Blog

İzlenebilecek En İyi Yabancı Diziler

July 18, 2023
İzlenebilecek En İyi Yabancı Diziler
Makaleyi sesli dinle
İzlenecek Diziler

Her saniyesinde akıl dolu hamleler ve çarpıcı metaforlar bulunan bir fantastik dizi mi, her biri birbirinden bağımsız 10 serilik bir dizi-film mi? Yoksa gülmekten yerlere yatacağın bir sitcom mu izlemek istersin? Belki de ihtiyacın seni bu dünyadan uzaklaştıracak bir animasyondur. Bu yazıda en iyi kararı vermen için gelmiş geçmiş en iyi yabancı dizileri seninle paylaşıyoruz! Hadi, IMBD puanlarına göre sıraladığımız en iyi yabancı dizi önerilerimize göz at!

“Nerede yeni dizi, orada ben!” diyenlerdensen izlenecek tüm hikayeleri tükettiğini düşünüyor olabilirsin. Üstelik son yıllardaki yapımların birbirine benzeyen bazı yönlerinden dolayı artık farklı maceralar araman da çok doğal. Peki, hiç geçmiş senelerin dizilerine veya en yeni ve özgün yapımlara bakmayı düşündün mü? Yılının ötesine geçen çekimler, hala rakibi bulunmayan akıl dolu senaryolar, mest eden oyunculuklar… Hepsi tüm zamanların en iyi dizilerinde bir araya geliyor.

Kültleşmiş yabancı dizileri daha önce hiç izlemediysen ya da “Acaba hangi diziye tekrar başlasam?” diye düşünüyorsan doğru yere geldin! Bu içerikte Internet Movie Database (IMDB) puanlarına göre en iyi 25 diziyi senin için sıralıyoruz. Öyleyse perde açılsın!

Breaking Bad

Breaking Bad

2008 yapımı Breaking Bad, 9,5 puanla IMDB’nin en iyi diziler listesinin ilk sırasında yer alıyor. Netflix’te hala en çok izlenen yabancı diziler arasında bulunan Breaking Bad, lisede kimya öğretmeni olan Walter White’ın üçüncü evre akciğer kanseri olduğunu öğrenmesiyle başlıyor. Pek de mutlu bir hayat yaşamayan Walter White, eski öğrencisi Jesse Pinkman ile yasa dışı bir işe giriyor ve işler kızışıyor. Beş sezon süren bu dizide gerilim ve heyecan bir olsun eksilmiyor!

Band of Brothers

Band of Brothers

Savaşın getirilerini en iyi yansıtan dizilerden biri olan Band of Brothers, 9,4’lük puanıyla IMDB en iyi diziler listesinin ikinci sırasına yer alıyor. Karakterlerin İkinci Dünya Savaşı ve sonrasında yaşadıklarını anlatan bu dizi, savaş kavramına yepyeni bir bakış açısı getiriyor. Üstelik Band of Brothers’ın yapımcısı da Tom Hanks! Yani başarısı tesadüf değil!

Chernobyl

Chernobyl

2019 yılında yayınlanmaya başlayan Chernobyl, adından da anlaşılabileceği gibi Çernobil faciasını anlatıyor. Yalnızca beş bölümden oluşan bu mini dizi, yayınlandığı dönemde dünyada yarattığı güçlü etkiyi hala sürdürüyor. Chernobyl 9,4’lük IMBD puanıyla en iyi diziler listesindeki yerini hala koruyor.

The Wire

The Wire

2002 ve 2008 yılları arasında yayınlanan The Wire, 9,3 IMDB puanıyla en iyi diziler listesinin dördüncü sırasında. Baltimore şehrinde geçen bu dizi, izleyenleri her sokakta farklı bir maceraya sürüklüyor. Toplamda beş sezon süren The Wire, her sezonunda başka bir konu ekseninde ilerliyor. Sen de iyi ve kötü kavramlarının karşı karşıya geldiği dizileri seviyorsan The Wire tam senlik!

Avatar: The Last Airbender

Avatar Last Airbender

Animasyon keyfini mistik dünyalara dalarak çıkarmak ister misin? Öyleyse Avatar: The Last Airbender’a hemen başlamalısın! Avatar Aang ve arkadaşlarının dünyayı kurtarmak için çıktıkları bu macera, unutulmazlar arasındaki yerini koruyor. Öyle ki dizi, 9,3 IMBD puanıyla en iyiler arasında bulunuyor. Avatar Aang’ın macerasını izlemek için hemen Netflix’e koş!

Game of Thrones

Game of Thrones

“Winter is coming!” Evet, bir zamanlar herkesin dilinde dolanan bu cümle efsanevi dizi Game of Thrones ile dünyaya yayılmıştı. Belki de benzeri gelmeyecek kadar iyi olan senaryosu ve görsel efektleriyle Game of Thrones, 9,2 IMDB puanıyla en iyi yabancı diziler listesinde altıncı sırada yer alıyor. Game of Thrones, Westeros diyarındaki hanedanların taht mücadelesini anlatıyor. Hem de fantastik unsurlarla bezeli benzersiz bir kurguyla!

The Sopranos

The Sopranos

The Sopranos’u daha önce izlememiş olsan bile Tony Soprano’nun adını bir yerlerden işitmiş olmalısın. Bir mafya ailesi patronu olan Tony Soprano, hayatında bir denge kurmaya çalışıyor. Dizide Tony Soprano’nun aile, adalet, suç, meslek, şiddet ve dostluk kavramları arasında denge kurmaya çalışması anlatılıyor. 9,2 IMDB puanına sahip olan bu dizi, Soprano ailesinin kendine özgü yaşamını sürükleyici bir senaryoyla ekranlara taşıyor.

Attack on Titan

Attack on Titan

2013 ve 2023 yılları arasında yayınlanan Attack on Titan, 9,1 IMDB puanıyla öne çıkıyor. 845 yılında geçen dizide, insanları yok etmek üzere devler ortaya çıkıyor. Devlerden korunmak için insanlar üç bölümlü bir duvar örüyor. Tabii iş bununla bitmiyor. Heyecan, çatışma, duygusallık… Ne ararsan Attack on Titan’da diyebiliriz!

Rick and Morty

Rick and Morty

Bugüne kadar Rick and Morty izlemediysen çok şey kaybettiğini söyleyebiliriz. Ama neyse ki o kara günler geride kaldı! 9,1 IMDB puanına sahip olan bu diziyi Netflix’ten izleyebilirsin. Alkolik bilim adamı Rick ve torunu Morty’nin maceraları seni hem güldürecek hem de düşündürecek! Onlar sonsuz evrenleri keşfederken sen de hiç bilmediğin serüvenlere dalacaksın.

The Twilight Zone

The Twilight Zone

1959 ve 1969 yılları arasında yayınlanan The Twilight Zone, 9,1 IMDB puanıyla keşfedilmeyi hak eden diziler arasında. Her bölümü birbirinden bağımsız olan bu dizi, daha çok bilim kurgu ekseninde ilerliyor. Zaman zaman görülen doğaüstü olaylar ise büyük bir fantazi ve gizem yaratıyor. İnsanoğlunun bildiklerinden ötesine odaklanan bu dizi, hayal gücünün sonsuz olasılıklarıyla unutulmaz bir deneyim vadediyor.

Sherlock

Sherlock

Bu zamana kadar Sherlock’un adını duymamış olman neredeyse imkansız! Aynı adı taşıyan romandan uyarlanan bu dizi, Sherlock Holmes adında bir dedektifin hikayesini konu alıyor. Tesadüf eseri tanıştığı arkadaşı Dr. John Watson ile birlikte iş yapmaya başlayan Sherlock Holmes, izleyicilerine birbirinden heyecanlı hikayeler sunuyor. Seri, 9,1 IMDB puanıyla diziseverlerin en popüler dizi önerileri arasında yer alıyor.

Bleach: Thousand-Year Blood War

Bleach

2022 yılında yayınlanan Bleach: Thousand-Year Blood War, 9,1 IMDB puanıyla bir sene içinde en iyi yabancı diziler arasına hızlı giriş yaptı. Hayaletleri görebilen 15 yaşındaki Ichigo Kurosaki’nin maceralarını anlatan bu dizi, oldukça heyecanlı bir şekilde başlıyor. Ölüm meleği olan Rukia Kuchiki, güçlerini Kurosaki’ye devrediyor. Bu heyecan dolu serüveni Disney Plus’tan izleyebilirsin!

Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Fullmetal Alchemist

2009-2010 yıllarında yayınlanan ve 9,1 bir IMDB puanına sahip olan Fullmetal Alchemist: Brotherhood, gelmiş geçmiş en popüler animeler arasında yer alıyor. Dizide en önemli kavram “simya” olarak geçiyor. Simya yoluyla annelerini hayata döndürmek isteyen Edward ve Alphonse Elric kardeşler, yanlışlıkla kendi bedenlerini ortadan kaldırıyor. Bedenlerini geriye getirmek için ise felsefe taşını bulmaları gerek. Sence başarılı olabilecekler mi?

Better Call Saul

Better Call Saul

Listemizin ilk sırasında yer alan Breaking Bad dizisinde Walter White’ın illegal işlere bulaştığından bahsetmiştik. “Peki, şimdi bu ne alaka?” dediğini duyar gibiyiz. Hemen açıklığa kavuşturalım! Bu işte Walter White’a ortak olanlardan biri, Better Call Saul dizisinin başkarakteri avukat Jimmy McGill! Breaking Bad dizisiyle ortak pek çok karaktere sahip olan bu dizi, esasında Breaking Bad’in devamı niteliğinde. IMDB puanı ise 9! Breaking Bad’den sonra ne izleyeceğin belli oldu, yaşasın!

The Office

The Office

The Office’i izlememiş olsan bile yukarıdaki fotoğrafta gördüğün yüzleri eğlenceli caps’lerden ya da sticker’lardan tanıyor olabilirsin. “Sadece bir dizi değil, neredeyse bir kültür!” diyebileceğimiz The Office, alışılmadık “tuhaf” mizahıyla seni kahkahalara boğacak dizilerden biri. Kağıt şirketinde şube müdürü olan Michael Scott ve çalışanlarının günlük yaşamını konu alan bu dizinin IMDB puanı 9. The Office’i Amazon Prime’dan izleyebilirsin!

Arcane

Arcane

Oyun tutkunuysan, hele de League of Legends (LOL) oynuyorsan Arcane’i duymamış olman neredeyse imkansız. Riot Games tarafından geliştirilen bu animasyon dizisi, Piltover ve Zaun isimli şehirlerde geçiyor. En çok sevilen iki League of Legends şampiyonunun hikayesini anlatan dizi, düşünülmüş ince detaylarıyla LOL tutkunlarını büyülüyor. Düşün, oyunun en uçarı şampiyonlarından olan Jinx’in kahkülleri bile adının simetrisine göre oluşturulmuş. IMDB puanı 9 olan bu efsane dizi en iyi Netflix dizileri arasında. İzlemek için geç kalma!

Firefly

Firefly

2002 yapımı Firefly dizisi, 2517 yılında Serenity isimli bir uzay gemisinde görevli olan dokuz kişinin hikayesini anlatıyor. Tüm zamanların en iyi bilim kurgu dizilerinden biri olan Firefly’da, karakterlerin her birini aslında birer uzay kovboyu olarak tanımlamak mümkün. 14 bölümlük ilk sezonundan sonra iptal edilen Firefly’ın “Serenity” isminde bir devam filmi de bulunuyor. IMDB puanı 9 olan bu diziyi bakalım sen de sevecek misin?

Hunter x Hunter

Hunter x Hunter

Bu zamana kadarki en başarılı mangalar arasında sayılan Hunter x Hunter, heyecan dolu dizisiyle de en iyiler listesinde. IMDB puanı 9 olan bu animasyon dizisi, 12 yaşındaki Gon Freecs’in hikayesini konu alıyor. Başlangıçta babasının öldüğünü sanan Gon, daha sonra babasının yaşadığını ve dünyaca ünlü bir avcı olduğunu öğreniyor. Kendisi de babası gibi efsanevi bir avcı olmak için gerekenleri yapmaya başlıyor. Ancak başarılı olmak için pek çok şey öğrenmesi gerekiyor.

Gon Freecs’in macerasına şahit olduğumuz bu dizi, akıl oyunları ve benzersiz taktikleriyle unutulmazlar arasında. Hatta sana bir sır verelim, Masashi Kishimoto ünlü mangası Naruto’yu bu seriden ilham alarak çizmeye başlamış! Yani Hunter x Hunter’da sevebileceğin pek çok detay var!

Batman: Animated Series

Batman: Animated Series

Batman hayranlarından biriysen Batman: Animated Series’i izlemiş olma ihtimalin çok yüksek. Ancak izlemediysen çok şanslısın. Çünkü önünde Batman ile ilgili daha keşfedilmemiş hikayeler var! 1992 ve 1995 yılları arasında yayınlanan Batman: Animated Series, 9 IMDB puanıyla gelmiş geçmiş en iyi diziler arasında yer alıyor. Batman’in devamı olarak yapılan bu çizgi film serisi, üç Emmy Ödülü kazanmış ve Emmy’ye toplamda dokuz kez aday gösterilmiş.

Batman hayranları tarafından “tüm zamanların en orijinal Batman serisi” olarak görülen Batman: Animated Series toplam iki sezondan oluşuyor. Bruce Wayne’in çocukluk korkularını aşarak ilham verici Batman’e dönüşmesini konu alan bu seriyi senin de çok seveceğini düşünüyoruz. Bu çizgi film serisini Amazon Prime’dan izleyebilirsin!

Only Fools and Horses

Only Fools and Horses

Adından bile bir komedi dizisi olduğunu belli eden Only Fools and Horses, 9 IMDB puanıyla en iyi diziler listesinde 20’inci sırada yer alıyor. Adını bir Londra deyişinden alan bu dizi, Derek “Del Boy” Trotter isimli bir İngiliz işportacının günlük yaşamını merkeze alıyor. Birbirinden eğlenceli hikayeler anlatan Only Fools and Horses dizisi, Derek’in kardeşi saftirik Rodney ile de unutulmazlar arasına adını yazdırıyor. 1981 ve 2003 yılları arasında –ve daha hala– pek çok hayranı olan bu dizi, mutlaka şans vermen gerekenlerden biri!

Şahsiyet

Şahsiyet

Dünyanın en iyi dizilerinin sıralandığı IMDB listesinde bir Türk dizisi görmenin mutluluğu paha biçilemez! 2018 yılında yayınlanan ve başrollerinde Haluk Bilginer, Cansu Dere, Metin Akdülger, Şebnem Bozuklu gibi önemli isimlerin yer aldığı Şahsiyet dizisi, dünyada “Person” adıyla tanındı. Haluk Bilginer’in canlandırdığı emekli adliye memuru Agâh Beyoğlu, dizinin bu kadar çok sevilmesindeki en önemli sebeplerden biri oldu.

Şahsiyet dizisi, Agâh ile cinayet büronun tek kadın polisi olan Nevra’nın yollarının kesişmesiyle başlıyor. Bir tesadüfün eseri mi yoksa kaderin bir oyunu mu olduğu bilinemeyen bu buluşma, ikilinin hayatını değiştiriyor. Alzheimer teşhisi alan Agâh, yıllardır ertelediği bir cinayeti işlemeye karar veriyor. Agâh’ın cinayet kararı, iş yerinde yaşadığı baskılar sebebiyle istifa etmek isteyen Nevra’nın hayatını kökünden değiştiriyor. Peki ama nasıl? IMDB puanı 9 olan ve en iyi diziler arasında yer alan Şahsiyet’i ilk fırsatta kesinlikle izlemelisin!

The Decalogue

The Decalogue

“Benzersiz bir yapım izlemek istiyorum.” diyorsan, The Decalogue beklentilerini karşılayabilir! Her biri yaklaşık 53 dakikalık 10 bölümden oluşan The Decalogue serisi, 9 IMDB puanıyla en iyi diziler listesindeki yerini alıyor. Hristiyanların kutsal kitabını oluşturan Eski Ahit’teki On Emir’i konu alan The Decalogue, aslında bir dizi-film. 

Polonyalı yönetmen Krzysztof Kieślowski, yapımda dünyanın çirkin halini çeşitli imgelerle aktarıyor. Her dakikasında izleyiciyi sorgulatan bu dizi-film, din ve politika konularına da değiniyor. Düşüncelerinin sınırını zorlamak ve benzersiz bir seri izlemek istersen The Decalogue’a da mutlaka göz atmalısın!

Succession

Succession

8,9 IMDB puanıyla dünyanın en iyi dizileri arasında 23’üncü sırada yer alan Succession, listedeki diğer yapımlara göre çok daha yeni diyebiliriz. Öyle ki dizi, dördüncü sezonunu daha 2023 yılında izleyiciyle buluşturdu. 2018’den bu yana 13 Emmy Ödülü kazanan Succession, 2023 Emmy Ödülleri adaylıklarında ise tam 27 ödüle aday gösterildi! Peki, günümüzde neredeyse herkesin dilinde dolaşan Succession’ın konusu ne?

Dizi, Waystar RoyCo şirketinin sahibi olan Roy ailesinin kendi aralarındaki rekabetini konu alıyor. Şirketlerinin yönetimi ve gücü üzerinde söz sahibi olmak isteyen aile bireyleri, birbirlerine ihanet etmekten geri durmuyor. İhanetlerin kilidi ise kapıyı yeni sırlara açıyor! Sen de kara komedi türündeki bu diziyi izlemek istersen artık bir an önce bir Amazon Prime hesabı açmalısın.

Friends

Friends

Gelmiş geçmiş en popüler diziler arasında yer alan Friends, 8,9 IMDB puanıyla en iyi diziler arasına yerleşiyor. Zaten Friends’in bulunmadığı bir “en iyi”ler listesi olmaz desek, hiç de haksız çıkmayız. 1994 ve 2004 tarihleri arasında çekilen Friends dizisi, günümüzde hala sevilerek izleniyor. Öyle ki Friends sevenlerinin bazı bölümlerdeki olayları tekrar bulabilmek için oluşturdukları özel bölüm ve dakika defterleri bile bulunuyor! Sen de Friends’i bugüne kadar sosyal medyada, defter kapaklarında ve tişörtlerde sık sık gördüysen bu diziye çoktan aşina olman muhtemel. 

Friends, üç kadın ve üç erkekten oluşan altı kişilik bir arkadaş grubunun başına gelen olayları durum komedisi şeklinde sunuyor. 20’li yaşlarında yaşamın zorluklarıyla eğlenceli şekilde başa çıkmaya çalışan bu arkadaş grubu, aslında kendi içinde biraz karışıyor. Bu ekiple tanışmak için daha fazla geç kalmamanı öneririz!

True Detective

True Detective

İlk kez 2014 yılında yayınlanan drama dizisi True Detective, 8,9 IMDB puanıyla en iyi diziler listesinde 25’inci sıraya yerleşiyor. Dizide 17 yıl boyunca bir seri katili yakalamaya uğraşan birbirine zıt iki cinayet masası dedektifinin hikayesi anlatılıyor. True Detective çekim teknikleri, gizemli olaylarla dolu senaryosu ve heyecanı hep yüksek tutan oyunculuklarla pek çok kişinin hala favori dizisi. Görünenden çok daha fazlasını anlatan True Detective dizisi, izleyiciye sorgulamayı ve sorgularken keyif almayı öğretiyor. Çeşitli metaforlarla süslü bu karanlık diziyi hala izlemediysen çok şey kaçırıyorsun!

Netflix, Amazon Prime ve Disney Plus gibi platformlar dünyanın hayran olduğu yapımları izleyicilerle buluşturuyor. Dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan bu isimler, popülerliğini ve başarılarını her geçen gün artırıyor. Peki, sen de bu şirketlerin hisselerinden bir pay almak istemez miydin? Hemen App Store ya da Play Store üzerinden Midas uygulamasını indir, Midas yatırım hesabınla finans macerana bir an önce atıl! Hadi, daha fazla geç kalma!

İzlenebilecek En İyi Yabancı Diziler

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır. 

Benzer İçerikler