyi sesli dinle
Geleceğin Şirketleri

Tarihin akışını değiştiren önemli olaylar, iş ve ekonomi dünyasının dinamiklerini de başkalaştırarak ciddi bir dönüşüme yol açtı. Teknolojik inovasyon ve dijital dönüşüm trendleri yalnızca ekonomi ya da üretim-tüketim alışkanlıklarını derinden etkilemekle kalmamış aynı zamanda sosyal yaşamı ve çalışma hayatını da yepyeni bir noktaya taşımıştır. 21. yüzyıldan itibaren her alanda kendini gösteren bütünsel değişimler, bireylerin hızla gelişen dünyaya uyum sağlamaları için sahip olmaları gereken yetkinlikleri de farklılaştırmıştır. 

Dijitalleşme çağında Küresel İş Gücü Piyasalarının talep ettiği yeni kaynak türü, yüksek nitelikte insan kaynağı olarak öne çıkar. Entelektüel birikimlerini yeni bir iş yaratma ya da ticari bir girişime dönüştürme yetisine sahip olan bireyler; dijital tabanlı, modern ve inovatif ekonomik modelin ihtiyaç duyduğu temel kaynaktır. Zira gelişen otomasyon sistemlerinin ve akıllı teknolojilerin insanların yapabildiği işlerin büyük bir kısmını yapabiliyor olması, geleceğin şirketlerinin çalışanlarında aradığı becerileri değiştirmiştir.

Hangi Özellikleri Bir Şirketi Geleceğe Taşır?

Yeni teknolojiler, dijital çağ ve küreselleşme gibi etkenlere bağlı olarak değişim rüzgârları eserken 2019’da başlayan COVID-19 salgını dünya ekonomisini durgunluk sınırına taşıdı. Bu durum, her ne kadar emek piyasasını belirsizliğe sürüklemiş olsa da geleceğin sektörlerinin şekillenmesini hızlandırdı. Bir şirketi geleceğe taşıyacak olan özellikler şu şekilde sıralanabilir: 

Geleceğin firmaları; veri, algoritma ve diğer yeni teknolojileri kullanarak daha hızlı büyümeyi başaran şirketlerdir. İş dünyası, son yıllarda Eksponansiyel Organizasyonlar yani ExO işletmelerin doğuşuna şahit oldu. Geleceğin şirketleri özellikleri arasında en çok dikkat çeken, bu firmaların beklenmedik durumlarla karşı karşıya kaldığında dahi dönüşüme hazır olmalarıdır.

Gelecekte Ön Plana Çıkacak Sektörler Hangileridir?

Geleceğin Şirketleri Nelerdir

Çok sayıda sektörden ve farklı ekonomilerden alınan sonuçlar ışığında önümüzdeki on yılda insanlar ile makineler arasındaki iş bölümünde değişimler yaşanacağı öngörülüyor. Araştırmalar, milyonlarca iş kolunun tarihe karışacağını, insanlar, algoritmalar ve makineler arasındaki dengelere uygun çok sayıda yeni görevin ortaya çıkabileceğini ortaya koymuştur. Günümüzde pek çok sektörde yeni görevler ortaya çıktığını ve bazı iş kollarına duyulan ihtiyacın gittikçe azaldığını gözlemlemek mümkün. Hâl böyle olunca gelecekte ön plana çıkacak olan sektörler yalnızca iş dünyasının değil aynı zamanda finansal piyasaların ve yatırımcıların da merak konusu hâline geliyor. 

Sürekli değişen ve gelişen dünya düzenine uyum sağlayabilen firmalar, aynı zamanda geleceğin yatırım araçları olarak da kabul edilebilir. Zira uzun vadeli yatırım yapılacak olan sektörler veya şirketler, büyüme ve devamlılık açısından gelecek vadetmelidir. Borsada geleceğin şirketlerinin şu sektörlerde faaliyet gösteren firmalar olacağı öngörülüyor: 

  • Otomotiv Sektörü: Sanayinin ve endüstrinin gelişiminde önemli bir yeri olan otomotiv sektörünün gelecekte de varlığını sürdüreceği düşünülüyor. Tıpkı diğer sektörlerde olduğu gibi bu alanda da köklü değişimler söz konusu. Hibrit ve elektrikli taşıt teknolojilerinin hızla geliştirilmesi ile dizel ve benzinli motorların tamamen ortadan kalkma ihtimali değerlendiriliyor. 
  • Teknoloji, Yapay Zekâ ve Yazılım: Bu sektörlerin geleceğe damgasını vuracağını tahmin etmek hiç de güç değil. Dijital tabanlı sistemler ve yapay zekâ uygulamaları ile yaşanan dönüşüm; sanayi, finans, sağlık, eğitim, yani kısacası her alanda bütünleşmiş bir yapıyı meydana getirebilir. 
  • Savunma Sektörü: Jeopolitik risklerin günden güne artmasıyla savunma sanayisi önem kazandı. Ülker, etkili siyaset için güçlü bir ekonomi kadar teknoloji uyumlu bir silahlı güce de ihtiyaç duyuyor. Bu durum, savunma sektörünün gelecekte de kilit rol oynayacağına işaret eder. 
  • Sigorta Sektörü: Ekolojik dengenin bozulması, iklim değişikliği ve doğal kaynakların hızla tükenmesi ile küresel ölçekte risk ve tehdit oluşturabilir. Dolayısıyla gerek doğal afetlere gerekse ekonomik krizler sonucu yaşanabilecek kitlesel karışıklıklara karşı önlem almak adına gelecekte neredeyse tüm faaliyetlerin sigortalı olarak gerçekleştirileceği öngörülür. 
  • Tarım ve Gıda Perakendeciliği: Dünya nüfusunun hızla artması ve verimli toprakların azalması, tarım ve gıda faaliyetlerini gün geçtikçe daha da önemli hâle getirir. Hem tarımsal faaliyetlere öncelik veren hem de dağıtım ve satış alanlarını üstlenen firmaların geleceğin şirketleri arasında yer alacağı tahmin ediliyor. 
  • Enerji Sektörü: Teknolojik gelişmeler ve büyüyen dünya nüfusu, enerji ihtiyacının devamlı olarak artmasına yol açıyor. Elektrikli motor teknolojisinin de popülerlik kazanması da enerji sektörünün hayatımızdaki yerini kalıcı hâle getiren bir diğer etken. 

Hâlihazırda muazzam bir dönüşüm süreci geçiren iş dünyası, ekonominin hem bugününü hem de geleceğini şekillendiriyor. Nitelikli iş gücünün ve global vizyonun bu dönemde şirketler ve sektörler için ayrıcalık yarattığı yadsınamaz bir gerçek. Geleceğin şirketleri örneklerine bakıldığında bu değişimlere uyum sağlayabilenlerin kazandığı gözlemlenebilir.  

Geleceğin Şirketleri Arasında Yerini Alanlar Hangileridir?

Gelecek Şirketleri

Performans, iş dünyasının en önemli dinamiklerinden biridir. Güçlü bir organizasyon ise büyümenin ve böylelikle başarılı olmanın anahtarı olarak düşünülebilir. Öğrenebilen, gereken durumda aksiyon alabilen ve rekabet edebilen firmalar geleceğin şirketleri arasında yerini alır. 

Workday

Workday Inc, Amerika merkezli finansal yönetim ve bilgi sistemi yazılımı sağlayıcısıdır. Kurumsal yazılım standartları baz alındığında şirketin hâlâ cüzi bir yapı olduğundan söz edilebilir. Ancak insan kaynakları ve temel kurumsal fonksiyonlarda dijital program satışının öncüsü olan bu şirketin sektörü domine ettiğini söylemek mümkün. Yatırımcılar, Workday’in gelecekte de zirveye oynayacağını öngörüyor. 

Square

Square, Japonya merkezli bir video oyun şirketi olarak faaliyetlerine başladı. Hisselerinde dönem dönem düşüşler gerçekleşse de şirket 2018 yılında satış gelirini yüzde 50 artırarak 3,3 milyon dolara yükseltmeyi başardı. Block zinciri ve merkezsiz teknolojileri benimseyen Square, geleceğin şirketleri arasında liste başında yer alıyor. 

ServiceNow

ServiceNow, en hızlı büyüyen kurumsal yazılım şirketi unvanına sahip. Kurumsal faaliyetlerin yürütülme biçimini dönüştürme hedefiyle kurulan şirketin önceliği bilgi teknolojilerinden yararlanarak çalışanların hayatını kolaylaştırmaktır. İnsan kaynakları, finans, hukuk ve güvenlik yönetimi gibi pek çok alanda faaliyet gösteren ServiceNow, büyüme aşamasında olan ve pazarda ilgi gören ürünlere sahip şirketlere de yatırım yapıyor. 

Contemporary Amperex Technology

Contemporary Amperex Technology, 2011 yılında Çin’de kurulmuştur. Elektrikli araçlar ve enerji depolama sistemleri için lityum iyon pil tedarikçisi olan CATL, 2018 yılında 152 milyon dolar kâr elde etti. Tencent ve batarya devi CATL; Volkswagen, BMW, Honda ve bazı Çinli otomobil şirketlerine pil sağlıyor. Elbette ABD ile Çin arasında süregelen anlaşmazlık, elektrikli araç kullanımına destek verilmemesi veya sübvansiyonların kademeli olarak azaltılması şirkete yatırım yapmayı düşünenler açısından endişe konusu olabiliyor.  

Spotify

Müzik sektörüne modern bir soluk getiren Spotify, İsveç merkezli bir müzik veri akışı ve podcast servisi. Bağımsız plak şirketlerinden seçilen müzikleri sınırsızca dinlemeyi olanaklı kılan firma, aylık abonelik sistemiyle kullanılabilen bir dijital müzik platformudur. MP3’leri tarihe karıştıran şirket, dünyanın en önemli pazarlarında rekabet etmek adına her yıl milyarlarca dolar harcıyor. 

Atlassian

Atlassian, ürün inovasyonuna odaklanan Avustralya merkezli bir kurumsal yazılım şirketidir. Şirket, geleneksel satış modellerini tercih etmiyor. Firmanın bunun yerine çevrimiçi pazarlama stratejilerini kullandığını söylemek mümkün. Geleceğin şirketleri arasında yer alan Atlassian’ın geleceğini yoğunlaşan rekabet ortamında alacağı aksiyonlar belirleyecek. 

Xiaomi

Çin’in dört büyük akıllı telefon markasından biri olan Xiaomi, hızla değer kazanan bir şirket. Dünyanın en hızlı büyüyen akıllı telefon pazarlarından biri olan Hindistan’da şirketin payı günden güne artıyor. Marka, ürün skalasını akıllı ev cihazlarıyla çeşitlendirerek geleceğin şirketleri arasındaki yerini garanti altına almış durumda. 

Salesforce

Yazılım sektörünün geleceğini şekillendiren isimlerden biri olan Salesforce, iş dünyasının önemli uygulamalarını satın alarak bünyesinde dahil ediyor. Büyüme ve nakit akışı bakımından oldukça başarılı bir şirket olduğunu söylemek mümkün. 130 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olan firma, geleceğin şirketlerine verilebilecek en iyi örnekler arasında.

Vertex Pharmaceuticals

Boston merkezli ilaç üreticisi Vertex Pharmaceuticals, nadir görülen hastalıklarda uzmanlaşmış durumda. Analistler, şirketin gelecek yıllarda ciddi bir büyüme sürecine gireceğini öngörüyor. Şirket, yeni bilim alanlarına dâhil olarak marka değerini artırmayı hedefliyor. 

Geleceğin Şirketlerine Yatırım Yapmanın Önemi Nedir?

Geleceğin Şirketleri Nelerdir?

Yatırım yapılacak şirketleri gelecek vadeden firmalar arasından seçmek oldukça önemli. Bir şirketin gelecekteki başarısını belirleyen çok sayıda faktör mevcut. Sektöründe kalıcı olabilecek şirketlere yatırım yapmak ancak doğru veriler ışığında mümkün oluyor. Geleceğin teknoloji hisselerine yatırım yapmak için hisse senedi seçimini Midas’ın uzman vizyonundan yararlanarak gerçekleştirebilirsin. Beklentilerine ve hedeflerine uygun hisse senedi türlerini Midas uygulamasından bulabilir, Midas yatırım hesabı ile yatırımlarını en kolay şekilde yönetebilirsin. 

Geleceğin Şirketleri Nelerdir?
Benzer İçerikler