Blog

Hibrit Araç Nedir? En İyi Hibrit Araba Markaları

October 24, 2022
Hibrit Araç Nedir? En İyi Hibrit Araba Markaları
Makaleyi sesli dinle
Hibrit Araba

Otomotiv dünyasında süregelen değişimlerle birlikte her yeni teknoloji bir öncekinin yerini alıyor. Uzun bir süredir benzinli ve dizel motorlu arabaların tahtını sallayan hybrid motor teknolojisi de bunların başında geliyor. Peki, hybrid araba nedir ve nasıl çalışır? 

Fosil yakıtların çevre üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle giderek yaygınlaşan hibrit araçlar ve en popüler hibrit otomobil markaları hakkında merak edilenleri sizin için derledik.

Hibrit Araba Nedir?

Hibrit arabalar, adından da anlaşılacağı üzere, iki farklı motor tipini birlikte kullanabilen melez araçlara deniyor. Hem benzinle çalışan içten yanmalı bir motora hem de elektrikli bir motora sahip olan hibrit otomobiller günün sonunda her iki motor türünün avantajlarını bir araya getirmesiyle diğerlerinden ayrışıyor. 

Hibrit Araba Nasıl Çalışır?

Hibrit bir aracın kaputunu açtığınızda, benzinle çalışan bir arabaya çok benzediğini görebilirsiniz. Nitekim hibrit araçlarda da motor, şanzıman, triger kayışı ve çok sayıda farklı mekanik parça yer alıyor. Peki hibritli araba nasıl çalışır?

Hibrit arabalar kendi içinde tam hibrit, hafif hibrit, seri hibrit ve plug-in hibrit olmak üzere dörde ayrılıyor:

 1. Tam Hibrit: Paralel hibrit olarak da bilinen tam hibritler, araca güç sağlamak için içten yanmalı bir motoru ve elektrik motorunu bağımsız olarak kullanabiliyor. Bu tip araçlarda yakıt ekonomisine katkı sunmak adına sürüşün büyük bölümünde elektrik pilleri devreye giriyor. Şehir içinde düşük hızda ve dur-kalk trafiğinde tamamen elektrikle giden tam hibritler rejeneratif fren sistemi sayesinde araç her yavaşladığında piller için elektrik üretiyor. Pillerin bitmesi durumunda ise sadece benzinli motor devreye giriyor.
 2. Hafif Hibrit: Hafif hibrit arabalarda da içten yanmalı motor ve elektrikli bir motor bulunuyor; ancak bunların ikisi birbirinin yerine kullanılamıyor. Tam hibritlerde olduğu gibi frenleme sırasında pillerde depolanmak üzere enerji üretiliyor. Hafif hibrit otomobillerde sadece piller ihtiyaç duyduğu zaman benzinli motor devreye giriyor. 
 3. Seri Hibrit: Seri hibrit arabalarda genellikle benzinli motor ve tekerlekler arasında bir bağlantı bulunmuyor. Bu da otomobilin gücünün tamamen elektrik motoruna bağlı olduğu anlamına geliyor. Benzinli motor elektrik akülerine güç vererek menzilin artmasını sağlıyor. Bu tip araçlar özellikle dur-kalk sürüşlerinde avantaj sağladığı için performans sürüşleri için pek tercih edilmiyor.
 4. Plug-in Hibrit: Plug-in hibrit arabalar, tıpkı elektrikli araçlarda olduğu gibi pilleri şarj etmek için harici bir enerji kaynağından besleniyor. Tam elektrikli araçlara en yakın seçenek olarak öne çıkan bu modeller tamamen elektrik motoruyla da sürülebiliyor. Ayrıca diğerlerine kıyasla çok daha büyük pillere sahip oldukları için yakıt verimliliğinde iyi bir performans sunduklarını da belirtmek gerekiyor.

Hibrit Araç Üreten Markalar Hangileridir?

Yaris Hybrid

2022’de 251 milyar dolar değerindeki hibrit araç pazarının 2028’e kadar 26,5% büyümeyle 1.666 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Pil üretim maliyetlerinin düşmesi ve devletlerin uyguladığı katı emisyon yasaları nedeniyle, artık daha fazla marka hibrit pazarında söz sahibi olmaya çalışıyor. 

En iyi hibrit otomobil markalarından bazıları ise şu şekilde sıralanıyor: 

 1. Nissan

Japonya’nın en büyük iki araç üreticisinden biri olan Nissan, kurulduğu 1933 yılından bu yana geliştirdiği teknolojiler ve büyüyen pazar payı ile otomobil sektörüne yön veriyor. Markanın mevcut araç portföyünde benzinle çalışan geleneksel otomobillerin dışında çok sayıda elektrikli ve hibrit model de bulunuyor. Nissan hibrit arabaların arasında ise Altima, Pathfinder, Murano ve Rogue modelleri öne çıkıyor.

 1. Toyota

1937’de Japonya’da kurulan Toyota, otomotiv sektöründeki hakimiyetini dönüşüm teknolojilerine yaptığı yatırımlarla güçlendiriyor. 1997 yılında piyasaya sürdüğü Prius modeliyle hibrit oto teknolojisine öncülük eden marka, sedan arabalardan SUV modellere kadar her yaşam tarzına uygun dokuz farklı model sunuyor. Toyota’nın en çok tercih edilen yüksek performanslı hibrit araçları arasında ise Prius, RAV4 ve Corolla Hybrid modelleri bulunuyor.

 1. Hyundai

Merkezi Seul’da bulunan Güney Kore menşeli otomotiv markası Hyundai, birinci sınıf araçları ve mobilite çözümleri sunan otomobilleriyle 200’den fazla ülkede onlarca yıldır varlık gösteriyor. Dünyayı daha iyi bir yere dönüştürmek için sürekli yenilikçi teknolojiler üreten marka, hibrit otomobil pazarında da giderek daha fazla söz sahibi oluyor. Verimlilik, tasarım ve mühendislik konusunda harikalar yaratan Hyundai’nin araç koleksiyonunda Tucson, SANTA FE, Kona ve IONIQ hibrit modelleri büyük beğeni topluyor.

 1. KIA

Dünyanın en büyük ikinci otomobil üreticisi olarak kurulduğu 1944 yılından beri, KIA sektörde fark yaratan teknolojilere imza atıyor. Yüksek performanslı ve dayanıklı arabalarıyla dünya genelinde geniş bir takipçi kitlesi edinen marka, çevreci teknolojilere yaptığı yatırımlarla hibrit araç serilerini geliştirmeye devam ediyor. Kia’nın Niro, Sorento, Ceed, XCeed ve Sportage modelleri sürücülerin konfor ve performans anlamında tüm beklentilerini karşılayarak en iyi hybrid araçlar arasında gösteriliyor. 

 1. Audi

Almanya merkezli bir premium otomobil üreticisi olan Audi, performansıyla fark yaratan üst düzey arabalarını ana şirketi Volkswagen Grubu’nun dünya geneline yayılan dokuz üretim tesisinde üretiyor. 1909 yılından bugüne kadar otomotiv sektöründe birçok yeniliğin öncüsü kabul edilen markanın hibrit ürün yelpazesinde benzinli ve dizel motorlara sahip çeşitli modeller yer alıyor. Çok sayıda sedan, coupe ve SUV tasarımına imza atan Audi’nin S5, S6, A7, A8 ve Q5 gibi popüler modellerinin de hibrit versiyonları bulunuyor.

Son Yıllarda Öne Çıkan En İyi Hibrit Arabalar

Hibrit Araç Nedir? En İyi Hibrit Araba Markaları

Otomotiv sektörü henüz elektrikli otomobillere tamamen geçmek için hazır olmasa da yüksek performans ve yakıt verimliliği avantajlarını bir arada sunan hibrit araçlar beklentileri karşılamaya yetiyor. Son yılların en popüler hibrit arabalarını merak ediyorsanız, listenin ilk beşinde aşağıdaki modeller yer alıyor:

 1. Hyundai Sonata 

Hibrit otomobil segmentinin zirvesine yakın bir yerde bulunan Hyundai Sonata Hybrid, ferah ve rafine iç mekan tasarımının yanı sıra kullanıcı dostu teknolojileri ve 192 beygirlik güçlü motoruyla dikkat çekiyor. Eleştirmenlerden tam not alan bu hibrit araç modeli, rahat sürüş ve iyi yakıt ekonomisi arayan sürücüler tarafından da büyük beğeni topluyor.

 1. Honda Accord

Mükemmel yol tutuşu ve geniş koltuklarıyla en konforlu hibrit araba modelleri arasında yer alan Honda Accord Hybrid aynı zamanda sportif bir duruş sergiliyor. 212 beygirlik güce sahip olan bu Japon harikası, özellikle ailelerin tercih edebileceği hibrit arabalardan biri olarak öne çıkıyor. 

 1. Toyota Camry

Hem şehir içinde hem de otoyollarda gösterdiği yüksek performansla dünya çapında tanınan Toyota Camry, markanın hibrit teknolojisindeki tüm tecrübesini tek bir paket halinde sunuyor. Gelişmiş donanımıyla maksimum konfor ve sürüş performansı vadeden Toyota Camry, verimli bir yakıt ekonomisi sağlayarak sınıfındaki diğer araçların önüne geçiyor.

 1. Audi A7 55 TFSI

Orta büyüklükteki lüks bir araçtan beklenen konfor özelliklerini verimlilik ve tarzla taçlandıran Audi A7 55 TFSI, kendi segmentindeki en iyi hibrit otomobillerin başında geliyor. Düşük yakıt tüketimini rakipsiz bir performansla birleştiren bu hibrit araç özellikle sportif otomobil tutkunlarına hitap ediyor.

 1. BMW X5 xDrive 45e

Alman otomobil üreticisi BMW’nin SUV segmentine elektronik dokunuşu olarak tanımlanan X5 xDrive 45e modeli, 389 beygirlik plug-in hibrit güç aktarma sistemiyle üst düzey bir performans sunuyor. Büyük boyutlarına ve ağırlığına rağmen sorunsuz bir sürüş keyfi yaşatan bu hibrit SUV modeli son teknolojiye sahip donanımlarıyla da fark yaratıyor.

Otomotiv sektöründeki dev oyuncuların çevreci teknolojilere yönelerek elektrikli ve hibrit arabalar üretmeye yoğunlaşması tesadüf değil. Üstelik markaların bu alandaki rekabeti gezegeni daha yeşil bir yere dönüştürmekle kalmayıp sektörün artan potansiyeli sayesinde yatırımcılara da yeni fırsatlar sunuyor. Siz de bu yatırım potansiyelini değerlendirmek istiyorsanız, hibrit araç üreten şirketlere Midas yatırım hesabı üzerinden yatırım yapabilirsiniz.

Hibrit Araç Nedir? En İyi Hibrit Araba Markaları

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Benzer İçerikler