Blog

Hisse Senedi Fonu Nedir? Nasıl Alınır?

May 7, 2024
Hisse Senedi Fonu Nedir? Nasıl Alınır?
Makaleyi sesli dinle
Hisse Senedi Fonu Nedir? Nasıl Alınır?

inans dünyasına yönelik okumalar yapıyorsan hisse senetlerinin ne olduğunu ve neye hizmet ettiğini zaten iyi biliyor olmalısın. Peki, tek tek hisse senedi kovalamadan tasarrufların uzun vadede büyümesini hedefleyen hisse senedi fonlarını daha önce duymuş muydun? Eğer hisse senedi fonlarına dair araştırma yapıyor ve aklındaki sorulara yanıt arıyorsan doğru adrestesin!

Büyük şirketlerin yatırımcılar için cazip seçenekler sunduğu finansal araçlar dendiğinde, bizce akla ilk olarak hisse senedi fonları gelmeli! Söz konusu fonlar, yatırımcıların birikimlerini maksimize etmek amacıyla yüksek piyasa değerine sahip şirketlerin hisse senetlerine odaklanıyor. Peki, hisse senedi fonları sence tam olarak nasıl bir işleyişe sahip olabilir? Eğer buna henüz bir yanıtın yoksa endişelenme! Çünkü hisse senedi fonlarına dair ihtiyaç duyduğun pek çok detayı bu içerikte bulman mümkün!

Hisse Senedi Fonu Nedir?

Hisse senedi fonu, birikimlerin çeşitli büyük şirketlere ait hisse senetlerine yatırım yapılarak değerlendirildiği bir yatırım aracı. Yatırımcıların bireysel olarak doğrudan hisse senetlerine yatırım yapma zorunluluğunu ortadan kaldıran bu araç, SPK güvencesiyle alanında uzman fon yöneticileri tarafından yönetiliyor.

Hisse Senedi Fonu Nasıl İşler? Mantığı Nedir?

Yatırımcılar bir hisse senedi fonuna para yatırdığı zaman fonun içindeki bir ya da daha fazla birimi satın almış oluyor. Bahsi geçen bu birimlere katılma payı adı veriliyor ve farklı yatırımcıların birikimleri bir havuzda toplanıyor. Fon, yatırım yaptığı menkul kıymetlerden elde ettiği geliri portföy değerine yansıtıyor. Bu süreçte eğer menkul kıymetlerin fiyatı artarsa fonun değeri de artıyor. Yani, hisse senedi fonları yatırımcılara piyasa hareketlerinden faydalanarak potansiyel getiri sağlıyor ve riskleri dağıtmış oluyor. 

Hisse senedi fonu hakkında şimdiden az çok bilgi sahibisin. Peki, farklı fon çeşitlerini bir arada incelemeye ne dersin? Öyleyse bir de Yatırım Fonu Nedir? Nasıl Alınır? başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsin.

Hisse Senedi Fonu Riskli mi?

Hisse senedi fonu tıpkı diğer yatırım araçları gibi belirli risklere sahip olsa da, bu yatırım enstrümanlarını tamamen riskli olarak nitelendirmek pek doğru olmaz. Ancak piyasadaki dalgalanmalardan doğal olarak etkilenebilen bu fonlar, kısa vadeli kazanç elde etmek isteyen yatırımcılar için belirli bir risk teşkil edebiliyor. Uzun vadeli bir perspektiften baktığımızda ise genellikle daha istikrarlı bir getiri sağlanmış oluyor.

Hisse mi, Hisse Senedi Yatırım Fonu mu?

Her iki seçeneğin de avantajlara sahip olduğunu söylemek mümkün! Yine de yatırım fonlarının, tek tek hisse senetleri seçmek yerine çeşitlendirme sağladığını ve böylece riski daha optimal bir şekilde dağıttığını söyleyebiliriz. Hisse senedi fonları profesyonel yöneticiler tarafından yönetildiğinden, piyasa hareketlerinin uzman bir gözle izlenmesi sayesinde neticede daha uygun stratejiler uygulanıyor. Toparlayıp tekrar vurgulamak gerekirse bu fonlar, hisse senetlerinden kazanç elde etmek isteyen yatırımcıları sürekli piyasa araştırması yapmaktan kurtarıyor ve riski dengeleyerek portföyü çeşitlendiriyor. Bu nedenle hisse senedi almaya kıyasla daha konforlu bir yatırım enstrümanı olarak değerlendiriliyor. 

Hisse Senedi Fonu Nasıl Kurulur?

Hisse senedi fonlarının kuruluşu, genellikle yatırım yönetim şirketleri ya da bankalar tarafından gerçekleştiriliyor. Buradaki ilk adım, bir fon yöneticisi veya fon yönetim ekibi oluşturmak oluyor. Daha sonra fonun yatırım stratejisi ve politikaları belirleniyor. Söz konusu strateji, fonun hangi hisse senetlerine yatırım yapacağı, risk yönetimi politikaları ve performans hedefleri gibi önemli detayları içeriyor. 

Kuruluş aşamasında fonun tüzel kişilik olarak tanımlanması ve gerekli yasal izinlerin alınması gerekiyor. Portföyü oluşturmak içinse hedeflenen hisse senetleri ile birlikte fonun ticari faaliyetlerine başlaması için gerekli kaynaklar sağlanıyor. İlgili süreç boyunca fon yöneticileri piyasa analizleri yapıyor, şirketlerin performanslarını değerlendiriyor ve portföyü oluşturmak için uygun hisse senetlerinin seçimini gerçekleştiriyor. 

Hisse Senedi Fonu Nasıl Alınır?

Eğer hisse senedi fonu satın almak istiyorsan Midas yatırım hesabı üzerinden bu fonlara kolayca erişim sağlayabilir ve alım satım işlemlerini yapabilirsin. Bunun için atman gereken ilk adım, Midas uygulamasını indirip bir yatırım hesabı açmak. Midas’ın mobil uygulaması üzerinden “Yatırım Fonları” bölümüne giriş yapabilir ve ardından istediğin fonu seçip satın alma işlemini gerçekleştirebilirsin.

Yatırımcılık konusunda izleyeceğin yol için Yatırım Hesabı Nedir? Borsa Hesabı Nasıl Açılır? başlıklı yazımızı da incelemek isteyebilirsin.

Hisse Senedi Fonu Nereden Alınır?

Yatırımcılar tarafından TEFAS (Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu) üzerinden pek çok banka ve aracı kurum vasıtasıyla hisse senedi fonu alınabiliyor. Hisse senedi fonları sana da mantıklı geldiyse ve yatırım fikrini bir an önce hayata geçirmek istersen, Midas uygulamasında bir yatırım hesabı açarak bu alandaki ilk güçlü adımını atabilirsin!

Midas uygulamasını App Store ya da Play Store uygulamalarından mobil cihazına indirebilir, finans sektörüne dair tüm güncel gelişmeleri ve yatırım fırsatlarını çok daha yakından takip edebilirsin. Hadi, hisse senedi fonlarına yatırım yaparak geleceğin için sağlam bir temel inşa et ve finansal hedeflerine bir adım daha yaklaş!

Hisse Senedi Fonu Nedir? Nasıl Alınır?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler